Výměna stráží ve slovenském éteru: Rádio Viva skončí, náhradou má být Inforádio

viva-slovenskoNa Slovensku v tomto týdnu proběhlo největší licenční licenční řízení posledních deseti let. Uvolnily se totiž frekvence po dvou celoplošných stanicích a jedna regionální frekvence s výrazným dosahem. Důvodem je vypršení platnosti vysílacích licencí. Zatímco nejstarší soukromé Fun radio může pokračovat minimálně dalších 16 let, v případě Rádia Viva to neplatí.

Na Slovensko míří Info rádio. Nepatří Fleischmannovi ani Londě

Slovenská vysílací rada totiž překvapivě udělila všechny frekvence Rádia Viva úplně neznámé společnosti s názvem Corporate Legal, jež se doposud v rozhlasovém vysílání vůbec neangažovala. Skupina provozující Rádio Viva tak bude muset koncem příštího roku odevzdat frekvence nové společnosti, u které prozatím není kromě jednoho fyzického vlastníka jasné další pozadí. V zákulisí se mluví o možném propojení na některou z významných finančních skupin. Veřejně dostupné údaje to ale nepotvrzují.

Zajímavostí je, že na českém trhu působily v minulosti dvě stanice pod touto značkou. Rádio Info v Praze krátce provozovala společnost Londa, která stojí za nejposlouchanějším Rádiem Impuls. Později svůj druhý projekt přejmenovala na RockZone. Později se o využití značky Info rádio pokoušel Michel Fleischmann, který měl záměr vybudovat informačně-zpravodajskou stanici v pražském éteru. Po zisku licence ale své plány přehodnotil a z Inforádia se stala alternativní hudební stanice. Dnes působí pod značkou Dance rádio.

Rádio Viva – problémy z minulosti, provoz v černých číslech

Výsledek licenčního řízení je nicméně velice překvapivý. Až dosud totiž slovenský regulátor upřednostňoval vysílající subjekty a zavedené značky. Fun radio se i díky tomu dočkalo nejen druhé, ale nyní už i třetí nově udělené vysílací licence. O jeho frekvence se letos prakticky nesoutěžilo, jediným žadatelem byla společnost Radio, a.s., která Fun radio nyní provozuje.

V případě Rádia Viva byla situace jiná. O frekvence se přihlásily celkem čtyři subjekty, mimo jiné i současný držitel licence. O licenci se ucházela i servisní společnost Viva Production House, která od předloňského roku plně zajišťuje chod vysílání Rádia Viva. Důvodem, proč se o licenci ucházely až dvě společnosti zastupující tentýž projekt, byl fakt, že původní vysílací společnost nesplňovala některé z předpokladů pro udělení nové licence. Rádio Viva, a.s., si totiž z minulosti přenáší i náročnou ekonomickou situaci ještě z dob, kdy působila pod názvem Rádio Twist. Nicméně provoz rádia byl podle našich informací minimálně v posledních dvou letech v černých číslech a servisní společnost Viva Production House se navíc zavázala, že převezme závazky původní firmy, pokud by dostala licenci.

Slovenský regulátor překvapil. Konkurenční stanice nové licence mají

Vysílací rada ale nakonec neudělila licenci ani jednomu z těchto dvou subjektů, čímž na slovenském trhu vytvořila dosud nevídaný precedent. Poprvé v historii se stane, že celoplošná stanice bude muset ukončit vysílání nedobrovolně, pouze z důvodu vypršení vysílací licence. Přitom konkurenční společnosti nové licence v minulosti dostaly – pod novou licencí vysílá Rádio Expres, Europa 2, Fun radio, ale třeba i Jemné melódie, jejichž provozovatel původní regionální licence vrátil a získal za to jedinou multiregionální. Nešlo přitom o konsolidaci formou sloučení provozních společností, nýbrž o opětovné udělení všech frekvencí formou veřejného výběrového řízení.

viva-lasicaSlovenský herec Milan Lasica ve studiu Rádia Viva. Na těchto frekvencích kdysi uváděl pořad Pianissimo, ještě v dobách Rádia Twist. Foto: Rádio Viva

Rádio Viva kdysi vysílalo i v Praze

Zajímavostí je fakt, že Rádio Viva a lidé kolem něj do značné míry ovlivnili i český éter. Jedním ze spolumajitelů stanice je i Robert Bartoš, který patří mezi nejuznávanější osobnosti v oblasti rozhlasového vysílání i na české straně někdejší federace. Kromě Rádia Viva v minulosti naprojektoval a vybudoval i v současnosti nejposlouchanější slovenské Rádio Expres a stál u zrodu veřejnoprávního okruhu pro mladé – dnešního Rádia_FM, které původně působilo pod názvem Rock FM. Mimoto pomáhal i některým českým rádiím.

Rádio Viva určitou dobu vysílalo i v Praze na frekvenci 96,2 MHz. Později českou licenci odkoupila skupina Radio Investments, která na pražském kmitočtu spustila hip-hopové Rádio Spin.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Václav Kadlček

    A která je to ta regionální frekvence a co s ní bude? Je to 94,5 Žilina, rádio Z mělo tuším nějaké problémy, o tom by mohlo informovat teoreticky radiotv.sk, ale teď už to bude 1. výročí, co tam nic o radiu nevyšlo a poslední článek je tam o Viva s novými frekvencemi.

    1. juko

      Ano, je to ta frekvence. Zatim o ni nebylo rozhodnuto. A pokud jde o RadioTV.sk, z provoznich duvodu neni mozne tam poskytovat plnohodnotny servis, ponechali jsme tedy alespon archiv.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: