Slováci soutěží o 11 rozhlasových frekvencí, reálně volná je pouze jedna

webradio_01Slovenský regulátor začátkem týdne vypsal soutěž o jedenáct rozhlasových frekvencí. Tiskové oddělení ale zároveň připomnělo, že všechny frekvence jsou individuálně koordinované. V praxi to znamená, že každá frekvence bude má předem známého uchazeče. Reálně volná frekvence je tudíž jen jedna, v centru Vysokých Tater, v Popradu.

Dvě frekvence jsou v Bratislavě. V regionech se existující stanice ucházejí o Lučenec, Martin, Nitru, Nové Mesto nad Váhom a další čtyři lokality. Poslední frekvencí v rámci licenčního řízení je Poprad – 93,2 MHz – o výkonu 500 wattů. Právě tato frekvence může být pro některé zajímavá, neboť se jeví jako jediná, o niž se bude soutěžit. Tuto frekvenci původně využívalo popradské Rádio Tour, které ale předloni ukončilo vysílání a regulátor po roce licenci zrušil.

Vysílání v turistickém centru ale není pro komerční provozovatele příliš lukrativní. Pokusy o samostatné podtatranské rádio zde byly několikrát, pokaždé ale skončily neúspěchem. Nejdéle vydrželo Rádio Tatry, které začalo vysílat v rámci trhové euforie v první polovině devadesátých let. Vydrželo až do roku 2001, kdy jej odkoupila konkurence a vysílání zastavila. Náhradou mělo být Rádio Tatras International, jež se opíralo o zázemí česko-britského podnikatele Jana Telenského. Ten ale po několika letech ztrátového provozu ztratil o vysílání zájem.

Lokální Rádio Tour bylo zajímavé zejména po hudební stránce. Dávalo prostor alternativním kapelám a hudebním žánrům, včetně heavy metalu ve večerních a nočních hodinách. Nemělo ale jasně nastavený formát ani cílovou skupinu a nemohlo tak oslovit výraznější skupinu posluchačů.

Slovenský regulátor, Rada pre vysielanie a retransmisiu, přijímá žádosti zájemců o rozhlasové frekvence do 24. dubna 2013. Veřejná prezentace předložených projektů se uskuteční 20. května letošního roku.

webradio_01Ilustrační foto

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: