Radiožurnál po pěti letech zmodernizoval „provizorní“ zvukový obal, má další změny

radiozurnal_perex

VÍTE PRVNÍ – Český rozhlas 1 – Radiožurnál představí v lednu novou zvukovou grafiku, jejíž zvukové logo vychází z klasického. Nová grafika přichází po pěti letech, nový zvuk nasadila Barbora Tachecí v roce 2008 – tehdy ovšem jen jako provizorní s tím, že ještě projde úpravami. K nim nakonec nikdy nedošlo. V této souvislosti nasazuje první veřejnoprávní okruh rozhlasu nový claim „Každý den s vámi„. Současně přistoupil k mírným inovacím v programovém schématu.

Od ledna přináší Radiožurnál posluchačům několik novinek ve vysílání. Ve vysílání zazní více názorů posluchačů, slibuje zpřehlednění programového schématu a zavádí živě moderované vysílání i v noci ze soboty na něděli, které dosud patřilo reprízám pořadů. Modernizací projde Zápisník zahraničních zpravodajů.

Provizorní grafika vydržela pět let

Když Barbora Tachecí, bývalá ředitelka Radiožurnálu, představila v lednu 2008 nový Radiožurnál, byla současně nasazena nová zvuková grafika. Zachovala sice původní zvukové logo stanice, nebyla ale přijata příliš kladně. Ještě týž rok oznámila stanice, že od podzimu 2008 opět zvuk změní. „Máme záměr hnout se současnou (zvukovou) grafikou, protože to nebyla šťastná volba, úprava té staré. Máme 13 návrhů na novou grafiku stanice, ještě jsem je sám neslyšel, znám jen to číslo,“ uvedl tehdejší programový ředitel ČRo Richard Medek. „Jsem pro, aby se z hlediska grafiky stanice posunula,“ dodal.

GLOSA: Revoluce v Českém rozhlase? Zatím to vypadá na mírnou evoluci

K tomu ale nedšolo. V březnu 2010 pro RadioTV řekla Hana Hikelová, tehdejší ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu, následující: Na výměně znělkové grafiky skutečně pracujeme, v předloňském roce bylo připraveno několik návrhů, od kterých jsme ale upustili. Od konce loňského roku pracujeme na nové variantě, v průběhu dubna bude nové znělky natáčet SOČR a počítám s tím, že bychom novou grafiku nasadili nejpozději od září letošního roku.”

Nové zvukové logo stanice by RadioTV.cz

O novém zvukovém obalu se začalo mluvit až se jmenováním Jana Pokorného na post šéfredaktora ČRo 1 – Radiožurnál. Zachovány zůstanou oba staniční hlasy – Miroslav Etzler a Mahulena Bočanová, oba jsou s prvním okruhem spojeni právě od ledna roku 2008. Od Nového roku bude Radiožurnál pracovat s novým mottem „Každý den s vámi“ (dosud využíval claim „Vědět víc“). Radiožurnál chce současně více zapojit posluchače do vysílání, stanice bude intenzivněji pracovat se sociálními sítěmi, internetem a telefonem.

Nový claim „Každý den s vámi“ by RadioTV.cz

Radiožurnál chce být „na Vaší straně“

ČRo 1 – Radiožurnál doplní stávající programové schéma. Mezi 9. a 10., resp. mezi 15. a 16. hodinou zařazuje do vysílání rubriku „Radiožurnál na Vaší straně„. Posluchači se v jejím rámci mohou zeptat odborníka na jakékoli téma. Dotazy dostanou prostor i rámci pravidelného pořadu Host Radiožurnálu (10:00), využívat chce stanice pravidelně podněty ze sociálních sítí.

RECENZE: Opakuje se historie? Reformy Dvojky ČRo pod palbou kritiky

Radiožurnál současně zruší názvy zpráv s označením podle vysílací hodiny, končí současně také značka „Ozvěny dne“. Půjde však jen o kosmetickou úpravu. Rozšířené zprávy vysílané od 6. do 9. hodiny, dále pak ve 12:00 a 18:00 budou sjednoceny pod názvem „Hlavní zprávy“. „Hlavní zprávy ve dvanáct a osmnáct hodin budou mít stejnou podobu i stopáž – 30 minut. Ihned po nich bude následovat půlhodina věnovaná tématu dne – přímé interakci s posluchači živě přes telefon i sociální sítě,“ říká Radiožurnál k novince.

UP Nejrychlejší zprávy z vašeho kraje, z naší země, z celého světa – Radiožurnál by RadioTV.cz

Večerní Host Radiožurnálu bude řešit také sex

Zásadní změnou projde Večerní Host Radiožurnálu mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou večer. Tento čas bude skutečně jen váš – půjde o kontaktní, osobní poradnu, kde s vámi budeme řešit přes telefon, sociální sítě i internet vaše niterné problémy. Témata se budou měnit – budeme se spolu s odborníky věnovat zdraví, právním i sociálním otázkám, výchově dětí a mezigeneračním vztahům, ale i sexu a vztahům a dalším oblastem, které přináší život a které se nás všech osobně dotýkají,“ uvedl Radiožurnál k úpravám večerního vysílání. Název „Nad věcí“ zrušila stanice už v prosinci 2012.

Změny potkají též vysílání ze soboty na neděli. Od 23:00 už neuslyšíme pořad Naživo, nýbrž sestřih „toho nejlepšího z hostů uplynulého týdne“. Hned potom, od sobotní půlnoci do pěti hodin ráno, nově nastoupí živě moderovaný Noční Radiožurnál. Nahradí dosavadní reprízy pořadů.

UP Přinášíme vám zprávy, příběhy, emoce. Jsme Radiožurnál. by RadioTV.cz

Radiožurnál bude slavit 90 let rozhlasu

„Aktuálnější a modernější“ má být Zápisník zahraničních zpravodajů, který bude nadále vysílán v neděli mezi 9. a 10. hodinou (v repríze po 21. hodině). Posluchači budou moci posílat podněty k reportážím, bude se mluvit i o jídle.

V letošním roce oslaví Radiožurnál 90 let. Právě 18. května 1923 se v éteru poprvé ozvala vysílací stanice Radiojournal, předchůdce současného Českého rozhlasu. Každý den po 11. hodině připomenou moderátoři okamžiky z uplynulých desetiletí. „Věnovat se budeme například upálení Jana Palacha, přistání na Měsíci, premiéře časového znamení, osobnostem, které se v daný den narodily nebo zemřely. Nezapomeneme ani na zajímavosti a kuriozity z rozhlasového archívu.“

UP 90 let s Vámi by RadioTV.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .