Rádio Sázava ‚poteče‘ Moravou, alespoň prostřednictvím velmi krátkých vln

sazava_novelogo

ROZHOVOR – Společnost JOE Media uspěla u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a v licenčním řízení získala bonitní kmitočet 90,6 MHz pro Frýdek Místek. Provozovatel využije technický prostředek pro Rádio Sázava. V pomyslném boji porazila stanice Radio Čas Country, Rádio Dálnice a Pigy Rádio. Miroslav Pýcha, ředitel stanice, pro RadioTV.cz sdělil, proč se Sázava bude ozývat i na Moravě, když tu tečou jiné řeky.

Může se to na první pohled zdát nesmyslné. Rádio Sázava bude hrát ve Frýdku Místku, kde protéká úplně jiná řeka. Miroslav Pýcha zde ovšem s podobným projektem chtěl zakotvit už dříve. Až po několika letech se mu ovšem podařilo do blízkosti Ostravy proniknout. JOE Media porazila dva projekty Radima Pařízka – Radio Čas Country (to prozatím vysílá jen na jižní Moravě) a Rádio Dálnice, RRTV shledala formát Rádia Sázava přínosnější též než Pigy Rádio (provozovatel Radio Bonton, patří pod Lagardere Active ČR).

ROZHOVOR: Kniha o kauze Sázava by byla určitě napínavá detektivka plná zvratů

Miroslav Pýcha nám potvrdil, že v první fázi se nebude vysílání na 89,3 FM pro střední Čechy a 90,6 FM pro Frýdek Místek a okolí nijak lišit. V budoucnosti to ale není vyloučeno. Nicméně zázemí ve Frýdku Místku už společnost JOE Media má delší dobu a s vybudováním studia počítá.

sazava_banner_003

Proč chtěla Sázava vlastně do Frýdku Místku?

Miroslav Pýcha chtěl do Ostravy přijít s rockovým rádiem už v roce 2004, kdy zažádal o licenci pro rockové rádio FILL. Ačkoli tehdy vytvářel projekt s jinou společností, připravoval jej se stejnými spolupracovníky. Licenční řízení nicméně skončilo vleklým soudním sporem. „Následně jsem se zhruba od roku 2009 snažil pro projekt rádia FILL získat nový kmitočet, vše již jako žadatel JOE Media s.r.o. Byly asi 4 návrhy kmitočtů,“ říká pro RadioTV ředitel Rádia Sázava. Všechny návrhy byly zamítnuty Českým telekomunikačním úřadem. Nakonec se ale podařilo zkoordinovat kmitočet 90,6 MHz.

NÁZOR: Když zvítězí nadšení aneb Rádio Sázava konečně na scéně

Ve chvíli, kdy zkoordinovaný kmitočet dorazil na Radu, začalo už vysílat Rádio Sázava. Během koordinace se už v regionu usadilo jiné, ryze rockové rádio. „Proto jsem nakonec jako žadatel změnil svůj původní záměr žádat o ryze samostatné rockové rádio na žádost o dokrývač Sázavy,“ doplňuje Miroslav Pýcha. Podobnou taktiku zvolilo také Ethno Radio, to původně vysílalo jen v Praze, pro Brno potom úspěšně zažádalo o dokrývač. Ethno Rádio tehdy dokrylo Prahu Brnem.

Nicméně rádio FILL se realizace částečně dočkalo, vysílalo prostřednictvím internetu. Přesto nakonec ukončilo vysílání – kvůli nerentabilnosti. Na Rádiu Sázava se ovšem částečně objevuje playlist stanice FILL.

radiotv_face_n05

Rádio Sázava chce směřovat do dalších lokalit

Nebude poněkud zvláštní, že Rádio Sázava bude hrát na Moravě? Sázava je podle Miroslava Pýchy sice česká řeka (dodává, že na severní Moravě je to spíše Odra, resp. Ostravice ve Frýdku Místku), věří však, že to místní pochopí. „Myslím ale, že název Sázava ani ve Frýdku nikoho neurazí – uvidíme,“ doplňuje ředitel stanice. „Mimochodem nové jingly Rádia Sázava dělal spolupracovník z Ostravy.

ROZHOVOR: Dokrývač získá každý provozovatel, pokud se vám to nelíbí, změňte zákon

Kdy se posluchači mohou těšit na spuštění nominálu 90,6 MHz s výkonem 100 W ve Frýdku Místku? Nepodá-li žádný z účastníků licenčního řízení žalobu, mělo by se zde Rádio Sázava ozvat poměrně dost brzy. Rádio Sázava uvažuje o dokrytí několika dalších lokalit. Jeden návrh má Rádio Sázava už připravený.

miroslav_pycha_001Miroslav Pýcha k průtahům souvisejících se startem Rádia Sázava.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: