V Praze bylo zahájeno zkušební T-DAB vysílání

radiotv221Ve středu odpoledne zahájila společnost Teleko v Praze zkušební digitální vysílání v systému T-DAB. Ve třetím televizním pásmu si tak posluchači vybavení digitálními přijímači mohou naladit program tří nových stanic Českého rozhlasu. Experimentální vysílání připravila firma Teleko u příležitosti konání výročního shromáždění Světového fóra pro digitální rozhlasové vysílání, které se koná ve dnech 3.-4. listopadu v Praze. Společnost Teleko je totiž oficiálním pořadatelem zasedání World DAB forum.

Experimentální multiplex T-DAB je šířen z vysílače Praha – Strahov ve třetím televizním pásmu na kanálu 10A. Vysílá se ze severovýchodního stožáru Rošického stadionu na Strahově do dvou vertikálních dipólů. Podle informací Karla Mikuláštíka jde o kanál modulovaný OFDM (podrobnosti o této modulaci v článku Pozemní digitální vysílání – princip OFDM) o šířce cca 1,5 MHz. Náplní tohoto multiplexu jsou nové stanice Českého rozhlasu – Radio Česko, D-Dur a ČRo Leonardo.

Digitální vysílání společnosti Teleko s.r.o., kterou řídí bývalý ředitel technického odboru Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Tomáš Řapek, je plánováno do 25. listopadu. Signál vysílače s vyzářeným výkonem v řádu stovek wattů by měl být zachytitelný na území hlavního města Prahy, na velké části Středočeského kraje a v některých oblastech kraje Libereckého a Ústeckého.

V následujích měsících by společnost Teleko chtěla zahájit budování celoplošného T-DAB multiplexu. „Budování sítě vysílačů je naplánováno ve čtyřech etapách, počínaje rokem 2006 a konče rokem 2007 s pokrytím 100% populace,“ tvrdí na svých internetových stránkách firma Teleko a své plány, jak zasáhne území republiky digitálním signálem, podrobně prezentuje mapami pokrytí.

Úmysl společnosti Teleko, která chce provozovat celoplošný T-DAB multiplex, ovšem musí posvětit Český telekomunikační úřad. „Žádost o licenci jsme poslali Českému telekomunikačnímu úřadu už v červnu, dodnes na ni ale zatím nereagoval,“ řekl Tomáš Řapek serveru Digizone.cz.

O obsazení jakéhokoliv T-DAB multiplexu rozhodne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která již v loňském roce zveřejnila svou představu o naplnění tří sítí DVB-T a jednoho T-DAB multiplexu. U takové sítě Rada předpokládala šest programových pozic, z nichž dvě chtěla rezervovat pro potřeby veřejnoprávního rozhlasu, další dvě pozice vyhradila plnoformátovým programům a na zbývající dvě místa počítala s tématickými stanicemi.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,