Prázdninové novinky na VKV vysílačích (1. díl)

novinky_cvcPověstná prázdninová okurková  sezóna se radií a vysílačů až tak nedotýká. Naopak v létě se na vysílačích nejlépe pracuje i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání bývá na příděly štědrá. V červenci a srpnu bylo broadcasterům uděleno jedenáct nových vysílačů, bezkonkurenčně nejvíce pak stávajícím rockovým projektům…

Rock se úspěšně šíří českou kotlinou! Velké rozšíření pro Radio Beat…

Classic rockové Radio Beat prostě boduje. Na červencovém zasedání vysílací rady mu byly do vínku přiděleny celkem 4 nové vysílací kmitočty. Rozšiřuje tak skokově svou sbírku „dvoustovek“ na úctyhodných pětatřicet kousků!

Rovnou dva kmitočty žánrové jedničky trhu jsou koncipovány tak, aby dokrývaly hluchá místa tahu dálnice D1. Kmitočet 101.6 MHz/200WTrhovém Štěpánově 440+40m si klade za úkol dokrýt partie 45-75km, kde již pilotní pražský kmitočet každým klesáním k řece Sázavě hodně ztrácí a je též vymazáván silnou frekvencí z Javořice 95.4 MHz. Na jihlavský vysílač však ještě nenaváže. Beatu bude nutně zapotřebí, aby mu vyšla i letos podaná koordinace u města Humpolce.

Druhá dálniční novinka je již na Moravě a bude pomáhat jihlavské frekvenci 92.5 MHz dostat se při jízdě  s classic rockem dále k městu Brnu. Při 135-165km již bude 92.5 přecházet ve velkomeziříčský kmitočet 99.1 MHz/100W umístěný na ul. Třebíčská 490+20m. Sdílet pozici a sdruženě užívat vysílač bude společně s Krokodýlem, který je po D1 slyšet až k Devíti Křížům (D1-167km). Reálné pokrytí Beatu ale nebude tak horké. V úvaze totiž nemá tak čistou, žel především 3x slabší frekvenci jak Krokodýl.

Sveřepý signál Radia Beat zavítá i do historického města jižních Čech, třináctitisícového Českého Krumlova. Zde si pro své účely nechal úspěšně zkoordinovat dvěstěwattovou frekvenci 92.9 MHz, kterou koncipoval na vodárnu Horní Brána 575+15m, která je domovinou frekvenci 99.3 MHz radia Kiss Jižní Čechy. Je jen logické že Beat bude sdruženě vysílat do vysílacího anténního systému sesterského radia skupiny Radio Investments, který je díky vysoké efektivní výšce slyšet dosti daleko i za České Budějovice.

Poslední beaťácký příděl je lokalizován poměrně blízko stověžaté Prahy – v pětatřicetitisícové Příbrami. Zde na vodárně v západní příměstské lokalitě Kozičín 610+20m sídlí regionální vysílač Rock Radia Prácheň 99.5 FM. S využitím jeho zázemí a poměrně vysoké kóty bude Beat pálit 355W o frekvenci 107.4 MHz do okolí Příbrami, skvěle doplňovat pokrytí ve středních Čechách.

beat_cvc10
Pokrytí Radia Beat k srpnu 2010, pro zvětšení klikněte myší

Nové kmitočty také pro Čas, Orlík, Rock Radio

Moravský lídr regionálních radií, Čas FM, může dále rozšířit svou jihomoravskou „country“ mutaci o stopadesátiwattový lokální kmitočet v malém čtyřtisícovém městečku Oslavany. Pokud se ptáte proč se soukromé radio vrhá do lokality s tak nízkým zásahem (do 20 000 posluchačů), odpověď je celkem nasnadě. Oslavansko a Ivančicko jsou velice dobře izolovanou mikrooblastí při soutoku řeky Jihlavy a Oslavy, kde se uplatňují pouze celoplošná radia. Podpořiv výhodu, která se mu tak oproti jiným regionálkám skýtá, broadcaster Čas FM, si nechal pro tyto účely zkoordinovat kmitočet 94.6 MHz/150W na Oslavanské staré hoře 284+30m. Rozvysílat jej musí nejpozději do ledna 2011.

cvc10_casMapka 150 W ERP pro Oslavany / Oslavská stará hora

V silné expanzi po jižních Čechách pokračuje nové radio Jozefa Zocha, Radio Orlík. Na červencovém zasedání mu byl RRTV udělen již šestý, silný 400W kmitočet v Češnovicích, téměř na prahu Českých Budějovic. I když výkonově silný, nový vysílač si bude muset poradit se silným polem od ženevského kmitočtu Javořice 95.4 MHz/20kW, která je zde bezproblému poslouchatelná, bude tak pokrytí novinky 95.5 MHz/400W dosti omezovat. Až se člověk při vyjíždění simulační mapky diví, že tento kmitočet mohl reálně vůbec projít. Domovinou nového vysílače Orlíku bude komín 393+40m průmyslového objektu příměstské obce Budějovic.

orlik_srpenPokrytí Rádia Orlík k srpnu 2010.

Českobudějovické Rock Radio Gold doplní své pokrytí o jihomoravské město Znojmo. Pětatřicetitisícové Znojmo se má státi novou baštou Rock Radia. K dispozici má na to vysílací prostředek o nominálu 104.9 MHz a síle (21.75dBW) 150W na ulici Palackého 280+30m. Omezení vysílacího diagramu se týče především jižní rakouské strany, sice na vysílač Weitra/Nebelstein 1015+53m – 104.9 MHz/3.02kW radia Hit-FM.

cvc_rock
Mapka 150 W ERP: Znojmo / Palackého

Rekapitulace nových kmitočtů:

Radio Beat – Velké Meziříčí/ul. Třebíčská – 99.1 MHz/100W
Radio Beat – Trhový Štěpánov/T-Mobile (D1-56km) – 101.6 MHz/200W
Radio Beat – Český Krumlov/Horní Brána – 92.9 MHz/200W
Radio Beat – Příbram/vodárna Kozičín – 107.4 MHz/355W
Radio Orlík – České Budějovice/Češnovice – 95.5 MHz/400W
Čas FM – Oslavany/Oslavanská stará hora – 94.6 MHz/150W
Rock Radio Gold – Znojmo/ul. Palackého – 104.9 MHz/150W

Nově spuštěné vysílače v červenci 2010:

Radio Dobrý den vysílá v Jablonci a Turnově

Liberecké Radio Dobrý den spustilo dva nové, v únoru přidělené vysílače pro městské aglomerace Jablonce nad Nisou a Turnova. Jablonecký kmitočet 99.7 MHz je situován na stadion Střelnice 540+30m a jeho síla je 50W ERP. Turnovská lokálka zve pak 98.8 MHz a koordináty 100W kmitočtu vás zavedou na ul. Bezručovu a komín tamní šroubárny 278+30m. Vysílače samozřejmě používají vertikální polarizaci šíření.

Beat vysílá v Děčíně, Hey naladíte nově v Jičíně

A i když jde o malé městské „bubláčky“ s dosahem kolem 10km, rozhodně to nezakryje fakt, že rock je prostě teď u broadcasterů v kurzu! Zásahem bohatší je ve čtvrtek 29.7. rozvysílaná frekvence Radia Beat v dvaapadesátitisícovém Děčíně. Vysílač naší classic rockové jedničky hledejte v městské části Letná, kde z budovy střední průmyslové školy na ul. Slovanská šíří svůj signál Impuls 102.7. Beat se jednoduše sdružil a vysílá do antény Impulsu, přičemž mu byly dány do vínku tyto vysílací parametry – 99.3 MHz/200W vertical bez směrového omezení. Rock a sport, čili Radio Hey!, naladíte od pátku 30.7. i v šestnáctitisícovém Jičíně. Program Radia Hey je zde nově dostupný na frekvenci 96.4 MHz/100W vertical, vysílač hledejte na hotelu Start 289+50m ve čtvrti Valdické předměstí.

K TÉMATU: Rock a sport míří do Jičína, Hey! zprovoznilo vysílač

Autor článku:

Komentáře (11)

 1. pevy

  No a další neslavnou novinkou je fakt, že Country rádio doposud stále nebylo (za celé tři měsíce !!) schopno odkódovat svůj signál ze satelitu pro veřejnost. Jejich argumenty o letním období a ne-činnosti RRTV apod. jsou k smíchu, neboť jak dlouho dopředu věděli, že budou vysílat tímto způsobem ? Prostě (bohužel) na posluchače kašlou….

  1. Jose

   Stěžovat si na Country rádio ohledně pozdního podání žádosti o satelitní vysílání je sice opodstatněné, na druhou stranu, ale v RRTV už měli dost času aby rozhodli. Přesto, tak do dnes neučinili. To už mi nepřijde samo sebou a zdá se mi, že zcela úmyslně rozhodnutí oddalují a možná i ne sami, ze sebe, ale na něčí popud. Kdo ví ? Ostatně, tak též dosud nebylo nikterak rozhodnuto o koordinaci FM v Liberci. Takže zatím, co člověk by předpokládal, že v této chvíli bude mít Country rádio dostupné jak z Astry, tak dokonce z FM. Nestalo se tak a stále je dostupnost pouze z internetu. To je velmi zajímavé a jak opakuji, nepřijde už mi to už pouze jako neschopnost, přetíženost RRTV atd., ale už vyloženě, jako úmysl.

  1. Jose

   Proč ? Nerozumím tomuto povzdechu ? Je pro mne lepší, když HEY přišlo z Moravy do Čech a když Beat přišel z Čech na Moravu. Nežli, když byl stav takový, že měli rozdělené rajony a Beat byl jenom v Čechách a HEY jenom na Moravě. Takto mohu mít dvě, před tím jsem měl jedno. Impuls, Frekvence 1, Evropa 2 a Kiss jsou také všude. Tak proč by všude neměl býr Rock, tedy Beat a Hey ? Ovšem došlo tam k závažné chybě. Řízení HEY měli ponechat z Brna. Pražští hošani ze Spinu, těžko posluchače přesvědčí o tom, co je Rock, když to nevědí sami. To je to samé, jako Rock rádia, vzniklá přeškolováním popařů z Goldu, Práchně. Šumava trochu rockovou byla. To je hodně velký průser. To už pražské OLDIES RADIO a dokonce i Haná Olomoucko SKY ROCK s univerzálním moderátorem a i přeopravený dětský Rock Max v padesáté verzi svého programu projevují 100x více citu a rozumu, pro rockovou hudbu, nežli z popu přeškolená Rock rádia a lidmi ze Spinu vedené HEY. To je chyba, která se stát neměla. Stačili tam jen původní brňáci v Čechách a bylo by to fajn. Ostatně ČRo vysílá také na regionech Noc z Brna, tak nevím proč nemohlo HEY mít také své vysílání, po Čechách, z Brna. To je tragédie. To ano. Že udělali řízení z Prahy. To, že přišli na frekvence do Čech to je dobře. Jen ať se šíří po Čechách, když Impuls a Frekvence 1, Kiss a Evropa 2 mohou být na Moravě. Ale měli zůstát brňáky a neměli měnit kabát, na pražáky. To je chyba a tragédie. Měli zůstat moravským HEY v Čechách. Pak by měli obrovský význam. Tak, jak to udělali, to podělali. A stále, jen doufám, že se z toho vzpamatují a že tu chybu nějak opraví. Nemohu stále uvěřit, že by mohl být někdo tak pitomý a nechal to tak, jak to je. Když všichni víme, že to bylo jinak a lepší. Vítal jsem v Čechách rock z Brna, ne Pražáky ze Spinu. To je jiné rádio, které má také svůj význam. Ale namatlat to do HEY je sprostost.

 2. Barka

  Ono jaksi šlohnout rádio, které bylo na úrovni Beatu,narvat to do Prahy, dojebat 96,8
  které už nechytnu a valit frekvence do Čech je sprosťárna. Všechno vždycky odsere Morava. Je pěkné , že chytneš dvě a je strašné , že na většině Moravy nechytneš ani
  jedno. A Hey udělali moraváci, takže se mělo šířit hlavně na Moravě, tak jako Beat v
  Čechách.A do Čech ho pustit až nasytí Moravu. Nejsi Jose trubka , abys nevěděl, že
  všechno jde dřív u Vás a pak to jde za sto roků k nám. Je to to samé s DVB-T , se vším. Ty dostaneš také country a další. Já už nikdy nic. Ve všem je vždycky Morava
  druhá. SKYROCK vůbec neberu, to je humus z Antarktidy. To je lepší pustit rock z netu,
  kde jen hrají. A ROCKMAX už není od dětí, hrají výborně, moderátoři fajn, dobré pořady
  oproti Beatu prakticky nemluví. Poslouchám ho denně celé hodiny a je fakt dobrý.
  Má míň classic a dává nové věci.Pro mne osobně je to výhra,protože rockovou stanici
  mám, ale jsem na dobrém místě, kde chytnu. Tady je hodně kopců a málokdo má to štěstí
  jako já. Zaplať Pámbu aspoň za tohle. A samozřejmě , že ti přeju samé dobré stanice.
  Jsem fanda a přeju každému, a potěší třeba Beat na opačném konci republiky.

  1. Jose

   Tak , že nám sem to Country rádio dají není vůbec jisté, zatím se nic neděje… No snad ho otevřou alespoň všem na tom satelitu….S tím DVB-T to podělali strašlivě, k tomu není, co dodávat…Nám sem třeba vůbec nedali Mux 3. Jenom Mux 1 a až za rok Mux 2.

 3. -Beny-

  Barko tys chytl 96,8 Hey z Brna?. Já taky, ale teď jsem si všiml, že už to nejde. Koncem minulého roku zde na radotv visela zpráva, že na frekvenci 96,9 Uherské Hradiště bude vysílat radio Jih, ale doposud se tak nestalo.

 4. Barka

  Ano, 96.8 jsem chytal , ale na dobrou venkovní anténu. Teď je tam při horizontální
  polarizaci Vltava a při vertikální Hey, ale velmi slabé, takže nic. Jih chytám na
  88.9 perfektně. Tuším , že z Kyjova, ale nevím to jistě a hledat to nebudu. Ty tam
  máš kopce. Bereš hradišťský Rockmax? Já ne, ale v dobrém stereu zlínský.Jih je nový
  ve Zlíně, ale málo síly. Zajímalo by mne, jestli nepřijde do Hradiště rádio Dyje.
  Kdysi jsem jim psal a měli o to zájem, ale asi tam nedojdou.

  1. -Beny-

   Jo, Jih jde na 88,9 z Kyjova, taky to chytam, v autě taky jakš takš, ale v Uh už to moc nejde, jen někde.U nas se rock max dobře doplnuje, tam kde neni 89,6 je 91,2. Nevím mě radio Dyje přijde jako kopie radia Čas, tuto stanici sem moc neposlouchal,ale při náhodném poslechu to na mě dělalo takovy dojem.

  2. Barka

   Rádio Dyje mě fascinuje, když mluví po našem. Jinak, na hudbu samozřejmě nic nového.
   Ale je naše.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .