Červencové novinky na VKV vysílačích

vysilacvelky MAPKY POKRYTÍ UVNITŘ – Školáci si vesele užívají první měsíc prázdnin, státní, i nám dobře známé instituce, polevují ve svém nasazení a četnosti svých zasedání. Skoro by se mohlo zdát, že i radio-televizní kmitočtové dění postihne klasická okurková sezóna. Avšak, není to tak úplně pravda, protože nedávno přidělené radiové kmitočty pod taktovkou techniků ožívají. Husarský kousek se například podařil ředitelům Hitrádia Magic a Kiss Hády, když svým snažením „dobili“ sousední krajské město.

V první prázdninový den hlásí zpráva od ředitele Hané Davida Foretníka: „Ofiko spouštíme Svitavy“. Ha, Radio Haná tedy po čase testování konečně oficiálně oživuje svůj čtrnáctý vysílací kmitočet, sice lokální 150W „bubláček“ o nominální frekvenci 90.1 MHz, místně lokalizovaný na silo ZZN v ul. Průmyslová 450+50m. Tento vertikální všesměrový příděl od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) bez problémů pokrývá sedmnáctitisícové město Svitavy a jeho blízké okolí, logicky se pak napojí na již od září 08′ vysílající Moravskou Třebovou 105.1 MHz/200W a samozřejmě pilotní 92.3 MHz/5kW.

Přesně v polovině měsíce se k Hané přidává její olomoucký kolega a mladší bratříček Radio Rubi, které ve středu dopoledne 15. července spouští svůj nový, v pořadí již jedenáctý vysílač, primárně určený pro krajské město Zlín a jeho blízké okolí. Na zlínsku Rubi nově naladíte na 105.4 FM, tj. vhodně zvolené stejné vysílací frekvenci jako na bruntálsku a zábřežsku, a s ERP plných 200W vertical, všesměrově. Vysílací zázemí stopětčtyřky je umístěno na centru blízký hotel Moskva 250+83m. Modulace užitečného signálu je do Zlína dopravována a brána ballem pilotní 97.1 MHz/5kW.

Radio Rubi, stejně tak Haná či třeba Krokodýl používají vysílací prvky z dílny italské firmy RVR, místně zde je pravděpodobně užitá vysílací anténa – „AJ1E“ či „AJ2E“. Zásah vypočtený RadioLabem pak lehce překračuje 100 000 potenciálních posluchačů.

„Tomáši Baťo, hlásím další nové radio.“ „Programový, Marku Bergere, ve Zlíně máš stoprocentně vykryto!“

hanapokryti

Dvanácté zasedání RRTV nám 3. července vyjevilo následující:

Oko bere! Radio Beat načíná se svými udělenými vysílači třetí desítku! Dvacátým prvním přídělem se od RRTV stávají Rokycany 94.4 FM s ERP 100W všesměrově a polarizací vertikální. Malý lokální vysílač s poměrně nízkým zásahem devatenáct tisíc potenciálních posluchačů, sestávající se z Rokycan, Hrádku a přilehlých obcí, je lokalizován na Nerudovo náměstí 360+30m, a klade si za úkol především propojit vysílací prostředky Plzeň 97.5 FM a Beroun 107.7 FM, kompletovat tak pokrytí Beatu na dálnici D5.

Na dnešní poměry hodně vysokou kótu a solidních 150 směrových wattů se podařilo zkoordinovat páně Pařízkově Radiu Čas-FM na Šumpersku. Zdejší, počátkem milénia opravená a o 4m navýšená rozhledna na kótě Háj 631+29m, nabízející úchvatné pohledy po krajině, bude brzy po mobilních operátorech hostit i vysílač tohoto již „celomoravského“ radia. Čas-FM bude moci k vysílání svého olomouckého okruhu využívat tyto přidělené prostředky – 95.8 MHz/150W vertical, připomínám směrově.

Zlí jazykové však neústupně tvrdí: „Pokrytí o vysoké kótě a se silou 150 pařízkových wattů zasáhne minimálně celý okres Šumperk“. Vůbec by nebylo od věci, aby odpovědné páky ČTÚ konečně důsledně monitorovaly dodržování přidělených výkonů, RadioLabem koexistenčně nastíněných útlumů, maximálního zdvihu 75kHz, MPX Power, atp.“ Viz tento odkaz.

RRTV na třináctém zasedání uveřejněném 30. července rozdávala i zamítala vysílací kmitočty, které ČTÚ jako regulátor kmitočtového spektra zamítal – z logického důvodu nekompatibility se stávajícím kmitočtovým spektrem. Jsou to pouze výčtem tyto následující:

Kiss 98 FM – Most – SHD 101.2 MHz/200 W alt. 103.6 MHz/200 W

Ústí nad Labem – Stříbrníky 92.5 MHz/200 W alt.  89.6 MHz/200 W

Litoměřice – Michalovice 100.9 MHz/400 W.

Rock Radio ŠumavaBeroun – vodárna 94.3 MHz/100 W

Radio Beat – Chomutov – vodárna 103.7 MHz/ 200 W alt. 88.5 MHz/200 W

Hitradio Magic si na východě Čech se signálem velice polepší. Podařilo se mu totiž zkoordinovat a RRTV mu následně přidělila tzv. „vázaný“ kmitočet k RnK 94.7 MHz, 94.5 MHz/100W v osmaosmdesátitisícových Pardubicích. Signál Hitradia zde sice byl již přítomen, nebyl však natolik kvalitní, aby lidé rušený Magic cíleně ladili a tento vykazoval v RadioProjektu relevantní čísla. Odpověď z Media Bohemia musela logicky přijít a sto wattů vertical lokalizovaných na Polabinách 218+65m by mělo do budoucna vše změnit.

mp_metuje09

Drobná změna v umístění chystaného vysílače Jablonec nad Nisou 105.1 MHz/50 W byla posvěcena Hitradiu FM Crystal, které se pouze před montáží vysílacích propriet myšlenkově postěhuje tzv. o „barák vedle – 15e10/50n43″. Vše místně ve čtrvti Jablonce – Vrkoslavice 612+25m.

Daleko důležitější je novinkové přidělení kmitočtu Liberec-Vratislavice 100.6 MHz/200W vertical se směrovou charakteristikou tomuto radiu ze skupiny Media Bohemia. Z Vratislavic 435+40m Crystal nově dokryje stotisícový Liberec a Hitradio tak bude mít na severu prakticky hotovo.

Pokud se někdo v diskusi ptal na 2-3 leté průtahy? Zde byly ovlivněny vrácením žádosti ČTÚ, zamítnutí stávající podoby vysílače a jejich následnou dle ČTÚ průchozí modifikací vysílacích parametrů.

Šampaňské asi teče proudem na jižní Moravě! Lídr poslechovosti Kiss Hády dneškem konečně završil své čtyřleté snažení (koordinace 12/2005) o průnik do padesátitisícové Jihlavy a nakrásně zkompletoval pokrytí

EU-celku České Republiky zvaném „CZ06-jihovýchod“, kde dle vysílací licence šíří svůj program.

Ptále-li se proč tak dlouho „spala“ frekvence Kiss Hády, vysvětlení vám samozřejmě podám.

„Tato byla dle letecké koordinace navázána na spuštění vysílání Radia Jihlava 101.1 FM. Kombinatorika kmitočtů a jejich harmonické dávaly dle výpočetních modelů „teoretickou šanci“ na rušení leteckého provozu. A jelikož na konečně zkoordinovaný kmitočet 101.1 MHz vypsala RRTV licenční řízení, jenž bylo po té krásně po česku neúspěšným a nespokojeným broadcasterem (Radiem OK) napadnuto soudně, tytéž štrapáce a předlouhé průtahy se spuštěním Radia Jihlava 101.1 FM musely notně psychicky poznamenávat i Kiss Hády, které si za čtyři roky čekání kalich hořkosti vypíjelo pomyslně až do dna.“

Dvanáctý vysílač Kiss Hády tedy je Jihlava-vrch Rudný 609+37m, frekvence 107.7 MHz, a výkon ERP 251watt directional s polarizací vertikální. Jako rodilý Jihlavák, těším se i já. Už teď je dle slov technika Radima Grünwalda jasné, že mísně bude Kiss využívat zázemí dceřiného radia RINV. Vysílat do shodné antény s Radiem Beat, tj. dvoupatrového vysílacího systému Kathrein. Signál na vysílač bude v ideálním případě ballován. V případě negativní odezvy dopravován datovou trasou. Přičemž do budoucna se zvažuje jak odpojované vysílání pro Vysočinu, tak přesun od Radiokomunikací k jinému providerovi.

mp_kisshady09n

Kolega z RINV, Radio Beat, pokračuje ve svém snažení o dokryv české kotliny. A pokud se mu nyní nezadařilo s novinkami, uspěl pak s modifikacemi stávajících vysílačů. Jako první zmíním přesun v Liberci, kde se radio úspěšně posune z kóty Vratislavice 435+40m na Libereckou Výšinu 538+40m a rovněž mu u ČTÚ prošlo i navýšení vysílacích parametrů frekvence 107.8 MHz ze 100W na 200W ERP. Pokryté území kvalitním signálem znatelně naroste, napojení na Jablonec 94.5 FM či Mladou Boleslav 94.4 FM bude již plynulé.

Druhý a mnohem zajímavější přesun se udá na jihozápadě Moravy, malebném městečku Slavonicích. Zdejší beaťácká kilowatta koordinovaná na Kozí vrch 552+30m a využívaná ze 450W na stožáru dřevozpracující firmy za nádražím 529+20m, se může s posvěcením ČTÚ posunout na mnohem výhodnější a vyšší Dačice – Urbanečský vrch 565+35m. Mezinárodní koordinace se kupodivu nedělala, Beat bude muset pouze dodržet v azimutu 120°-220° útlumu -18dB, kterého snadno dosáhne bokem konstrukce příhradové věže O2-Eurotelu.

Pokud bude ještě letos technikem Pavlem Polákem oživeno, Beat bude moci s frekvencí 100.8 MHz/1kW zasáhnout jak stávající Slavonice, tak nově i Dačice, Jemnice, Telč a další menší městečka a vesnice  jižních partií Vysočiny. Plynulé propojení pokrytí s Jihlavou 92.5 MHz, která bude sloužit jako ball kvalitního signálu, je celkem nasnadě.

Autor článku:

Komentáře (16)

 1. Pavel Šorf

  Rada Rozhlasu&Televize se zblaznila a Petr Kružík má radost,že může něco napsal.Nic jinýho zde napsat nelze.Hnus za hnusem.Je vidět,že jste všichni v Radě Rozhlasu&Televize totálně namol.Proč Radio Kiss Hády,Radio Beat…nedostanou pořádnou frekvenci nejen na Vysočině ? Proč Radio Černá Hora nedostane pořádnou frekvenci z Krásnýho,z Kaňku,z Opatovic…,proč musí vyřvávat v každý vesnici na Trutnovsku ?

  1. Petr Kružík

   Šofre, jsi absolutně mimo-ň! Je to psané tak jak to je. Martin Šinkovský mne naopak musel mírnit, poněvadž mne většinou neúčelné plýtvání spektrem vůbec netěší!
   Maximálně mne těší, že Vám mohu aktuality z RRTV účelově podobné zdrojovému kódu rozklíčovat do řeči lidské. A že jsem za detailní popis situace nedostal toliko od ČTÚ do nosu. Beat, Country a další Tebou zmíněné víceprofilované stanice lepší jak nízkovýkonové vysílače lokálního zásahu již nikdy nedostanou. Zkrátka proto, že to již absolutně není možné. A jakýkoliv kmitočet na Krásném, Javořici, Strážníku, atp. je pak holý nesmysl, utopie. +PK+

  1. Petr Kružík

   Hitradio Magic a Hitradio Magic Brno jsou ale dva různí broadcasteři…

 2. UPC

  Zajimavé, že mají stejné logo, vsadím se, že hrají i univerzálně stejný playlist,
  takže ono to bude jen „na oko“, aby jim to u RRTV prošlo … Takže další nesmysl, který tady máme – pokud se jedná o dva různé broadcastery, pak je možné je velice snadno zaměnit a to by asi nemělo být možné – nebo se pletu?

  1. Petr Kružík

   Hitradio Magic – tento program šíří licencovaný broadcaster Radio Metuje s.r.o. a Hitradio Magic Brno prozměnu AZ radio s.r.o. Po přeformátování AZ-ka stalo se tak, a někomu se to nyní opravdu může plést. Playlist je shodný, klasické Hitradio. Ju, pokud jste zaznamenali postupný přerod Labe, Mostu a Crystalu do Hitradia FM…děje se tu něco podobného… kdoví jaký bude nakonec finááál?!

  2. Ovi

   Náchodský i brněnský Magic jako součásti jedné programové sítě Hitrádio mají samozřejmě stejný playlist, stejný program, stejné logo (jediným Hitrádiem s odlišným logem je Vysočina). Unifikace je zde záměrem. Vždyť vedle sebe existují Hitrádio FM Plus a Hitrádio FM.
   http://home.tiscali.cz/oviradio/

  1. Petr Kružík

   Ahoj. Byly dnes po 12h. Pokud se RadioTV zítra nerozhoupe, zkus se kouknout na JIDXC…novinky…umístím je zase tam!

  1. JELLY

   Při hodně velké snaze, nasměrování antény na západ, popř. se nacházet s výhledem na západ a vlastnění kvalitního přístroje by možná šlo chytit Rubi v Ostravě z kmitočtu 105,4FM z Vrbna pod Pradědem. Mě se toto povedlo v Havířově-Šumbarku s výhledem na západ. Sice odladění ČR Ostrava z Třince na 105,3FM byl trochu oříšek, nicméně se zadařilo.

  2. Ovi

   Před několika lety jsem na tomto webu o příjmu Radia Rubi v Ostravě na 105,4 psal. Vždycky se najdou nevěřící Tomášové, kteří budou neoblomně tvrdit, že je tam přece ČRo Ostrava 105,3 a příjem Rubi 105,4 je proto nemožný. Ale kdo nezkusí, ten opravdu nic nechytí. Vím, že mi to šlo v Porubě, na hlavním nádraží a velmi dobrý příjem Radia Rubi byl na Bazalech.
   http://home.tiscali.cz/oviradio/

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .