VOLUME DOPRAVA? – Odpoledne s Kissáky

volume_logoOpět Vám přinášíme další část ze seriálu mapujícím zajímavé rozhlasové projekty českého éteru. Tento týden se na naši mušku nedostala tři rádia, jako je tomu dobrým zvykem, nýbrž hned dvojnásobný počet. Dnešní „Volume doprava?“ nabídne pohled na odpolední vysílání 6 regionálních studií s hlavičkou Kiss.

Rád bych opět na tomto místě poděkoval programovým ředitelům rádia Kiss Delta, Kiss Jižní Čechy, Kiss Proton za svolení publikovat zhruba pětiminutovou ukázku z jejich vysílání. Tuto ukázku jsem sestavil z nejzajímavějších momentů sledovaného vysílání. Bohužel tentokrát nemáme svolení zveřejnit ukázku z pořadu rádií Kiss Morava a Kiss Publikum, rádio odmítlo povolení vydat. Rádio Kiss Hády se prozatím k naší výzvě nevyjádřilo, pokud má zájem, může tak učinit na mailu petera@radiotv.cz. Rádio Kiss 98 FM v tomto díle nebude kvůli jeho celkově odlišné strategii, objeví se v nějakém z budoucích dílů.


MUZIKA, REKLAMA, OBAL

Nemá smysl se o hudbě a jiné „výplni“ rozepisovat u každé stanice zvlášt, jelikož hudební playlist je totožný (a je to vlastně i logické). Ač zastánce klasické hudby minulého století (konkrétně 80. a 90.léta) nebyl jsem ani po několika hodinovém poslechu nijak pohoršen. Taneční hudba je dominantou vysílání, alespoň to tak na mě působí. Upřímně mě po delším poslechu hlava moc neposlouchala a snažila se nesmyslně do rytmu „tuc tuc“ kývat i po vypnutí internetového streamu. V průběhu dnů jsem našel několik zajímavých songů, které jsem odjinud neslyšel. Jedním příkladem je Scotty – The Black Pearl, pravděpodobně nová hymna portfolia Kiss. Zremixovaný hudební motiv filmu Piráti z Karibiku byl mým společníkem v každém poslouchaném pořadu (mimo Kiss Publikum, tam byl tento song odehrán hodinu před 13.00).

playlistkiss
Playlist bývá z větší části podobný u všech rádií Kiss, proto nejsou uvedeny zvlášť u každé stanice.

Nejprve jsem pesimisticky čekal, že se brzy po hudební stránce začnu nudit a songy se budou neustále opakovat, naštěstí jsem byl celkem příjemně překvapen. Hudební playlist se rozšířil o několik dalších interpretů. K tomuto dojmu jsem ale dospěl až po důkladné přečtení playlistů – například interpreti Shaun Baker či September byli nasazeni i po pouhé jedné hodině (dva různé songy). Hudební složka tak není příčinou přelazení jinam, pokud jsou Vám taneční rytmy blízké. I v případě, že těmto rytmům nehovíte, Váš hudební vkus neutrpí.

hudba_volumekiss

Reklama bývá Achillovou patou většiny českých stanic. Nevím, jak u vás, ale slabá čtvrthodina reklamy není zrovna příjemná. Zdá se mi to poměrně hodně, no co naděláme, komerční stanice se nějak živit musí. Oceňuji proto moderátory, kteří mi oznámili: „Chystá se na vás další hudba, ale až za 5 minut.“ Takže jsem věděl, kdy opět naladit. (Po důkladném měření naštěstí zjišťuji, že to je ve skutečnosti méně, doba reklamního bloku se pohybuje okolo 3-4 minut, za hodinu se do vysílání dostaly 3 reklamní bloky). Většina reklam mi sdělila, kdo je moje „jednička, dvojka, trojka…“ a taky, že mi chybí „šestka“. No tak nevím…


Odpolední jízda – Kiss Delta – úterý 12.května 2009 (čas 13:00 – 15:00)

Poslechněte si ukázku z vysílání

Odpolední jízda s moderátorem Jirkou Vondrou není úplně tradiční odpolední show, na jakou jsme zvyklí. Ovšem to vůbec nevadí. V nabídce všech stanicí Kiss se řadí spíše k servisním pořadům. Nechybí pravidelná doprava, která se ke slovu dostává několikrát za hodinu. Nevím, jestli je Jirka sólista, ale svoji roli zvládá hravě. Jeho mluvený projev shledávám nadprůměrný, přebrepty jsem snad ani nezaznamenal. A hlas? Ten v českém éteru vyniká, chvílemi se možná jeví trochu zaměnitelným s ostatními, při delším poslechu však přicházím k názoru, že domovská stanice by si tohoto muže měla hýčkat (nebo alespoň moc netrápit).

kissdelta

Moderátor by se mohl i více prosadit, musí však plnit nezbytné povinnosti. Všudypřítomná Mobilmánie na sebe upozorní několikrát za hodinu, no není divu. Nevím, jestli bych dokázal poslouchat vytrvale celý den od rána a zaznamenávat čísla, která po složení dají mobilní telefon, na než se má nejrychlejší posluchač dovolat. Někteří (jak se zdá) dokáží uhodnout číslo, i když bylo oznámeno teprve 7 číslic. Přesto mi už ke konci poslechu trochu lezl jingl „Mobilmánie“ na nervy, nebylo to tak hrozné a vydržel jsem. Písničky na přání samozřejmě také nechybí a opakovaně se rubrika do éteru dostala, občas bych ale reguloval některé „vyjuchané“ posluchače, zřejmě jsou rádi, že se dostali do éteru. Kdybych byl z kraje Kiss Delta určeném ocenil bych poskytované regionální informace nebo kulturní tipy.


Odpolední detox – Kiss Hády – středa 29.dubna 2009 (čas 15:00 – 17:00)

 Duo Míša MígotováOndra Novák provázelo odpolednem plném písniček na přání. Na první poslech mi dvojice připadá taková nijaká a snadno zaměnitelná. Pocit naštěstí dlouho nevydržel. Po chvíli se dvojice rozjela a jak se sluší a patří, nenechali na sobě nit suchou. Interakce mezi dvěma moderátory nepůsobila uměle, občas se stává, že ne vždy se slovní přestřelky podaří, ne však v tomto případě. Zdrobněliny od všech slov jako nosné téma vydrželo oběma dosti dlouho, ale ani po delším čase nenudilo a vtipnému glosování spíše jen prospělo.

kisshady

Poměrně příjemně strávené odpoledne na vlnách rádia Kiss Hády mi kazily jen písničky na přání. Tedy ne konkrétní obsah, proti gustu posluchačů nelze nic namítnout, zcela pokrývají hudební nabídku rádia, ale samotné jingly. Slyšet čtyřikrát do hodiny, že „hrajeme nejvíce písniček na přání“ opravdu nepotřebuji. Myslím, že s pamětí posluchači rádia mít problém nebudou, cílová skupina pokrývá rozhodně mladší ročníky. Jukebox tak obsáhnul většinu z hodiny a „vystrnadil“ regionální servis. Dvojice však stále dostávala dostatek prostoru, aby posluchačům odpoledním vysílání zpříjemnila, fórky a přestřelky se vmístily všude. Další prostor byl věnován soutěžím. Neznalý posluchač by se asi cítil jako cizinec z jiného světa a ne úplně věděl, co se právě děje. Celkově řadím pořad k nadprůměrným, nenásilný humor a spolupráce obou moderátorů k tomu do značné míry přispívají.


Double party – Kiss Jižní Čechy – pátek 1.května 2009 (čas 14:00 – 16:00)

Poslechněte si ukázku z vysílání

Tato odpolední show mě vlastně k celému tématu přivedla. Průvodci mi po celé dvě hodiny byli pánové Jarda Košatka a Coco Jambo (po důkladném pátrání jsem se na internetu dozvěděl, že se dotyčný vlastním jménem nazývá Jindřich Švejda). Myslím, že jsem si správně vybral i datum, kdy jsem naladil vysílání. První máj dominoval vysílání s vtipnou bravurou. Osoba Jardy Košatky na mě působila dojmem „tohoto člověka už jsem slyšel, ale na Kiss JČ to nebylo„. Břemeno však ze sebe snadno už po kratším poslechu svrhnul pryč, nabral ale jiné… pozdrav „čaudy“ je sice originální, ovšem všeho moc škodí (to je spíše jen vtip).

(Ne)typická odpolední show, která pobaví každý den a směle může konkurovat všem okolo. Informační servis nebyl hlavní složkou odpoledne, pořad byl stavěn hlavně na zábavě a Jukeboxu. V tomto případě mi duo pánů pomohlo překonat nechuť k jinglu „Nikdo nehraje víc písniček na přání“, uši mi je vytěsnily. Dalším zajímavým prvek byl Bonzák – rubrika s nachytávkami po telefonu. Možná se rozhlasové nachytávky jeví v současné době jako klišé, kdo je ale umí s bravurou, ať je používá. Téměř 4 minutová scénka, kdy Coco Jambo vytáčel budoucí tchýni jedné slečny – přítelova matka této slečně často volá a tím ji obtěžuje. Jak to už tak bývá, rozhořčená nachytaná nakonec prozradila, že jí budoucí snacha dluží peníze (700Kč). Coco Jambo se však nenechal a paní oznámil, že ji hrozí 4 roky za obtěžování, načež se rozklepala a nakonec ji moderátoři museli dlouho ubezpečovat, že se jedná o fór. Abych byl i trochu kritický, slyšel jsem scénku v každé hodině a i dobrý vtip časem omrzí :-).

kissjc

Musím velmi ocenit délku mluveného slova během Double párty, moderátoři mají skutečně hodně prostoru, ten nezůstává hluchý. Celé tři hodiny umí hravě vyplnit kvalitním a vtipným obsahem, ten nikdy nevázne. Dvojice je sehraná a zkušená. Osobně si myslím, že tato show patří asi k nejlepším, které jsem poslouchal (tím nechci snižovat kvalitu ostatních). Doporučuji k poslechu.


Odpolední zkrat – Kiss Morava – úterý 5.května 2009 (čas 15:00 – 17:00)

Monika Sztefková mě provázela dalším odpolednem na vlnách Kiss. Opět se jedná o spíše servisní odpoledne, i když i zde najdeme mnoho zajímavých rubrik, které mohou posluchače zaujmout. K rozhlasovému projevu moderátorky opět nic vytýkat nebudu. Příjemný hlas mě k rádiu sice přímo nepřiková, rozhodně ale není důvodem, proč přeladit jinam, spíše naopak. I v tomto případě jsem byl potěšen, že se najdou v českém éteru moderátoři s kultivovaným projevem bez přebreptů. Práce s posluchači nečiní žádné problémy, Monika je v tomto ohledu opět kovaná. Několikrát během vysílání mají totiž posluchači možnost vybírat písničky na přání. Jingly jsou vystavěny na zvuku elektrického zkratu (což se samo nabízí), působily netradičním dojmem. Jen mi hlava trochu „nepobrala“ slogan „Odpolední zkrat, víš jak voní kůže?“ (za zvuku pálícího se… asi masa), jingly jsou dle mého názory jedny z nejlepších.

kissmorava

Vezmu-li stranou soutěžní akci Mobilmánie, všechny rubriky byly slušně zpracované a jistou informační (či jinou) hodnotu mi poskytly. V rámci odpoledního proudu se mi dostalo rubriky Olomoucko express (Kiss Morava vysílá v několika regionálních mutací), jednalo se o několik krátkých zpráv přímo z mého okolí, chybělo mi sice podrobnější zpracování, na druhou stranu chápu, že cílová skupina si vystačí s danou mírou. Dále pokračovaly kulturní tipy, později pak přišla i Kiss zóna (informace z internetu). Vyskládaná mozaika působí zajímavě. Obdivuji bystrost některých posluchačů, Odpolední zkrat každý den zhruba po čtvrté odpolední uvádí rubriku Profík. Vybraná osoba postupně sděluje několik indicií vztahujících se k její profesi (takové rozhlasové Hádej, kdo jsem!). Už po několika nápovědách (pracuji venku, sám,…) dokázali posluchači profesi odhalit, což se mi nepodařilo. Odpolední vysílání na Kiss Morava nepůsobilo rušivým dojmem, ale příjemně vytváří atmosféru či kulisy k jiným činnostem a současně uvádí do aktuálního dění, vše za doprovodu příjemné moderátorky.


Kiss párty – Kiss Proton – čtvrtek 29.dubna 2009 (čas 17:00 – 19:00)

Poslechněte si ukázku z vysílání

Další výborná odpolední show, kterou mohou jen doporučit. Průvodci jsou ostřílení matadoři Míra Hejda a Zbyněk Janíček. Míra Hejda je takový mediální Ferda mravenec nebo Troy McLure, rozhodně to nemyslím hanlivě. Za sebou má působení na televizních obrazovkách (například VyVolení 3), zároveň je programovým ředitelem tohoto rádia. Zbyňka Janíčka pak znají diváci Snídaně s Novou. Pojďme ale k samotnému pořadu. Výjimečně jsem naladil už v pět hodin odpoledne, to na Kiss rádiích začíná speciál Tvoje pětka, v níž si posluchači sestavují vlastní hitparádu. Kdo by očekával nudné písničky na přání, je na velkém omylu. Občas se při poslechu písniček na přání nudím, uznávám, že posluchač může být nervózní, moderátoři mnohdy situaci nezachrání. To ale není případ dvojice Míra-Zbyněk. Pohotové a vtipné reakce moderátorů lze jen ocenit. Abych byl i trochu kritický, lámat z posluchačky, ať nám zazpívá živě do éteru je trochu klišé – a upřímně, kdo čekal, že opravdu zazpívá :-). To píši ale spíše na odlehčenou. 

kissproton

Obdobné dvojice třeba jinde mohou působit trapně a užívat lascivní humor. Oba pánové se levným lascivnostem snaží vyhýbat. Tříhodinový maratón slovních přestřelek zvládá dvojice s přehledem. Plynulý slovní projev provází celým podvečerem a neubírá na srozumitelnosti. Oběma není snad ani co vytknout, je velmi těžké naplnit celé vysílání zajímavými momenty, jim to nečiní žádné potíže. Jen jsem trochu nepochopil homosexuálního Romču, jedná se zřejmě o pravidelného volajícího. „Rubrika“ mi trochu kazila dojem z celkové krásy. 4% projev byl uměle vytvořen a domnívám se, že pravá orientace je zcela jiná (vzpomněl jsem si na dopravního zpravodaje jednoho celoplošného rádia). Závěr? Kdo neslyšel, tomu bych rád podvečerní vysílání rádia Kiss Proton vřele doporučil.


COOL-NA – Kiss Publikum – pondělí 25.května 2009 (čas 13:00 – 15:00)

Původně jsem si  COOL-NU naladil už o měsíc dříve. To ještě v době, kdy pořadu vládlo duo Jana BaletkováPetr Kopčil. Poměrně sympatická dvojice provázela éterem ještě minulý měsíc, nyní je všemu jinak. Petra opustila jeho něžná polovička a týmový hráč zůstal sám jako „COOL“ v plotě. Bohužel celému pořadu to ubralo z jeho vtipnosti a spádu. Celý pořad se zaměřuje více na servisní informace. Ty se sestávají především z dopravního zpravodajství, které pojí hudební složka. Zprávy před celou se sestávají ze tří regionálních příspěvků, bulvární zprávy (většinou zajímavé perličky), nesmí chybět sport a počasí. Další servis obstarají kulturní tipy a jak je tradicí „Jukebox“. Kulturní tipy mohou být bezesporu zajímavé, tipy na co zajít do kina však zavání zbytečností. V jednu hodinu jsem se dozvěděl, co dávají ve Zlíne v multikině mezi 14:00 a 16:00, o hodinu později pak program na 15:00 – 17:00. 

kisspublikum

Moderátor Petr Kopčil ale své profesi ostudu neudělá, hlas výrazný a na české poměry (snad to nebude přehnané) nezaměnitelný. Často se stává, že u moderování některých „osobností“ za mikrofonem, člověka spíše nutí spát a jeho hlas snad splete s někým jiným. Občasné zakoktání (které je spíše výjimečné) se promine, není každý den posvícení. Kontakt s posluchači nedělá Petrovi problémy a hravě s nimi probírá rozličná témata. A nějaká ta zajímavá zpráva se také objeví, zrovna jedna při obědě. To jsem si pochutnával na české specialitě „knedlo-zelo-kachno“ a hravý moderátor barvitě líčí pokoření rekordu v přemisťování červů z jedné nádoby do druhé. Dobrou chuť, děkuji za ni :-).

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. Rumcajs

  Já musím za sebe napsat, že Kiss rádia stejně tak jako Fajny a E2 nejsou vůbec můj šálek kafe. Tato rádia mají stejnou hudební náplň, která mě zkrátka neoslovuje. I ten styl moderování je stejný jako na těch výše mnou uvedených stanicích. Já poslouchám country, folk, rock, jazz, oldies, dobrý pop a i tu klasiku (nádherně si vždycky při těch dílech hudebních velikánů odpočinu a zbavím se všeho nepříjemného). A styl moderování mi sedí přesně takový jako je praktikován na ČRo, jako chomutovák poslouchám mimo jiné i ČRo Sever (Severu bych chtěl akorát vytknout ty naše normalizační songy ála Blaník). A to přitom také patřím k té mladé generaci. Jinak poslouchám rádia přes pavučinu, protože u nás v Chomutově není dostupné žádné pořádné soukromé rádio vysílající terestricky. Vřele bych u nás uvítal rádio Beat a Countryrádio.

  1. Jose

   Můj názor na rádia Kiss je známý. Myslím si, že přínosnější by byla, když by bylo vše centrální jako u Beatu, tedy běžel jeden, jediný, stejný, pražský program a když by byla vyhraněnější, v určitém, daném, jednom stylu, tedy např. podobná Kiss na Ukrajině nebo Kiss v Maďarsku. Nic méně, uznávám, že stav, který je nyní. Tedy, tento určitý druh, regionální svobody, jim přinesl největší úspěch, jaký kdy, za svoji existenci, tato rádia měla. Takže asi v podstatě nemá smysl, nic měnit, když to takhle funguje. Fandím této společnosti a je mi sympatická, ale dávám přednost, jiným jejich stanicím. A to Radiu 1, Beatu, případně Country rádiu. Jejich poslední, tedy Spin, také není, stejně jako Kiss, stanicí pro mne.

  2. *Beny*

   No, já doufám, že k takové centralizaci Kiss jako napsal Jose nikdy nedojde, celoplošných stanic je tu dost. Neni nad regionalni stanice. Podle mě, to tak kisskum sedí, uvital bych i kdyby playlist měla každá stanice svůj (že by ho z Prahy řídili jen rámcově, třeba že bude určitý počet % taneční hudby)

  3. Jose

   Také si myslím, že se v tomto směru nic s Kiss dít nebude, není jediný důvod proč by se mělo. Ale nemyslím si, že by nebylo nad regionálnost. Vůbec ne. Ukáži náš případ. Máme zde dvě veskrze regionální stanice. Radio Contact Liberec a Dobrý den. Obě stojí naprosto za prd. Tedy nic jiného tak hrozného u nás ve městě nevysílá. Z toho plyne můj názor, že v podstatě nějaký takovýhle lokální kočkopes o ničem nemůže být dobrým rádiem. Pak zde máme stanice větší tedy např. Kiss Délta nebo Černou horu nebo Hey Sever. To jsou stanice, které už jsou podstatně větší a také několikanásobně profesionálnější a podstatně lépe udělané, snesitelnější atd. Ovšem jsou regionální ? Nejsou. Kiss Délta vnímám stále jako rádio z Mladé Boleslavi. Černá hora má teď snad ústředí v Hradci nebo kde. A Hey je pražský program. Takže co mají společného s regionalitou a jaký je rozdíl mezi nimi a celoploškou Evropa 2 nebo centrálně řízeným Beatem. Z mého hlediska žádný. Regionální jsou pouze ta dvě Radio Contact Liberec a Dobrý den a ta jsou tak strašná, že je nelze pustit. Takže vůbec regionalitě nefandím. K ničemu to nepotřebuju. Potřebuju aby se sem dostaly větší stanice s nějakým stylem, co tu není. Zatím jediný takový, který se k nám dostal je Beat s rockem. Asi bych fandil regionální stanici pokud by přinesla nějaký chybějící styl. Ale když si na to netroufnou stanice, co jdou přes třetinu země, tak neočekávám, že by si troufla nějaká s jednou frekvencí. Takže opravdu nemám důvod fandit regionalitě. Fandím muzice. Aby byl výběr. Ten moc velký není. Tedy není žádný. Když škrtnu ČRo a Proglas, tak u nás máme 8x POP a 1x CLASSIC ROCK. Víc nic. Ten POP se samozřejmě liší. Je rozdíl mezi Frekvencí 1 a Impulsem a Kiss Délta a Černou horou a Hey Sever a Evropou 2. Jistě je. Ale je to stále určitý druh POPU. Není to žádná Alternativa, není tu žádné Ethno, není ti žádný Folk, není tu žádné Techno atd. Je to furt jen něco z POPU.

  4. *Beny*

   Asi si moc náročný Jose :). Ne, jako je pravda, že výběr by mohl být větší, víc stylů, záleží jestli by to poslouchalo tolik lidi,aby se dobře prodala reklama a radio se uživilo. Nevím, nejsem odborník. U nás ve Zlínském kraji jsou regionálky, a nemyslím si, že by byly nějak špatné. Jmenuju např. Radio Zlín, Rockmax, Jih. Takže to na mě budí dojem, že i regionální radio lze dělat profesionálně a dobře.

 2. Pavel Šorf

  Zapoměl jsi na Radio Vysočina,na Radio (Debility) Jihlava.Já Radio Kiss Hády 94,80 fm (Žďár nad Sázavou) a Radio Kiss jížní Čechy 97,70 fm poslouchám.Jináč poslouchám Radio 1.Radio Contact Liberec jsem tady poslouchal,chytal.Regionální radio bude dobrý,pouze tehdy pokuď bude vysílat zpravodajství 7x denně,bez televizní nabídky.Do radia patří hudba,minimum hlasu a občas ten jukebox a zpravodajská dopravní informace.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .