Vánoce a Silvestr v rozhlasovém éteru – 2.díl

rozhlas_vanoceAKTUALIZACE U HITRÁDIÍ – Už zítra zazvoní Ježíšek a přinese do našich pokojů pravou vánoční pohodu a samozřejmě i dárky. My vám dnes nabídneme pohled do českých rozhlasových stanic a jejich vánočních (případně silvestrovských) programových schémat. První díl je za námi, v tom druhém se zaměříme na Český rozhlas, ale také na regionální komerční subjekty.

A vrhněme se spolu hned na Český rozhlas, jeho rozmanitá škála stanic dává posluchačům nepřeberné množství speciálních pořadů, najdete tu tak především odkazy na stránky. Vánoce s Českým rozhlasem je název webového speciálu, v němž najdete snad vše, co by Vás mohlo o Vánocích zajímat. K dispozici je i kompletní vánoční program, z něhož vybíráme.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál začíná s vánočním programem už v 9:00, Dopolední Radiožurnál Lucie Výborné hostí teologa, psychiatra a spisovatele Jaroslava Max Kašparů. Chybět nebudou ani vánoční koledy (18:10) či Vzpomínky na Štědrý den s herci Jaroslavem Marvanem, Jiřím Štěpničkou a dalších (19:00). Od 20:00 uslyšíme záznam koncertu Večer lidí dobré vůle, hodinu před půlnocí hostí Nora Fridrichová bývalého prezidenta Václava Havla. Na první svátek vánoční se těšte například na hosta Zlatu Adamovskou (09:00), či vánočně laděný Sportžurnál (18:30).

První program už zveřejnil informace o programu na poslední den roku. Ponese se v duchu recese. Tři dny před Silvestrem (mezi 18:00 a 19:00) vysílá Rozhlas souhrny událostí ve světě, sportu a v ČR. Vysílat se bude i 20 minut Radiožurnálu s překvapením. Od 18:00 připomene rozhlas zajímavé hosty Václava Žmolíka, v 19:00 následuje silvestrovský Sportžurnál, dále sestřih Silvestrů s rozhlasem a v 21:00 Zápisník zahraničních zpravodajů. Silvestrovský Radiožurnál startuje ve 22:00, uslyšíte hosty, informace z oslav. Do Nového roku vás přivedou Lucie Výborná a Jan Pokorný.

Vánoční předkrm (blok vyprávění) otevírá vánoční nabídku ČRo 2 – Praha v 8:30. Chybět nebude ani povídka Ignáta Herrmanna (Štědrovečerní honba páně Skořepova v 11:30) nebo Vůně jehličí z vánočních vinylů (16:20). V pátek 25.12. připravil druhý program Vánoční snění (světové melodie České komorní filharmonie – 01:21) nebo Vánoční setkání s houslistou Pavlem Šporclem (16:05). O práci duchovního pohovoří v sobotu 26.12. v 10:05 kaplan Pavel Ruml.

Za betlémským světlem do Příchovic můžete jít s Český rozhlasem 3 -Vltava v 9:00. Štědrodenní matiné s Antonínem Dvořákem následuje zhruba dvě hodiny poté (10:50). Vánočním melodiím vyhradil třetí okruh i další vysílání – Barokní Vánoce (20:30), předcházet jim ještě bude četba na pokračování – Vilémovy divadelní Vánoce , první díl z celkových 4 začíná v 18:30. Bohatý program je připraven i na další dny (viz vánoční program ČRo).

Nezahálí ani další stanice, Český rozhlas 6 přináší 24.12. Hovory o hledání identity s biskupem F.Radkovským nebo Štědrovečerní slovo (21:00 Zdeněk Skalický, 22:00 Ivan Noble a 23:00 Daniel Herman). Rádio Česko přináší Jiný svět (9:06), diskuzi o prožitcích svátků menšinami. ČRo Leonardo vysílá pohádky z knihy Moja, Tatu a tiplíci (20:00) nebo Třetí dimenzi o Vánocích disidentů (14:00). Nejlepší vánoční songy přináší ČRo Radio Wave v 15:00, Adventní koncerty trochu jinak v 16:00 uvádí Dj Kapr (25. a 26.12.).

Nahlédněme nyní do regionálních studií Českého rozhlasu. ČRo Brno nabízí například odpolední písmo Moravské Vánoce, připraven je i humor z rozhlasového archivu či nahrávka pohádky BroučciČRo Hradec Králové láká na Vánoce u Pilarových v 15:00, ČRo Olomouc nabízí na Štědrý den první díl Olomouckých elegií v 10:00 (jedná se o historickou ságu zámožných měšťanů), připraveny jsou i Krátké pohádky pro unavené rodiče v 15:00, o hodinu později začíná šestihodinový Štědrý večer ČRo Olomouc. Bohatý program je v plánu i na první a druhý svátek. ČRo Ostrava plánuje oslovit i nejmenší posluchače s pohádkami, zařazena bude Vánoční linka se vzkazy, 25.12. se rozjede i vánoční pořad z Valaššského muzea v Rožnově s názvem Vánoční setkání.

Světové Vánoce plánuje ČRo Pardubice, regionální studio chce mapovat oslavy z celého světa. Přichystány jsou vánoční koncerty (Helena Vondráčková, Marie Rottrová a Petra Janů). Naopak ve znamení zábavy a pohody budou Vánoce na ČRo Regina, taktéž naděluje vánoční pohádky a pořady s vánoční hudbou. v 18:02 nastoupí J.J.Ryba a Česká mše vánoční, o hodinu později pak Zlatovláska. ČRo Region Střední Čechy připravuje Pohádkové Vánoce. Naďa Konvalinková a Patrik Rozehnal, si do svého oblíbeného pořadu o jídle pozvou na Štědrý den od 10 hodin režiséra Zdeňka Trošku spolu s herci Martinou Hudečkovou a Ladislavem Županičem. Na Silvestra v baru s Naďou a Patrikem posedí někdejší moderátoři politických debat Ota Černý a Petr Šimůnek. V programu se objeví pohádky Tři veteráni (24.12. v 14:00) a Čertovská růže (25.12. v 14:00).

Věnujme se nyní komerčním subjektům.

Hitrádia vsází i letos na osvědčený program. Ráno zahájí rozhovor s Helenou Vondráčkovou, k večeři (od 17:00) servírují stanice klasické české koledy. A tak jako každý rok nesmí na první svátek vánoční originální pohádky. Po celé vánoční svátky navíc uslyšíte pohádky, které vymysleli nejmenší posluchači, dramatické ztvárnění mají na svědomí Jiří Lábus, Josef Dvořák a Ota Jirák. 25.prosince je připraven záznam koncertu kapely Kryštof a to na osmou večerní. Speciální Ranní show s Ondrou a Emanem uslyšíte 24.12. na Hitrádiu Vysočina.

AKTUALIZACE: Hitrádia navíc během vánočních svátků hrají bez reklamy (konkrétně od 24.12. ve 14:00 až do 26.12. do 14:00). Silvestrovský program přinese ranní rozhovor s Miroslavem Donutilem. Průvodci Silvestrovské Hitparády TOP 50 budou letos Pepa Vojtek ze skupiny Kabát a za Hitrádia Zdeněk Koudelka. Začíná se v 17:00. Loni provázel posluchače Miro Žbirka.

Program stanice Kiss 98 už známe, co ale odvysílají další jejich studia? Kiss Hády nabídlo vánoční song Vánoce v nás, pomoci má malé pětileté holčice. Kiss Morava pro své posluchače zase přinesla vánoční videa moderátorů. Kiss Publikum naplní své vysílání dárky a muzikou. Od osmé ranní až do šestnácté odpolední mají lidé poslouchat vysílání a až uslyší Ježíška, stačí se dovolat a čeká Vás dárek. Na Silvestra je v programu Velký Pohádkový kvíz „Cé je správně!“, Silvestrovský jukebox, přebrepty moderátorů a zprávařů nebo to, co se v roce 2009 povedlo i nepovedlo. Vyvrcholením pak má být Silvestrovská párty na náměstí Míru ve Zlíně. Vánoční song připravil i Kiss JČ, v přípravě je další akce Za tři songy do Alp. Kiss Proton na Štědrý den chystá muziku a zábavu. Poslední den roku startuje Vejvoďákovo ráno a Kisspárty (7-12). Ve studiu uslyšíte celou sestavu (Vejvoďák, pan Kabát, malá Markétka, Míra Hejda a Zbynďa Janíček). Veronika Nágrová vám pak v době 12-16 zahraje jenom podle vašich přání. Horečka silvestrovské noci hraje od 16 do 6 hodin dalšího dne, uslyšíte ty nejlepší devadesátky a hudební mix roku 2009. Kiss Delta pořádá 25.12. vánoční párty.

Zkrátka nepřijdou ani posluchači Radia 1. Jana Kománková si na Štědrý den odpoledne připravila s pomocí přátel z Facebooku speciální vánoční vysílání. Zazní například ukázky z vánočního alba Boba Dylana, Bing Crosby / David Bowie – Little Drummer Boy, Late Of The Pier – Blueberry, Diana Krall – Have Yourself A Merry Little Christmas, Zebrahead – I Hate Christmas, Sega’z Carols Of The Bells (Philly Club Remix) nebo DJ Riko featuring Marcie – Hey Mr Santa. To celé uslyšíte od 15:00 do 17:00. Případné tipy můžete posílat do 23.12. večer na jana@radio1.cz. Silvestr připravuje Výroční čtyřhodinovou hitparádu TOP 40.

Free Rádio 107 FM razí o Vánocích heslo: „Kdo by měl být dělat dobrou náladu posluchačům, než živý moderátor?„. Vzkazy, pozdravy a písničky na přání poputují éterem až do 22.hodiny. Důvody nám ozřejmil Martin Kaminský, programový ředitel Free Rádia, „Chápeme totiž, že jsou lidé, kteří ani o svátcích nemohou být se svými rodinami nebo musejí být v práci. A právě těm, i když pochopitelně i všem ostatním, co si můžou užívat pohodu Vánoc v okruhu svých blízkých, Free Rádio nabídne svůj program.“ Štědrý den začne Šoustancem (8-12 Beranová, David Stančík), pokračuje pořady Freebox (12-14), Freeparty (14-18). Štědrý den zakončí Freezone. Na první svátek vánoční zazní Hitparáda Free TOP 50 (18-21:30), následováno pořady Lemix Free Rádia (21:30-22:30) a Hitparáda Italodance Chart (22:30-00:30). Na Silvestra se na Free Rádiu těšte na ranní Šoustanec, Freebox a výroční hitparádu Italodance Chart 2009, rádio odehraje 107 songů italomuziky. Den zakončí maraton zábavy A jedeme do finále… (19:00-24:00 Radka Beranová, David Stančík). První minuty roku 2010 obohatí největší výroční hitparáda v ČR. Vysílána bude od půlnoci do půlnoci. Pod taktovkou Martina Kaminského zazní 500 nejoblíbenějších hitů roku 2009. „Hlasování bude zastaveno a hlasy budou sečteny až v poslední den roku a z průběžných obdržených 245 000 hlasů bude sestavena tato historicky největší přehlídka nejoblíbenější a nejhranější muziky na Free Rádiu za celý rok 2009. Průběžné výsledky se budou aktualizovat po každém odehrání na www.freeradio.cz/2009.“ Poslechněte si upoutávku na vánoční program.

Na vánoční vysílání upozorňuje i Rádio Beat, podle webu upozorňuje, že nadělí například Pink Floyd (The Wall), Deep Purple (In Rock), Flamengo (Kuře v hodinkách), Led Zeppelin (IV), Black Sabath (Paranoid) či AC/DC (Back In Black). Naděluje i RockZone 105,9. Pavel Anděl připravil speciální dvouhodinovku svého pořadu Andělská dvacítka (13:00). Rádio Hey pak rozdává dárky v soutěži.

Vánoční pohodu chce přinést i Rádio Černá Hora s vánoční muzikou. Připravuje však i speciální silvestrovskou akci. V případě, že budete chtít vlastní ohňostroj a nemůžete si jej finančně dovolit, Rádio Černá Hora má pro vás řešení. Od pondělí 28.12. až do 31.12. stačí poslouchat vysílání a můžete vyhrát.

Foto: archiv Český rozhlas

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .