Týden státního smutku v Polsku: většina rádií vsadila na publicistiku

polsko_stuhaUž od soboty 10. dubna nevysílala většina rozhlasových stanic v Polsku reklamní bloky, státní rozhlas vynechal reklamu po celý týden národního smutku. Některé soukromé stanice nevysílaly reklamy do středy, jiné až do pátku. Naprosto se změnil program zvláště u stanic, které nemají běžně ve svém programu silné zastoupení zpravodajství. Hudební program nahradily většinou besedy a publicistika.

Hudební vysílání se změnilo na pořady mluveného slova, vysílaly se besedy na téma národního neštěstí a publicistika věnovaná tomuto tématu. Hudební struktura většiny stanic připomínala formát, který u nás reprezentuje nejčastěji stanice ČRo 3 Vltava. Jaký program chystaly polské komerční stanice na sobotu a neděli, kdy se konaly pohřby obětí leteckého neštěstí? Na to se podívejme podrobněji v dnešním článku.

RMF FM

Nejposlouchanější polská stanice, která má podíl na trhu ve výši 27 procent, vysílala v sobotu tříhodinový live speciál z pohřbu obětí ve Varšavě a na neděli nachystala dokonce skoro pětihodinový přímý přenos z pohřbu prezidentského páru v Krakově. Kromě čtyř moderátorů – redaktorů ve studiu jim v tom byli nápomocni reportéři v terénu. Spojení zajišťovalo pět reportérských vozů, z toho tři s přímým satelitním spojením…

V průběhu smutečního týdne jsem měl naladěnu tuto stanici nejčastěji. Ne nadarmo je absolutní jedničkou v Polsku. Pokud rozhlasová žurnalistika v našich rozhlasových komerčních stanicích je už spíše popelkou, tak v případě této stanice plně platí výklad jejich názvu Radio Muzyka Fakty… Naprosto excelentně zpracované reportáže s experty na různé aspekty, které mohly zapříčinit nehodu polského vládního letadla jsem poslouchal již odpoledne v den neštěstí. V neděli mne přikovala na několik hodin k internetu (kde tuto stanici ladím) skvělá reportáž kombinovaná s přímým přenosem, kdy dva reportéři již přímo z místa tragédie komentovali předání těla prezidenta polské delegaci samotným premiérem Putinem. Rozhovor s odborníkem na letectví, s instruktorem létání, který sám létal s ruskými stroji a osobně znal posádku, ankety z mnoha měst v Polsku a debata na vojensko-politické aspekty neštěstí s osobnostmi, politiky a komentátory ve varšavském studiu.

rmf-fm-sidloSídlo RMF FM u dálnice Katowice – Krakow

To vše vkusně podloženo dramatickou hudbou a každých 15 minut zprávy, která vždy přinášely nějaké novinky na toto téma. Řekl bych, že toto byla vysoká škola rozhlasové žurnalistiky. Mimochodem reklamní bloky přestala tato stanice vysílat již v sobotu, v den neštěstí odpoledne a současně přeformátovali celý program, ve kterém výrazně ubylo hudby a také pořady, které měly být vysílány nahradilo jediné téma a to letecké neštěstí. Nemohu si nevzpomenout na 11. září, kdy se i v našich médiích podobně masivně měnila programová struktura ve prospěch zpravodajství na několik dní.

O stanici RMF FM si v budoucnu toho povíme mnohem více. Za 20 let její existence se stala legendou a už třeba jen její dnešní sídlo je samo o sobě fascinující.

Stanice rozhlasové sítě Agora

Všechny stanice této sítě přebíraly program, který nachystala zpravodajská stanice Tok FM. Zahrnoval také přímý přenos z pohřebních obřadů. Stanice pro tento účel využila nejen své varšavské studio, ale vysílalo se i z pronajatého pokoje z hotelu Sofitel, ze kterého je vidět na místo pohřbu. Stejný model využila stanice i při krakovských nedělních smutečních obřadech. Tady použili dokonce dvě pronajatá studia. První umístili do hotelu Royal pod zámkem Wawel a druhé na slavný krakovský rynek do prostor redakce novin Gazety Wyborcza. Krom dvojice moderátorů ve studiu bylo nasazeno šest reportérů na mnoha místech Krakova.

Stanice sítě TIME

Také tyto stanice hrající většinou hudební program s minimem mluveného slova změnili program. Hudební formát všech stanic se sjednotil a byl přizpůsoben smuteční obřadu. Stanice, které přes víkend běžně nevysílají zpravodajství jej vysílaly každou půlhodinu což zajišťoval čtyřčlenný kolektiv redaktorů.

Společné vysílání VOX FM i Radia Plus

Vcelku nezvyklá je tato spolupráce. Rádio Vox FM se spojilo na tento víkend se stanicí Radio Plus. Obě redakce společně nachystali přenos z obou smutečních obřadů a ve studiu komentovala dění moderátorská dvojice složená z moderátorů obou stanic.

Vzhledem k rozsahu tragédie jsem očekával, že polští kolegové budou tomuto tématu věnovat velký prostor. Ovšem rozsah a zpracování mne opravdu překvapil. Zvláště u stanic, kde je důraz především na hudbu a zábavu bych nečekal, že budou tolik času věnovat výrobě publicistických pořadů a to celý týden. Víkendové vysílání už bylo opravdu vrcholem práce redakčních týmů. Chtěl bych věřit, že by se naše rádia zhostila takového úkolu také úspěšně, ale s výjimkou Českého rozhlasu jsem spíše skeptický, byť nejsilnější soukromé stanice mají svůj potenciál, který by v případě podobné události jistě využily.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. hemendex

    Ja som okrem ineho sledoval este vysielanie Radia Zet, ktore tiez po cely tyzden davalo priestor spravodajstvu, rozhovorom a vo velkej miere tvoril vysielanie aj telefonicky kontakt s posluchacmi.
    Televizia RMF MAX cely tyzden vysielala len logo na ciernej obrazovke a program RMF FM. Vacsina webov sa este v tragicku sobotu „prezliekla“ do cisto cierno-bielej a aktualizovali sa 24 hodin.
    Skutocne velke uznanie uzasnej spontannej kreativite vsetkych medii, dufam ale ze uz takuto skusku nebudu musiet nikdy podstupit.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .