Ráno na rádiu … Twist

radiotv222Možná by tohle povídání patřilo do slovenské části serveru, ale Twist sám dobrovolně vlezl do otevřené tlamy pražského publika a tak je to tady. Docela jsem se na slovenštinu těšil …

Radio Twist

Datum: 13.12. 2002

Čas: 6:30 – 7:35

Možná by tohle povídání patřilo do slovenské části serveru, ale Twist sám dobrovolně vlezl do otevřené tlamy pražského publika a tak je to tady. Docela jsem se na slovenštinu těšil, mám ji zafixovánu z osmdesátých let a nezklamal jsem se. Ta doba na mě trochu dýchla, tak jako se vrátí při pohledu na zelené uniformy slovenské policie, nebo na sortiment a ochotu prodavaček v obchodech.

Ale dost řečí, pouštím rádio, je půl sedmé a do nevtíravého podkresu běží přehled tisku – 3x z Pravdy, 2x z Korzára, 3x z Nového času a 3x z Hospodářského deníku. Jedna stručná vlastní věta a název novin vždy na konci – správně, protože teprve ta věta upoutá pozornost a řeknete-li název novin na začátku, posluchač zapomene z čeho čtete. Plynule, s přesnou intonací a důrazy čte příjemným hlubším hlasem Peter Bér (hned tady se omlouvám za eventuální nepřesnosti v přepisu slovenských jmen) bez jakýchkoliv hlasových výstřelků.

První písnička, kterou slyším je We built this city. a dlužno hned poznamenat, že v tomto duchu se nesla celá hodina, což píšu zejména proto, že některé skladby jsem neidentifikoval názvem. V 6.37 se ozývá moderátor, něco přísloví k pátku třináctého, a avízo na počasí. Mluví přirozeně, ví co chce říct, žádná pomocná slova. Pokud to má napsané, tak to není poznat. Následuje jediná slovenská píseň – zpívá se v ní: “Mám rád tie chvíle, keď noc je mladá“, ostatně i česká písnička byla jen jedna a to úplně na závěr mého poslechu – Hapka + Bílá.

V 6.41 reklama uvedená nenápadným jinglem, inzeruje Pravda a cosi o vaření, pak Hey Mr. Tamburineman a je 6.45, telefonicky se hovoří s meteorologem Petrem Kováčem. S moderátorem si tykají a meteorolog je spíš jako redaktor – informuje o počasí trochu volnějším stylem, ne tak upjatě a hyperkorektně, jak to známe z našeho HMÚ. Moderátor vstupuje jen otázkami. Vstup je poměrně dlouhý, přes 3 minuty a je uzavřen upozorněním na delší relaci o počasí ve 14.00 a jde zahraniční věc, podobná Tamburinemanovi.

V 6.50 avízo na Téma dne – Vánoce a kdo nosí dárky, moderátor to uvede jen krátce, zřejmě ještě žádné ohlasy nejsou. Další píseň: I was made in England, jediná, kterou moderátor představí, což je trochu škoda. ale evidentně se Twist ráno soustředí na informování a nechce rozptylovat zábavou. V 6.55 upozornění na zprávy a další zřejmě kontaktní pořad Černá skříňka. Následuje porce sedmi reklam. Něco mají společného – vesměs jsou jednohlasé, s podkresem, občas s nějakým sloganem, ale míří přímo k věci. Žádné divadelní výstupy jako u nás. Jsou to spíš informace, možná méně provokují, než některé naše reklamy.

Je sedm a jde hezký, melodický, klidný a zpívaný hlavní jingl a zprávy, které se jmenují Žurnál. Mimochodem, to rádio je živé svou náplní, informacemi a muzikou a ne tím, že by muselo šokovat jingly, kterých mi přišlo i celkově méně, byly všechny nevtíravé a melodické – žádné výbuchy a rány. Ukázka, že rádio dělají v první řadě lidé, obal až na druhém místě (poučení pro naše veřejnoprávní Reginy). Žurnálem provází Jana Zvahová, má spíše altový hlas, čte plynule, text evidentně zná nebo si jej psala „do pusy“.

Žurnál je uveden krátkými headliny, a pak jsou vstupy o přijetí Slovenska do EU, o slevách na daních, o cestovním ruchu v Tatrách, všechny uvede, pak nastoupí redaktor (pokaždé jiný: Lucia Kubošová, Peter Petrus, Peter Sámel a zpravidla ještě i host a přesto to má spád. V 7.05 přijde na řadu svět: Carter zprostředkovatel a Powel dárce peněz, pak zajímavost o pátku 13 – hovoří ředitelka Pražské astrologické školy!

V 7.07 předěl počasí, to čte zprávařka a pozor! – Počasí v Praze! Tak z toho by se některé naše stanice, roztahané sice po celých Čechách, ale nevidící dál než za svá humna mohly také poučit. Ještě dopravní servis – stručně o sněhu, náledí a radaru čte moderátor. Následuje porce reklam – Coca cola a Istrobanka , avizo na pořad Na našej straně v 15.15 a rock and roll – něco původně od Presleyho, snad Be my baby. Potom opět reklama, tentokrát na televizi a Nový čas.

Je 7.15 a přichází sport, sportovním redaktorem je Ján Vacek, čte dynamicky, zřejmě má jen údaje, věty si tvoří zpatra, je znát praxe z komentování, trochu klesá a stoupá hlasem, jako by se ta utkání ještě hrála. Po korektním zprávařském přednesu je to příjemná změna. Zprávy jsou o mistrovství ve fotbale, o slovenské fotbalové lize, o házenkářích, o zámořském hokeji s důrazem na slovenské a české hráče a o armádním sportu. Uzavřeno je to opět reklamami – Pravda a myčka nádobí, vyjmenování frekvencí a slogan Twist – zachytíte to podstatné. Zdá se že ano, v reklamách je nadprůměrný počet inzerátů ostatních sdělovacích prostředků, zejména novin.

V 7.22 se dozvídám jméno moderátora – Vlado Voštinár a to jen z jinglu, přečte něco o jméně Lucie, a jde další melodie, původem zřejmě z 80 tých let. Opět reklama, Nissan, Kaufland a taxislužba hledá řidiče (neuvěřitelné!) a jde Dancin´on the Ceiling. V půl osmé překvapivě jen jingle, pak ona už zmiňovaná česká písnička a v 7.35 Trendy v ekonomike. Připravila Zuzana Šiklová, je to rozhovor s redaktorem časopisu Trend a asi se jí nevydařilo natočit začátek, protože rozhovor uvede moderátor, pak mluví host a teprve potom se ozve redaktorka souhlasnou odpovědí. Trošku to zatahalo za uši.

Vyhražený čas uplynul, ale poslouchal jsem dál. Je dobře že máme v Praze Twist, aspoň uslyšíme, jak se to dělá jinde. nemusím kopírovat všechno, ale nad něčím bychom se mohli aspoň zamyslet, proč to či ono dělají u sousedů tak či onak. Doporučuji rozhlasákům.

A ako u mňa Twist dopadol? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 4
  2. Muzika – 4
  3. Redakce – 4
  4. Reklama a obal – 3

Celkové hodnocení: 3.75 bodů

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .