Ráno na rádiu … Presston

radiotv222Ty zprávy byly nějaké mdlé, buď už jen tak dojížděly, nebo je česká pobočka BBC na tom nejzadnějším dvorku této renomované stanice. Uslyšíme za necelou hodinu. Hned po zprávách jingle …

Radio Presston

Datum: 29.5. 2001

Čas: 6:04 – 7:04

Probudil jsem se na zcela neznámém místě, slunce již lezlo do oken, ejhle, je vidět na jih, rádio na stolku, tak zkusíme, co je tady slyšet. Ejhle, zprávy BBC, škoda, už končí, no nevadí, ony nějaké ještě budou. Copak je to za stanici? Radio P-R-E-S-S-T-O-N? I tohle můžou slyšet pražáci na vyšších místech s výhledem směrem k Benešovu, kde má tato stanice působiště. Tak pojďme poslouchat.

Ty zprávy byly nějaké mdlé, buď už jen tak dojížděly, nebo je česká pobočka BBC na tom nejzadnějším dvorku této renomované stanice. Uslyšíme za necelou hodinu. Hned po zprávách jingle „Jirka Šindelář na rádiu Presston“, to je dobře že hned od začátku vím, s kým mám tu čest. Ve zbytku hodiny jsem se to již nedozvěděl. Jdou dvě písničky, jednu jsem neidentifikoval, druhá je o řece Rio Grande. V 6.12 dopravní informace a univerzální Michaela, Jirka jen pozdravil a rozloučil se. Asi ví, proč se nepouští do delších projevů (to se ukázalo později) a Michaelu stejně nelze vyprovokovat k jakékoliv spontánní reakci, to zas vím já. Michaela hlásila celkem bez chyb, ale také bez zájmu, bylo znát, že má naučené obraty a fráze, které občas znějí trošku šroubovaně. Ovšem co může Michaela vědět o Benešovu, pro který zejména Presston vysílá?

Pak jingle „89,3 FM-dobrou náladu si na cestu vem“ , Depeše Marty Kubišové a Alabama: All Goes South – příšerně prolnuté. Alabama navíc hrooozně dlouhá, takže další vstup až v 6.21, a už se ukazuje Jirkova slabina: kostrbaté formulace: …“tak se jmenuje album i tenhle stejnojmenný hit“… Dále řekl datum, čas, kdo má svátek a podivil se, že někdo se jménem Maxmilián ještě žije, nechyběly berličky „takže všem“, „a tak“. A informace o tom, že se máme těšit na 6.45, kdy bude perlička. Perličkou bylo už její ohlášení: „zpráva, která se zabývá tím, kdo je lepší řidič“. Poté šly hned předtočené kulturní tipy, speaker tvrdošíjně říká „konzert“, což při několikanásobném opakování tahá za uši a nemůže to být pouhý omyl. Uvedeny byly jinglem Odjíždíme za kulturou, na konci ještě jingle Probouzí vás Radio Presston a konečně muzika: Jindra Šťáhlavský, česká verze La Isla Bonita a jakási moderní country U zátoky.

Je půl sedmé a je tu sponzorované počasí, přečteno bez chyby a vtipně koňským řehtáním ohraničená reklama. Následují Boney M – Rivers of Babylon, Dlouhá řeka a ještě František Kasl, jenže ten je nějak utažen v půlce, protože se máme se dozvědět o tom, kdo je lepší řidič. Kasl hraje a zpívá v podkresu a Jirka už mluví, odmlčuje se a zase mluví, jako kdyby nevěděl, jestli toho Kasla utnout, nebo ještě vyjet. Snad ho měl ještě vyjet, protože říká: „pojďme se podívat na jednu takovou docela zajímavou záležitost“ – typicky zbytečná věta, kdyby to nebylo zajímavé, otravoval by s tím? „Jednu takovou“ je berlička a „záležitost“ je nedostatek slovní zásoby.

Ještě horší je věc, věcička, ale to naštěstí neřekl. Pak čte do podkresu onu zajímavost, čte dobře a bez chyby, ale nedává důrazy skoro na nic. No a pak se to rozhodl okomentovat – asi chtěl nějak smířlivě, jako že navzdory uvedené informaci jsou si všichni rovni, jenže dopadlo to asi takto: „Tak to vidíte, takové jsou boje na vědeckém poli, nicméně ono to záleží případ od případu“ K rozboru u maturity takovou větu! Pak jde jingle „probouzí vás Radio Presston“ a 4 (!) písničky bez čehokoliv až do celé. Síla má je v síle volantu, Špinarová: Georgi, cosi zahraničního: Easy…, a Habera: Kým tu spíš. Těsně před celou Jirka ještě vpadne: „Tak tohle byla sólovka“, je tu celá, jingle Dobré ráno s BBC a zprávy.

Tak to je ten zázrak, zprávy BBC? Titulky čtou dva lidé, Mašková a Rozkošný, Mašková trochu otrávená, Rozkošný čte nosem. Samotné zprávy pak čte Jiří Kobylka, čte celkem bez problémů, 3 drobné přeřeky, a čte občas nepozorně: nejlepší bylo, že „Pinochet půjde na policii k provedení otisků prstů“. Bohužel ale šustí papíry a někdo mu do toho funí. Závěr: A to je konec zpráv BBC je signálem pro jingle Radia Presston i pro mě. Tak to je skutečně konec.

Moderování: Jirka Šindelář nemá špatný hlas, základní informace zvládá, ale při delším samostatném projevu se zamotává. Možná by to chtělo zjednodušit, holé věty, zato přesné.

Muzika: Presston je kdesi mezi Blaníkem a Country radiem – základem je country, do které se opatrně přidávají osvědčené starší hity – řekl bych že ta Špinarová a La Isla Bonita musí příznivce country vytáčet, naopak Alabama a Šťáhlavský přijdou zase středněproudařům nesnesitelní. Ale asi to obě skupiny vydrží, vzhledem k poslechovosti, která je slušná, na to, jak blízko (stylově, fyzicky i na stupnici) je Blaník i Country radio. Zdá se, že při této hudební orientaci se lze obejít bez folku a folkařů.

Redakce: Kultura byla slušná, doprava je odjinud, zprávy také, jedna zajímavost za hodinu byla a na počasí není žádný problém. Takže jakápak redakce.

Obal a reklama: Jingly jsou pěkné, nápadité, pestré, asi jsou dělané s láskou a nápady, ani ne tak s důrazem na jednotnou fazónu. Je jich dost, dobře to vypadá. Reklamy bylo úměrně významu stanice.

A jak u mě tedy Presston dopadl? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 2
  2. Muzika – 3
  3. Redakce – 2
  4. Reklama a obal – 3

Celkové hodnocení: 2.50 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .