Ráno na rádiu … Impuls

impuls_novyweb_miniPondělní ráno 14. srpna jsem vstával s Impulsem mezi 6.45 a 7.45 a tady je pár postřehů. Nejprve mluvené slovo. Bylo příjemné, že se během hodiny vystřídalo pět hlasů ze studia …

Seriál Hodina pravdy Geertruida Zell-MacLoada si našel spoustu příznivců (samozřejmě také pár odpůrců) a díky tomu jsme pro vás mohli připravit toto malé překvapení. V našich diskuzích se objevil podle mého názoru velmi zdařilý pokus konkurovat Geertruidovým hodnocením a my jsme se usoudili, že není důvod, proč ho do této rubriky nezařadit. Jeho autor pracuje v jednom nejmenovaném rádiu a protože nestojí o publicitu, bude si říkat Q of Continuum. Toto by mohlo sloužit jako návod i pro vás ostatní. Pokud rádiu rozumíte, můžeme i vaše zhodnocení některé stanice v této rubrice zveřejnit.

Ale nebojte se… neznamená to, že Geertruid končí. Vrátil se z dovolené a v nejbližších dnech se dočkáte dalšího dílu Hodiny pravdy z jeho klávesnice.

Radek Dresler

Radio Impuls

Datum: 14.8. 2000

Čas: 6:45 – 7:45

Pondělní ráno 14. srpna jsem vstával s Impulsem mezi 6.45 a 7.45 a tady je pár postřehů. Nejprve mluvené slovo. Bylo příjemné, že se během hodiny vystřídalo pět hlasů ze studia (živě nebo ze záznamu) + několik „krajánků“ – takové mluvení má spád, je pestré a už podle hlasů posluchač pozná, o čem bude řeč. Na Šárce Hamanové je znát, že její vstupy jsou výsledkem delší práce, a tak text trochu moc čte, a to i v závěrečných formulacích (loučení), kde by už nemusela. Monika Plesníková naopak zřejmě přibíhá na poslední chvíli a tak místy tápe – ale svých nosovek se už z větší části zbavila (nebo se mi to jen zdálo?). Petr Bürger je skvělý při čtení zpráv, ale má-li mluvit zpatra, je to horší.

No a teď slavná dvojice: Ladislav měl v každém vstupu jeden drobný brept, protože ale znám jeho zásadu – brepty udržují pozornost, promíjím. Honza Daněk zejména v závěru některých delších vstupů působí unaveně, takový ten úlevný výdech, že už vstup končí byl znát ve vstupu v 7.40 (a následující den hned několikrát).
Tolik k formě, teď k obsahu: Aktualita v 6.50 byla zajímavě zpracovaná a zaujala i mě,i když o bytových jádrech nic nevím a rozhodně se jimi nehodlám jakkoliv zabývat. Zahraniční část zpráv byla trošku odbytá – jediná zpráva. Že by se nic nestalo? Ale jinak to podstatné tam bylo. největším zádrhelem je zřejmě „kláda“ v 7.15 – 5 minut mluvení, navíc ze čtyř různých oborů je moc – posluchač si to všechno nestačí zapamatovat: reklamy, počasí, televize, noviny. Stejně tak sport v 7.24 byl zaměřen spíš do budoucna, ale pár slov o událostech víkendu by se také sneslo…

Je velmi příjemné, že Honza Daněk stručně řekne, co se dozvíme v příštích minutách (nutí to zůstat u přijímače) a že v každém vstupu byla informace o čase – a pokaždé jinak – nebylo to jednotvárné, např. ne jen 6.55, ale třeba i „za pět pul osmé“ , „deset minut zbývá do…“ nebo „před pěti minutami bylo“. Škola pro hlásiče času – poslechněte si to. Během té hodiny jsem se dozvěděl všechno co jsem potřeboval a něco navíc. Byly i sympatické drobnosti: Ladislav opravil Honzu po jeho dotazu „Co je nového“ větou „Až za chvíli, nejdřív počasí“ . Milé a přitom profesionální. Když v tématu dne živý posluchač nevydržel, Honzu to nevyvedlo z míry – byly připraveny natočené názory – tady je vidět důležitost práce lidí, kteří nejsou slyšet, ale připravují podklady. Každý vstup je podbarven dynamickým podkresem, který neruší, ale nutí poslouchat.

Muzika

Slyšel jsem dvě domácí věci (Bílá, Nagy), tři klasiky (Smokie, Madonna, B.Adams), dvě neidentifikované, leč svěží zahraniční melodie – ale jména nejsou důležitá, podstatné je, že všechny písně byly s výraznou melodií, středně rychlého tempa (vyjma L. Bíle – dobrý kontrast) a bez zbytečného hudebního natahování – prostě i muzika šlapala.

Reklamní bloky byly nerušivě zakomponovány do průběhu celé hodiny, jingly a upoutávky jsou velmi dynamické a nutící ráno ke vstávání a k pozornosti, ovšem po celodenním poslechu mohou být trochu stresující (ale jsou na ráno, takže je to v pořádku).

Závěr

Pro mladší, dynamické ročníky ideální ranní servis, přiznám se že já už trochu věkově balancuji tak na hraně, kdy si občas v týdnu pustím „klidnější a usedlejší“ Radiožurnál :-) Pokud se vám zdá, že jsem moc mírný a hodný, místy až nadšený, tak vězte že i toto ráno mi svým způsobem konkuruje a nemám důvod mu „nadržovat“ – zato pár věcí mám důvod odposlouchat a naučit se.

Jak tedy u mě Impuls dopadl? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 4
  2. Muzika – 4
  3. Redakce – 5
  4. Reklama a obal – 5

Celkové hodnocení: 4.50 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: