Ráno na rádiu … FM plus

radiotv222Tak se mi v Plzni nějak nedařilo dospat, i zapnul jsem si rádio. Odolal jsem pokušení naladit Šumavu (co bych z toho měl, viz některý z mých předchozích článků), k ladění Karolíny mi se mi žádné pokušení …

Radio FM plus

Datum: 19.1. 2001

Čas: 5:55 – 7:10

Tak se mi v Plzni nějak nedařilo dospat, i zapnul jsem si rádio. Odolal jsem pokušení naladit Šumavu (co bych z toho měl, viz některý z mých předchozích článků), k ladění Karolíny mi se mi žádné pokušení ne a ne dostavit, a tak jsem skončil – či vlastně začal u třetího (ale vlastně prvního) z plzeňského triumvirátu – FM+. A nakonec jsem nelitoval.

Moderování

O celé ráno se podělili dva lidé, zprávařka Andrea Ulčová a moderátor Zdeněk Černý. Začněme zprávami – v 5.55: chřipka, dálnice okolo Plzně, šílené krávy, Kuba, sport – v 6.30 přehled zpráv: chytili padělatele, dálnice, chřipka, Kuba, loupež v Praze, sport a v 6.55: padělatel, krádež osobních údajů, loupež v Praze, sport. Celkem slušný mix podstatného a nepodstatného, vážného i mírně pikantního, opatrně obměňovaný po jedné zprávě v každé půlhodině, takže už dopoledne bych mohl asi slyšet něco úplně jiného Mám pocit, že Andrea mluví rychleji než čte, a tak se občas v mluveném slově zpomaluje a protahuje samohlásky více a jinde, než je na plzeňský dialekt zdrávo („póóřadí“). V 5.55 měla jeden šuml, jinak jsem nezpozoroval vážnější vykolejení. Ale nějak si ji už nepamatuji, možná by to chtělo zpomalit a trošku víc intonovat či klást důrazy.

Zdeňka Černého jsem luštil po celou hodinu, protože při prvním představení mi přišel jako Žurný. Na to, že zřejmě působí i jako herec, to byl hned na začátek špatný signál. A v průběhu hodiny jsem se přesvědčil, že jsem to nebyl já, kdo si sedí na uších, nýbrž Zdeněk na mluvidlech. Má příjemný, trošku hebký, rozhodně neburcující, ale příjemně probouzející hlas. Proto je škoda, že příliš lpí na diskžokejském způsobu mluvy. Možná se tak odreagovává od své herecké profese, kde by mu takové mluvení neprošlo. Nepřesně vyslovuje, v rychlosti mluvy zřejmě nestíhá nastavit ústa do všech poloh, které jsou nutné pro bezchybné vyslovení, a tak mu některé souhlásky splývají – „sedminut“, „dodžujte“. Občas polyká koncové slabiky (on si to posluchač domyslí, ale nemá se to). Navíc dělá typické diskžokejské pomlky na místech, která jsou dost nepatřičná – na diskotéce to upoutá pozornost, publikum zvedne hlavy a podívá se, co se děje. V rádiu to trošku znervózňuje. Při delším projevu pak začínají narůstat i klasické brepty či špatné čtení – „je to taková specialista-specialita“, a nedbalá výslovnost se prohlubuje: „tlustá vrstva prahu“ nebo „další kolo pitvy o …“ a „3,5 miliony“.

Místy mi připomínal – z úplně jiné oblasti uvádění i muziky, leč také „zez Plzni“ : Míšu Leichta. Možná je to jeho vzor. Poznamenávám – všechny uvedené jevy jsou nedbalost v mluvení, není to ani vada ani neumětelství (třeba s dechem vystačí bez problémů a za mikrofonem působí uvolněně a přirozeně), takže by s tím šlo něco dělat doslova ze dne na den a já bych do Plzně jezdil klidně jen kvůli poslouchání Zdeňka, protože z obsahového hlediska je na tom podstatně lépe – průběžně uváděl co jsme slyšeli za muziku, co uslyšíme v následující hodině, přidal dvě zajímavosti (koloběžky pro pošťáky a remoska v Anglii), u počasí a svátku v 6.16 byl i příjemně vtipný a využil skutečnosti, že má svátek Doubravka k asociaci s dalšími plzeňskými čtvrtěmi, v počasí nám pak: „vane teplý vítr z Antarktidy“. A tak i jeho „áááž nula“ přišlo jako nadsázka a ne chyba.

Kromě počasí měl na starosti i dopravu, ta mi přišla poněkud strnulá, ale možná že se v Plzni za hodinu skutečně průjezdnost nezměnila. Docela dobře se vyrovnal i s cizími jmény v přehledu výročí dne (6.39) – bylo znát , že si to četl dopředu, podobně si poradil s ještě horšími jmény z jakéhosi filmu při soutěži po sedmé. U té soutěže mi jen nebylo jasné, proč trápil ty další 3 posluchače, když vyhrávala stejně první volající – a jestli měl rozhovor s ní natočený, nebo jestli jí volal zpět, nebo jestli jí držel na drátě po celou písničku (kam pak volali ti další?) – ale to je můj problém. A stejně už to bylo za hranicemi hodiny.

Hudba

Jediná tuzemská písnička byla na přání (Ráž-Voda…) v 6.08 – i s vědomím že pole působnosti je přísně v Plzni rozděleno, kdo tam tedy hraje současnou českou popovou tvorbu? Ostatní melodie byly vesměs středního až pomalejšího tempa, obvykle dvě pohromadě, spojené/oddělené jinglem, byly přesně jako moderátor – neburcovaly ke vstávání, ale nenaváděly k usínání, mezi několika hity bylo i pár méně výrazných záležitostí – prostě měl jsem dojem, že v Plzni se při vstávání tak strašně nepospíchá jako třeba v Praze. Celkem vytvářely pohodovou atmosféru rána, nic nevybočovalo z uceleného proudu muziky (dobře nastavený selektor? – jaký rozdíl třeba proti minulé Metuji, i když tam taky šla jen zahraniční tvorba – když dva dělají totéž …) . Tak co jsem pochytil: (někdy název, někdy interpreta) It´s gonna be me, Paul Van Dyke, Walking away, Love changes everything, Wish I could fly, Moss(?), Just a dream, Backstreet Boys, Black Box, All Saints, W.Houston+J.Iglesias.

Reklama a obal

Jeden reklamní blok byl zřejmě těsně před tím, než jsem rádio zapnul, další šel před 6.55 před zprávami. Celkem těch reklam moc nebylo, aby prudily, byly tak nějak nenápadně oddělené, že jsem nepostřehl, kdy končí jingl a začíná reklama, ale v průběhu hodiny vůbec nechyběly, protože se stále něco dělo. Jingly jsou podobné jako muzika – svěží a přitom jaksi usazené, poučení, že co má být svěží, nemusí ještě nutně dusat a pádit. Ranní expres, Písničky na přání, Hity které chcete slyšet, FM+, jingl a upoutávka soutěže. Celá hodina měla jednotnou tvář a nebylo pochyb , co se poslouchá.

Redakce

Vlastně jsem už všechno popsal v předchozích odstavcích, všude jsou rezervy, ale tady určitě nebyly díry či mezery. Takové ty záležitosti, co se na vedoucím rádiu v regionu máte dozvědět jste se dozvěděli, tak co.

Závěr

Myslel jsem si, že bych v Plzni ladil jen Šumavu – a také jsem to doteď dělal, ale FM plus si mě aspoň na chvíli získalo.

Jak tedy u mě FM plus dopadlo? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování -3
  2. Muzika – 4
  3. Redakce – 4
  4. Reklama a obal – 4

Celkové hodnocení: 3.75 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .