Ráno na rádiu … Euro K

radiotv222Podle několika náznaků ve vysílání usuzuji, že ambice rádia nepřesahují spojnici Liberec – Jablonec, podle stabilně nízké poslechovosti vede tato spojnice zřejmě hlubokým lesem. Slabý vysílač to snad nebude …

Radio Euro K

Datum: 18.2. 2002

Čas: 6:50 – 7:55

Podle několika náznaků ve vysílání usuzuji, že ambice rádia nepřesahují spojnici Liberec – Jablonec, podle stabilně nízké poslechovosti (okolo 7 tis.) vede tato spojnice zřejmě hlubokým lesem. Slabý vysílač to snad nebude, když jsem tuto stanici bez problémů zachytil i v místech, kde většina obyvatel o nějakém Liberci či Jablonci nic netuší.

V 6.50 hrají Pink Floyd svoji Zeď, a skladba pěkně vyhnije až do samého konce, přiznám se, že nikde jinde s výjimkou vlastního gramofonu jsem ten konec ještě neslyšel. No, kam taky ráno pospíchat, že. Následuje jingle „Klasické hity“ – 3x to hlas opakuje, abychom to pochopili, k tomu úryvky z několika písní. Během hodiny se ukázalo, že to zas až tak klasické hity nejsou, a také že nejen tento jingle trošku lže: Mají také „Euro K – české rádio“, přitom českých písní byla spíš menšina. Po hudební stránce to byla taková divná směs současnosti i minulosti, popíku i odvážnějších výletů. Po Floydech šel Olympic – Kufr a pak už přichází moderátor: ohlásí se diskžokejským způsobem s krátkými, sekanými vstupy do zeslabované a zesilované muziky. Neposazený, mladý hlas – chlapec se zřejmě neposlouchá, protahuje koncovky, v průběhu hodiny čím dál tím víc. Upoutávka na muziku příští hodiny, jingle Euro K je s vámi, upoutávka na Ucho rádia Euro K a moderátor čte otázku dne – týká se zdravotnictví a je plná frází – tak slovní zásobu také doplnit.

V 6.55 počasí, čte moderátor a ohlási zprávaře Jirku Černohouse. Headliny jsou odděleny docela drsnými předěly, skoro jsem se lekl, když to vybuchlo poprvé. Zprávy obsahují 3 kousky, spíš se to blíží publicistice, než informacím o tom, co se děje: Vrchlabská nemocnice, teplo na horách (to je dost staré, o tom že nemůžou horalé jezdit na sněžných skůtrech se mluvilo před 14 dny, toto pondělí už měli nový sníh…) a placení odpadů. Sněhu i odpadům se dost věnoval, byly i nějaké další hlasy, ale celkově to bylo spíš na samostatnou aktualitu, než na zprávy. Pak sport (bez výsledku nočního hokeje!), počasí a doprava. V dopravě to bylo zase spíš o počasí, takže jsme tuto informaci dostali během 6 minut 3x. Zprávař čte usilovně a snaživě, ale moc doma v textu není, je to takové toporné. Nedává si pozor na artikulaci, slyším: jisotu, tepoty,pladba. Ale s moderátorem si nezadá. Zprávy ukončuje jingle Ranní jízda.

Svižnější zahraniční melodie středního proudu, opět jingle ranní jízda a dozvídám se jméno moderátora: Tomáš Beneš. Předrmolí, co nás čeká v následující hodině, jingle a Helena Vondráčková: To tehdy padal déšť. V 7.07 vtip o penisu, jingle Svět celebrit a zmatené rozhovory se sportovními redaktory: V. Bernatským a V. Tittlebachem (jeho vstup je ovšem nejméně týden starý). Sponzor Celebrit, jingle a česká skladba, docela odvážná, řekl bych, na to, že by měla být klasickým hitem – mimochodem škola obrácených přízvuků při pokusu rapovat – zpívá se tam cosi o placení holkám, opakuje se dokola „money, money, money“ (ne, ABBA to není) – jsem rád, že jsem to dosud neslyšel a doufám že už neuslyším. Jingle Písniček na přání a ELO – Calling America. Nedokážu si představit jednoho člověka, který bude jásat nad těmito dvěma melodiemi současně. Písnička na přání taky nějak vyšumí do ztracena – asi nikdo nezavolal. Moderátor podává informaci o soutěži Káčko-hit, strašlivěěěěě protahujeeee koncovkyyyyyy, následuje opět jingle o Celebritách a reklama: Vitamín, Siesta, Delvita. Toť vše.

Opus s Life is life a do úvodu stačí vpadout jingle Hezké pondělní ráno – to jsem se lekl podruhé. Je 7.23 a je tu horoskop. Moderátor okomentuje Opus slovy: „písnička vámi známá“, při čtení horoskopu se několikrát zastaví nad (zřejmě) novým slovem. Čti, čti hochu, takových nových slov ještě uvidíš – a až je přečteš, budeš moderátorem! Řečeno tvými slovy: „dá se to taky více práce“. Hraje Mňága a Žďorp Svět je hodinový hotel, pak zase počasí, moderátor čte noční teploty, ani to nepřevede do minulého času, skoro deklamuje. Hrají M-People (Love is the message?) a pak moderátor opakuje, co nás čeká do osmi: anketa, drb o B.Spears, Káčko-hit a sport. Ještě Easy Lover a je 7.35 – Ucho rádia Euro K: natočená anketa z pátku o nandavání botiček na auta. Moderátor vypustí perlu: „reagujete svými rozhořčeními“ a pak se nějak nedomluví sám se sebou a se svou páteční předtáčkou: „minule jsme se vás ptali“ – jingle, a po něm záznam, ve kterém je: „v pátek jsme se vás ptali“ a pak už se tři liberečáci/jablonečáci diví, že policie nasazuje botičky, že za to vybírá nejen pokuty, ale i další peníze. Blahoslavení venkované! Přál bych vám žít a parkovat v Praze! Na závěr zase: „Dneeeees se vás ptáme…“ Prostě ptáme se, skoro až deptáme (posluchače). Dnešní anketa je o lékařích, zakončena frází: „jak jste spokojeni právě vy“. Jan Kalousek a San Francisco je vysvobozením. Pak drb o Britney Spears, zase zřejmě Tomáš vidí čtenou předlohu poprvé, dvakrát za sebou se objeví „ukázalo se“. Inu ukázalo se, že si to nikdo po sobě nepřečet. A zase Celebrity – upoutávka. Na to že je to pusté žvanění, tak už mě to docela štve, a to jsem slyšel jen jeden vstup s „celebritami“ . Jingle Dobré ráno a Smokie.

V 7.47 Káčko hit – upoutávka, pak Kometa Leona a je tu soutěžící posluchač. Otázky moderátora: Jak se vede? Jak to odsejpá v práci? Víte co vás čeká? Poznat předělaného interpreta (sám si odpovídá). Vzhledem k tomu, že soutěžní ukázkou byl M.Jackson, tak to „předělání“ vyzní zvlášť pikantně. Posluchač poznává, jingle s potleskem nechybí, moderátor uzavře .“a sme u kanceeeee“ a ještě jingle. Pokud jste viděli Samotáře nebo Knoflíkáře, nebo kýho čerta, okamžitě si na ně vzpomenete: úplně stejným tónem, jako je tam řečeno: Strááášně měěěě to mrrrrzííí“ je namluven onen jingle: Kaaaaždéééé všeeeedníííí ráááánoooo! Bananarama a Help.

Nedá mi to, abych o trochu hodinu nepřetáhl. Je tu čtení z tisku: MfD a LN, nic moc, potom Walk of life. Ještě čekám na zprávy, ke cti zprávaře budiž řečeno, že jsou jiné než v 7, ale jinak mají všechny už zmíněné znaky: 3 kousky (krádeže na hřbitovech – na ráno fakt dobrý, Temelín a klesající hladiny řek), sport (o hokeji ani slovo, já se to snad nedozvím). Ještě zaslechnu perlu „v přehradá chlapská“ rozuměj: „v přehradách Labská“ no a je to. Ufff.

Teď už se té poslechovosti nedivím. Liberecko-jabloneckého tam moc nebylo. Oba protagonisté mají před sebou dlouhou cestu, na jejímž začátku je čteč a d-j a na konci možná bude zprávař a moderátor. Muzika je smíchaná tak, že to není mozaika, ale spíš převrácená cirkusová maringotka. Já snesu leccos, od Bacha po Vlacha, ale kdo ještě, kromě mě?

A jak u mě tedy Euro K dopadlo? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 1
  2. Muzika – 2
  3. Redakce – 1
  4. Reklama a obal – 2

Celkové hodnocení: 1.50 bodů

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .