Ráno na rádiu … Děčín

radiotv222Není každý den posvícení a když jsem tak vstával s rádiem Děčín, namlsán po předchozí zkušenosti s Radiem North Music, říkal jsem si po chvíli, že jsou na tom Severočeši v průměru vlastně – průměrně.

Radio Děčín

Datum: 26.11. 2001

Čas: 6:50 – 7:50

Není každý den posvícení a když jsem tak vstával s rádiem Děčín, namlsán po předchozí zkušenosti s Radiem North Music, říkal jsem si po chvíli, že jsou na tom Severočeši v průměru vlastně – průměrně.

V 6.50 se ozývá jingle Všem posluchačům rádia Děčín dobrý den. Přijde mi takový mdlý, ale čas ukáže, že je spíš záměrně klidný. I ostatní byly takové a muzika rovněž. S rádiem Děčín tedy rozhodně nevyskočíte svižně z postele plni nadšení do nového dne, ale spíš se tak budete převalovat a přemítat, jestli to vstávání nenecháte až na zítřejší den. I takoví lidé jsou a je dobře, že je pro ně stanice. Ale nepředbíhejme.

Zní cosi, kde se zpívá o Cinderelle, trošku klopýtavý pochod. Poté dopravní zpravodajství, uvedené zvuky tůrovaného motoru a skřípěním pneumatik, pak se ozývá naše známá Daniela. Ví o nesjízdné silnici 262, ale neví o významnější, stejně nesjízdné 15 u Zahrádek – to zas vím i já. Moderátor dopravní zpravodajství uvedl, má poněkud vyšší, chlapecký hlas, nechybí moc a už by trošku mečel. Ale ještě to jde. Začal slovem „tak“, moc mě to nevzrušilo, až později jsem zjistil, že je to nemoc. Zase předbíhám.

Závěr dopravy je s vyjmenováním časů, kdy se dopravní informace vysílají – 5x za den – a jingle „Nejaktuálnější dopravní zpravodajství“ – evidentně nadsázka. Nic proti Daniele, ale v severních Čechách prostě nesedí. Následuje písnička, ve které se zpívá: „Každý sám svýho štěstí strůjce, každý sám svýho dortu krůjce“ – nevýrazná kytarovka, asi se dneska neubráním hodnocení i muziky zvlášť, protože tenhle popík je ještě uchopitelný. Za toho „krůjce“ by se mělo trestat. Jingle „příjemné vstávání s rádiem Děčín“ opět v klidném duchu, dobře, uznávám tedy nevzrušenost za hlavní atribut image rádia.

Před sedmou ještě Manic Street Preachers, moderátor uvedl zprávy a ty jsou z BBC. Zazní jingle rádia Děčín a do něj ještě poslední pípnutí klasického časáku (inu připojení se nepovede pokaždé) a pak standard BBC, podle zásady: Čechům to stačí. Headliny čtou M. Mašková a T. Pavlíček, samotné zprávy pak Iva Bláhová. První polovina je o Afghanistánu, pak o klonování lidí v USA, dohoda z Melku, moderátor BBC, co zneužíval děti (a hele, že by to byl klíč k té kvalitě?), děti Vosmanských nalezeny v Brankovicích, a jacísi ekologové v Haagu. A to je vše. Zprávařka mlaskala, šustila papíry a nadechovala se v normě provinciálního rádia, na BBC to ovšem bylo slabé. Rádio Děčín si takto usnadnilo situaci, ušetřilo pár peněz, ale nevím, v čem spočívá jeho děčínskost?

Zprávy uzavře jingle „Posloucháte rádio Děčín a vyjmenované frekvence, počasí doplní aktuálně moderátor. Je 7.06 a zpívá Leona Machálková, že svět je plnej bláznů, opět u této písně nějak spadl řemen, ale už jsem se smířil s tím, že je to standard, zřejmě záměrný. V 7.09 soutěž uvedená reklamou na CD M. Jacksona a moderátor se rozpovídá, za citaci stojí aspoň: „jsou tam písničky rychlé i pomalé, celkem se vlastně jedná o 77 minut muziky“ No delší projev mu tedy nejde, používá hodně pomocných slov (eh.., tak, tedy, vlastně), buď se ještě něčím při mluvení zabývá anebo je holt takový. Klade důraz na poslední slabiky slov, poslední písmena natahuje, i když jsou to souhlásky (šrrrrroubbbbb). A vypukne soutěž: Soutěžní otázka je: Kdo je to laik, jsou k tomu 3 možnosti, mám chuť zavolat do rádia, že je to za d) – moderátor, ale musím poslouchat a ne soutěžit. Soutěž je uzavřena jinglem o tom, že je to především dětská soutěž, jingle má podkres z Macha a Šebestové skupiny Maxim Turbulenc (jestlipak o tom vědí?).

Michael Jackson zazpívá asi nejpomalejší písničku z celé desky: Lost Children. Neodpustím si názor – ten člověk je už úplně infantilní, pokud není pedofilní. To dětské žvatlání a šišlání v podkresu je příšerné, celé je to jak z Mary Poppins z šedesátých let, ale tehdy ten kýč byl aspoň originálem, tohle je (promiňte tu morbidnost) – mrtvě narozené dítě. A to bez ohledu na hitparádový úspěch u vyhladovělých fanoušků.

Michael dozpívá a je tu vrchol dne – rozhovor moderátora s dětským výhercem. A ukazuje se, že to dítě má bohatší slovní zásobu. Na krátkém časovém prostoru řekl moderátor 7x TAK, každou větu tím začínal. Dítě si přeje Mumuland, je mu to splněno, je to nejživější písnička rána. Před písničkou ještě jingle „Nejvíce písniček na přání“ – protože už je to druhé nej během rána, tuším, že to bude taky nadsázka.

Po písničce další jingle: „Radio Děčín – jste na správné frekvenci a ve správném čase“ – no jingly mají po textové stránce nápadité, to se musí nechat. Pak zní cosi, kde se zpívá I want to be forgiven“ a v v 7.23 zase: „Tak… hezký den s rádiem… hezký den s rádiem Děčín…“, upozornění na Celebrity a upoutávka na album skupiny Holki a písnička Ty jsi vážně senzační. To je druhá skladba, která mě nenechává klidným, snad ještě děsivější než M.J. – pánové, řekněte, vážili byste si ženy, která by vám takhle podlézala a ještě k tomu takovými frázemi? Trošku násilně písnička utnuta, jingle: „Rádio Děčín – pohodové rádio pro severočechy“, a jde král cajdáků: Sweet Stupid, melodie, kterou již na začátku šedesátých let u nás pod názvem Sladké hlouposti zpívala dvojice Simonová+Chladil. Ta melodie od té doby sice nezestárla, ale v této verzi ani neomládla. Naprosto bez invence a konzervativně ji nazpíval R. Williams ještě s někým. Je mi líto těch, kteří neznají originál. I když zdánlivě v pohodovém tempu, působila dost cizorodě.

Máme půl a další perla: „Je přesně 26.listopadu…éééé…“ Může být 26.listopadu přibližně, zhruba, asi tak okolo? Následuje dvojice M. Dolinová a P. Lesák se Světem Celebrit – je to jak z jiného světa – odkud je to přebírané? Agresivní podkres, střídání hlasů, dva vstupy hostů (Kousalová, Nesvadbová) – velmi pouťově udělaná upoutávka na novou knihu. Za tu chvíli se vystřídalo víc hlasů, než za celé ráno. A to v tuto chvíli (7.32) netuším, že již svého moderátora neuslyším až do 7.50 (tedy asi do uvedení další dopravy).

Následují jakési dvě upoutávky o studentské agentuře a čemsi pro postižené (prostě po Celebritách jsem nebyl koncentrován – i tak to na posluchače působí, nedá se nic dělat, a to jsem se na poslech soustředil, ti co vstávají, vůbec ty dvě věci nevnímali). Poté písnička, snad Kapka naděje, s neuvěřitelně agitačním textem. Nemůžu si pomoct, ale jinde mě ty písničky tak neiritovaly, možná je to tím, jak jsou volnějšího tempa, tak jsou i volnějšího ducha. Dvojice Ondráček a Pokorný pozdraví posluchače rádia a hraje Bublina. I oni při pozdravu řeknou: „TAK vstáváme…“ To je epidemie. Ještě upoutávka na album D´Agostina a písnička snad I fly with you, pěkné aranžmá. A konečně se dočkávám i reklamy, je natvrdo uvedena slovem „reklama“ a obsahuje tři celostátní kousky. Nakonec jingle: „Radio Děčín, vaše volba“. Moje tedy ne.

Shrňme si to: redakce veškerá žádná, zprávy přebírané, doprava přebíraná, celebrity přebírané(?), místní aktuality ani přebírané… Celé to bylo takové přebrané, za redakci bych nejraději nedal ani jeden bod. Moderátor se ani moc nesnažil, asi ani neví, že začíná každou větu slovem TAK. Muzika tedy pohodová, dobře, ale i mezi pohodovou muzikou se dají najít inteligentnější věci. Obal – ano, jinglů bylo dost a textově nápadité, zvukově si je moc nepamatuji, ale budiž. Reklama – co nedodaly celostátní agentury, to není.

A jak tedy u mě radio Děčín dopadlo? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 1
  2. Muzika – 2
  3. Redakce – 1
  4. Reklama a obal – 3

Celkové hodnocení: 1.75 bodů

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .