VOLUME DOPRAVA? – Jak vstává Slovensko?

volume_normNěkdy je zajímavé poohlédnout se také do zahraničí – nahlédnout do tamní rozhlasové kuchyně a ochutnat jejich vysílání. Pro další díl recenze „Volume doprava?“ jsem si tentokrát zvolil slovenská rádia, konkrétně jejich ranní show. Na přetřes přijde nejposlouchanější Expres, bronzové Funrádio a v neposlední řadě rádio Okey.

Opět bych rád na tomto místě poděkoval za vstřícnost a ochotu všem programovým ředitelům, případně tvůrcům ranních show. S jejich laskavým svolením můžeme publikovat krátké ukázky z vybraného vysílání. V současné době se stanice oděly do letního hávu, přesto i letní schéma nabízí posluchačům mnoho zajímavého! Ale pěkně popořádku.


Andrej a jeho mačičky – Rádio Expres
– pondělí 6.července 2009 (čas 06:00 – 08:00)

Jsou rádia, na jejichž rozhlasových vlnách se většinou necítíte příliš dobře, ba přímo odcizeně. Není to ale rozhodně případ nejposlouchanějšího Rádia Expres. Po pouhém týdnu poslechu jsem měl pocit, že jsem na jeho vlnách vítán a brán jako kamarád. Expres vysílá v průběhu roku ranní show s názvem „Hemendex„. Dvojice moderátorů ale dostává přes letní měsíce dovolenou a jejich slot obsazuje letní speciál. Loni například moderovaly střídavě moderátorské hvězdy. Letos dostal ranní proud na svá bedra Andrej Wallner. Do svého programu si každý týden přivede jednu „kočičku“, tedy mladou a krásnou dívku. Docela obdivuji jeho odvahu.

Poslechněte si útržky z vysílání:
Krátká ukázka
Podcast
(najdete přímo na stránce pořadu)
Ident stanice (rozhodně si jej poslechněte)

Mohlo by se zdát, že dívky s nulovou zkušeností ztropí přinejlepším nějaký trapas. Kupodivu se moderátorovi daří jejich nezkušenost kočírovat a za mikrofonem působí, jako by u něj stály už dříve. Zde tedy rozhodně problém není. Oba se povětšinou vedou srozumitelný projev bez koktání a magického „eee…„. Za což patří jedině díky. K náplni pořadu snad není třeba nic dodávat, poskytuje vše, co ranní posluchač očekává. Každých 15 některá ze servisních informací (počasí, zprávy, doprava). Zbylé čtvrthodinky vyplňuje moderátorská dvojice poměrně zajímavými rubrikami. Kočička, tedy pardon slečna, například mňouká melodii známé písně a posluchač ji hádá (Vymňaukaný hit), nechybí kvíz (Cat kvíz) či zajímavosti z bulváru (Mačička v bulvári). Od doby, co jsem naladil ranní show poprvé,  jsem nabyl dojmu, že s tímto rádiem se mi vstává velmi dobře, často lépe než s některými českými. Hlas moderátora Andreja je snad přímo stvoření k buzení, musím říct, že se příjemně poslouchal.

Hudební složka sice nedává nic extra, bez čehož bychom nemohli žít, přesto jsem neobjevil snad žádný song, který by mě vyloženě „otravoval“. Samozřejmě nesmí chybět aktuální hity (September, Katy Perry, Mária Čírová,…), doplňují je vhodně vybrané „archivní rarity“, které opět nikoho neurazí. Možná některé žhavé hity navštěvují rádiové vlny častěji, než by se mi líbilo, stále je to ale v mezích vhodných a míře snesitelné.

 playlist_expressk

Playlist rádia Expres

 volume_expressk

Jak zesílit radiopřijímač?

Poměrně neotřelý je zvukový obal, který se mi zalíbil už na první poslech. Létu vévodí slogan „Vaše letné rádio„. Musím říci, že si stanice opravdu na úrovni vyhrává s hudebním logem, jež celou stanici jednoznačně identifikuje. Zprávám a dalším informacím dodává potřebný švih. A ještě jedna věc mě zaujala, ident stanice zpívaný do intra písničky, rozhodně stojí za poslech, máme pro vás výše ukázku. Ke slyšení je i v jiných rádiích, zaslechl jsem ho i v některém českém. Expres tuto improvizaci používá s vkusem. Jen malá výtka, všudypřítomné mňoukající zvuky jsou sice fajn a logicky patří k show… časem se spíše omrzí. Ke zvukovému obalu na závěr ještě jednu větu. Úvodní časové znamení je kapitola sama pro sebe – poslechněte si někdy ve vysílání zvukové znamení, památku na staré časy.

Pokud stojíte o pohodové vstávání s milým doprovodem a kvalitními informace, pak jste na adrese Rádia Expres rozhodně správně. A osobně mi vůbec nevadilo, že rádio není české, leckdo si tu může brát příklad. Rozhodně právem je jedničkou ve slovenském éteru. Na závěr přidávám vyjádření moderátora ranní show Andreja Wallnera, proč vlastně letos vznikl tento pořad: „Projekt ‚mačičky‘ dává možnost posluchačkám vyzkoušet si vysílání v rádiu. Mnohé napsali, jak jsou zručné, schopné a zdatné, tak v létě mají šanci to posluchačům i dokazovat.“


Ranná show Adély a Sajfa – Funrádio
– čtvrtek 2.července 2009 (čas 07:00 – 09:00) 

Ranní show se vším, co má zábava mít, tak se dá charakterizovat opravdu luxusní pořad, který vysílá slovenská trojka Funrádio. Výstižně tento pořad charakterizoval Leoš Mareš (přirovnání k Ranní show Evropy 2 je na místě), Matej „Sajfa“ Cifra je jako Patrik Hezucký, Adéla Banášová jako Leoš Mareš. Každé ráno od sedmé do desáté hodiny se můžete těšit na smršť dobré zábavy.

Zkoušel jsem ještě před tím naladit „Malú rannú show s Juniorom„. Předskokan začíná v pět ráno, program nikterak originální – servisní informace a „The Best Of…“ z minulé ranní show. Ale tuto show nechci hodnotit. Když jsem ladil Rannú show Funrádia, měl jsem velká očekávání, Adéla je neskutečně dobrá moderátorka, Sajfu jsem zatím v televizi neviděl, ač má svůj vlastní pořad Webmaster na televizi JOJ (ano, inspirace pro Stahováka). A opravdu jsem se celé dvě hodiny vůbec nenudil. Dvojice si dává na červenec pauzu, už v srpnu ale vyjede opět v plné síle.

Poslechněte si útržky z vysílání:
Krátká ukázka
Podcast hodnoceného dílu

Ústředním mottem rádia je slogan „Viac hudby, viac fun„. V průběhu celého dne tomu tak skutečně je. Byl jsem však velmi mile překvapen, že se v ranní show jen nehraje kolovrátková muzika. Podíl mluveného slova odhaduji kolem 40-50%, Adéla a Sajfa si naštěstí nedělají hlavu a posluchače přitáhnout k reproduktorům po celou dobu. Show je postavena i na rozhovoru s hostem, ten protentokráte chyběl. Tématem dne byla totiž premiéra snímku Doba ledová 3. Příjemné a vtipné slovní přestřelky si dokázaly vyhrát i s maličkostmi. Rozhovorů jsem se nakonec dočkal, byly to ale jen velmi krátké momenty, kdy se ptali dabérů animovaného snímku. Servisní informace dokázala dvojice podat s vtipem. Objevily se i roztodivné soutěže, „Tajemný zvuk“ ale asi nikoho o výjimečnosti nepřesvědčí, Adéla se Sajfou z rutiny této akce s bravurou vycházejí.

 playlist_funradio

Playlist FUNrádia

volume_funradio 
Jak zesílit radiopřijímač?

Hudební složku Funrádia lze stoprocentně (tak spíše 90%) přirovnat k Evropě 2 či Fajnrádiu. Aktuální a nové hity jsou stěžejní složkou, přesto vysvitne slunce v podobě „staršího“ hitu, ty ve výše uvedených chybí (Spin Doctors – Two Princes, Cher – Strong Enough – uznávám, že nejsou příliš staré, nové ale nejsou). Hudba sice nevyčnívá nijakou zajímavostí, hádám ale, že to posluchačům rozhodně nevadí.

Zvukový obal patří k těm nejlepším, co jsem slyšel. Dynamika a švih zcela odpovídají charakteru stanice. Pro uši nejenže snesitelný, navíc příjemně poslouchající se. Dokonce mě místy nutil pobrukovat si jeho melodii. Sami můžete posoudit v přiložené ukázce. Reklama možná zabrala trochu více prostoru, to ale podtrhuje úspěšnost pořadu. Co říci závěrem? Oceňuji vysoký podíl mluveného slova, i když je muzika podobná jinm rádiím, takové vystupování moderátorské dvojice jen tak někde neuslyšíte.


Okey ráno so Slavom – Rádio Okey!
– středa 1.července 2009 (čas 06:00 – 08:00)

Právě v Okey ukončíme naše dnešní putování. Rádio Okey sice patří k méně poslouchaným rádiím (soudě dle výsledků poslechovosti), na druhou stranu nabízí posluchačům alternativu. A to především na poli hudby. V současné době na Slovensku velmi populární Jan Kraus má i zde svou rubriku. Stejně jako na Frekvenci 1 (mimochodem rádia mají stejného vlastníka – Lagardére Active) glosuje aktuální dění, otázky mu i na Slovensku pokládá blondýna. Zdá se, že podobný formát má své fanoušky. Humor Jana Krause je mi blízký, i přes některé slabší chvíle. Ke slyšení je krátce před půl.

Moderátor Slavo (na internetu bez příjmení) má opět hlas vhodný pro buzení posluchačů. Jeho projev není možná nejoriginálnější, ale posluchači jej rozhodně nemají sebemenší důvod odmítnout. Vyhýbání se „eee…“ lze jedině ocenit. Ranní show na Rádiu Okey! samozřejmě poskytuje kompletní informační servis, ale nejen jím je ranní show živa. V průběhu rána jsou připraveny rozhovory s hosty (spíše méně známými ve veřejném životě, ale i tito lidé jsou zajímavější než celebrity). Ty jsou opět bohužel reprizovány krátce po šesté hodině. Nevím, proč musí být posluchači krmeni „The Best Of…“, tento nešvar je hojně rozšířený. Program doplňují i nápadité soutěže, jedna z nich nese název „Krátko odzadu„.

Poslechněte si útržky z vysílání:
Krátká ukázka
Podcast pořadu
Podcast rubriky Jana Krause

Jestli může být rádio na něco hrdé, je tím bezesporu muzika. Nejlepší muziku ze všech tří rádií hraje právě Okey! (vím, názor je subjektivní). Vyzdvihuji především zahraniční vlnu neomezující se na současné hity, ale pěkně zabrousí i dále do minulosti. Akcent slovensko-české hudební provenience je dáván na současnější hudbu. Vzhledem k výborným kvalitám slovenských interpretů jedině vítám. Hudba je silná stránka, absolutně se ztotožňuji se sloganem „Poprock – to možem„. Nabízí se podobnost s dalším rádiem skupiny Lagardére – Rádiem Bonton.

playlist_okey

Playlist Rádia OKEY!

volume_okey

Jak zesílit radiopřijímač?

Hudební obal už nijak zvláště nevyčnívá. Zpívané oznámení o značce stanice je pro posluchačské ucho stravitelné i po delším poslechu. To pokládám za hlavní účel (mimo informování o názvu stanice). Je poměrně dobrým průvodcem celého vysílání. Musím jej ale trochu kritizovat. Myslím si, že není zcela vyřešen zvukový obal u zpráv v celou. Znamení je zřetelné, následující chvíle pro mě byly ovšem matoucí. Uvítání moderátora s kolegyní zprávařkou – v pořádku. Jenže najednou slečna začala s headliny (bez jakéhokoli varování)… a co neslyším.. začaly samotné zprávy. Po prvním poslechu jsem byl trochu vykolejený, při dalších a dalších zprávách jsem systém pochopil, trochu je to ale skvrna na jinak velmi dobré tváři rádia.

Důvody k dalšímu lazení rádia vidím především kvůli muzice. Jak už jsem uvedl výše, „poprock můžu“. Ranní show na rádiu Okey! mě nezklamala, shledávám ji jako slušný standardní ranní informační pořad. Zprávy ze showbusinessu byly podány stravitelně a kontakt moderátora s kolegyně není rozhodně špatný. Mezi klady přidávám i zapojení posluchačů.


Autor článku:

Komentáře (15)

 1. hemendex

  Len par doplnujucich info k prekvapivo pozitivne napisanemu clanku: :)

  RADIO EXPRES – skutocne ma najdynamickejsie a najpocetnejsie jingle, akurat, ze ten hodinovy v retrozvuku casoveho znamenia nie je nikdy presny tak, ako kedysi na okruhoch statneho rozhlasu. Jednoducho ho pustia, ked skoncia reklamy, bez ohladu na presny cas…

  FUN RADIO – Adela a Sajfa su najlepsi slovenski moderatori, to bez diskusie, takze cely jul budu posluchaci rannej show v ocakavani, kedy sa vratia – vyhrady mam len k hudobnemu vyberu a aj (Tebou vysoko vyzdvihovanym) jinglom. Fun radio totiz ma totiz najuzsiu rotaciu hitov v slovenskom eteri a aj preto tie iste skladby, ktore hrali v rannom vysielani, mozu posluchaci pocuvat aj v doobednom, poludnajsom, popoludnajsom, vecernom i nocnom vysielani… Cca 3 hodiny trva pauza medzi identickou skladbou v A-rotacii. Jingle su profesionalne, ale je ich malo a pustaju sa tak casto, ze casom nedvihaju naladu, ale adrenalin…

  RADIO OKEY – z tychto troch radii ma najpestrejsi playlist (odporucam naladit aj Radio Viva), ale vycitam im to, ze mnohokrat skladbu „utnú“ v polovici bez akehokolvek dovodu a pustia za nou dalsiu, resp. reklamu – zrejme v AudioVaulte su „napevno“ nastavene casy reklam a vstupov… Ten moderator bez mena sa vola Slavomir Jurko a aj ceski divaci ho mozu poznat z televizie Nova Sport, kde moderuje (moderoval?) futbalove zapasy anglickej Premier League, v radiu Okey je novacikom, davnejsie bol moderatorom Fun Radia…

  1. Jose

   No nevím jestli to positivum a ten optimis je na místě. Už jsem zde uvedl, že shodou okolností minulý rok byli dva moji spolupracovníci na své dovolené na Slovensku. Tedy navštívili pochopitelně Tatry , ale jezdili i různě po památkách atd. Zcela se vším byli spokojeni. S přírodou, obsluhou v hotelích atd. Jedinou věc kritizovali a kritizují do dnes a byl to pro ně zážitek zcela otřesný z kterého se delší dobu nemohli vzpamatovat. Prohlásili, že na Slovensku neexistuje zřejmě rádio, které by se dalo poslouchat a že je to snad ten nejodpornější hnus, co kdy slyšeli. Byli tím zcela a naprosto otřesení. A nakonec prostě jezdili raději s vypnutým autorádiem. Snažil jsem se jim vysvětli, že se mýlí a že o jednom vám. Že určitě někdy museli být v místech, kde se dá chytit Slovenský rozhlas Radio FM a to se rozhodně poslouchat nechá. U nás těch stanic také nemáme mnoho. Nejvíc je jich v Praze. Radio 1, Beat, Rock Zone, Oldies Radio, Ethno rádio. Ale pak už je jen ve Zlíně Rock Max, v Mostě nové Gama rádio a v Brně a Ostravě Hey. Nic víc už také nenajdou. Nic méně alespoň něco málo je. A možná bude i Český rozhlas Wave. Bohužel tedy přijeli s názorem na Slovensko s jakým přijeli a Slovenský rozhlas Radio FM, bohužel přehlédli, budiž jim to prominuto.
   Ale jinak znám uvedené stanice z DVB-S, kde Slovensko na rozdíl od česka rádia má. A také bych to nesnesl poslouchat, tedy uvedené věci se mi nelíbí a patří to do kategorie 5-, ale možná existují lidé, co to snesou, to je konec, konců, jejich soukromá věc. Podle mého názoru je na Slovensku jediné slušné a schopné rádio a to Slovenský rozhlas Radio FM.

  2. Ivo Rottenberg

   Musím (chci) Josemu oponovat. Předesílám, že jsem v posledních 30 letech na Slovensku nebyl. Jsem trochu(?) prdlej, protože v každé zemi, kterou navštívím si pořizuju záznamy hudby, která je pro tu či onu zem typická. A chci-li vědět, co tam „frčí“, jdu do hospůdky, nebo jak tomu tam říkají, a poslechnu si, jaká hudba se tam line jako zvuková kulisa. V Košicích nečekám jódlovačky z Bavorska, v Bulharsku neslýchám klasické country, v Holandsku jsem neslyšel čardáše.
   Proč se neobohatit poslechem jiné hudby, než poslouchat to samé, co se omílá denně u nás? To si mohou vzít na cesty svá milovaná cédéčka. Jiné je to u expedic, které jedou daleko od domova na dlouhý čas.
   O Slovensku současnosti toho vím pramálo, a je mi srdečně jedno, co vysílají slovenská rádia, ale pojedu-li tam ještě někdy, rád si poslechnu cimbál nebo fujaru.

  3. hemendex

   Hehe… cimbal a fujaru :) Sme dopadli…
   No takto k tym radiam – ja slovenske i ceske radia mapujem od vzniku tych prvych v Cechach (Radio 1, Evropa 2), ci na Slovensku (CD international, Fun Radio) a mozem zodpovedne prehlasit, ze ten trend je od zaciatku velmi podobny. Kym v zaciatkoch to boli krasne amaterske casy s neskutocnou blizkostou k posluchacovi a rozmanitostou tej ktorej stanice, dnes su to uz na oboch stranach rieky Morava identicke samohrajky s identickou hudbou a neosobnym vzahom k posluchacovi…
   Vsetky pokusy o nieco vynimocne su hned zlikvidovane „hlavnym pelotonom“, radia sa spajaju do sieti a aj ked sa hrdia podtitulom „regionalne“, vsetky su vlastne o tom istom.
   Pamatam si na casy, kedy u vas dominovali radia s country prudom, ktore sme vam neskutocne zavideli, ale kde su uz dnes Eldoradio, Sumava… Vsetky sa prispobili strednemu prudu a poslednou country stanicou je prazske Country radio – teda co sa terestrialu tyka, lebo inak velmi sympaticku hudbu ponuka Radio Samson…
   U nas to boli pokusy s alternativou (Radio Ragtime), oldies (Radio B1), Rockom (Radio Rebeca), ci dokonca multijazycne (Radio Star, Nove Zamky)… vsetky su uz minulostou, jedinym vybocenim z priemeru a ponukou alternativnejsej sceny je uz v diskusii spominane Radio FM – ale aj to len preto, ze je to dotovany okruh Slovenskeho rozhlasu.
   Niezeby o iny ako komercny prud nebol zaujem, ale ceske a slovenske radia uz tak oblbli ludi, ze ti si tu komerciu ziadaju… Aj preto u nas v kancelarii cely den hra Fun Radio s tymi ich 20 hitmi dookola a preladit vlastne ani niet kam…
   A este jeden paradox – kazde radio okrem tych tradicnych hitov preferuje svojich favoritov a zatracuje nepohodlnych – a co je zaujimave, kym v Cechach hra kazde druhe radio slovensku skupinu No Name, na Fun Radiu ju pocut nebudete…
   PS to Ivo – tu fujaru mozes pocut vylucne na umeleckych okruhoh SRo, sukromne radia hraju presne to iste, co vase, vsak skus sa presvedcit na nete :)

  4. Jose

   No dobře, ale vy hovoříte o hudbě etnické. Tomu rozumím, takovému přání a takové náladě… Někde při vínku atd. V tom žádný problém není a to dokonce v žádné z uvedených zemí a dalšího x počtu neuvedených. Je to i oprávněný požadavek. Jenže POZOR nebylo a není mi známo, že by v SK nějaké takové rádio na FM působilo. Stejně jako neexistuje u nás. Tedy nic lidového. Prostě černo, utrum, nikde nic, prázdno…Turista si musí asi jít koupit CD nebo jít chytit někam živého baču či toho správného cigána s huslemi… Nejsou… To, co ječí z těch rádií, to je asi baj oko, plus, mínus, co u nás ječí, z Evropy 2. Žádný místní kolorit. Nic takového. Vlezlá Popová Show. Toť vše, co vám nabídne slovenský éter. Ale já samozřejmě napsal příspěvek z pohledu rockera nebo někoho, kdo nesedí při víně a nezajímá se momentálně o kulturu danné země, ale řeší dopravní situaci na nějaké křižovatce, přesouvá se co nerychleji za plného provozu z nějakého turisticky vyhlášeného místa jednoho na nějaké takové místo druhé a chce k tomu poslouchat rockové věci na které je zvyklí, ovšem k tomu třeba chce vědět kde je dopravní zácpa atd. Prostě asi tak něco jako u nás vysílá a funguje Beat. No a oni vám tam kvičí, co tam kvičí. No tak to prostě někteří lidé poslouchat nemůžou.
   Ale, když jste se zmínil o tom místním koloritu a hudbě lidové, etnické atd. Tak musím přihodit jeden zajímavý zážitek podobného charakteru. Jeden moderator z Beatu byl na dovolené v Řecku, někdy před loni nebo ještě dříve, již nevím přesně. No a potom si stěžoval jen tak mezi řečí ve vysílání Beatu, že je to zajímavé, ale že tam nenarazil na rockové rádio. Že dokonce i těch popových je tam velice málo. Že naopak zcela naprostá převaha je přesně takových stanic, jako jste zmínil, tedy dalo by se říci pro turisty. Prostě ukazující kultury Řecka a pouze s jejich etnickou a pouze s jejich lidovou hudbou a s ničím jiným. K tomu vínu, prostě. Že jako jo, když se vleze do CD Shopu tak všude mají nejstarší i nejnovější rockové pecky, to všechno ano. Ale v rádiu. Jen lidovou.
   No a to mi nedalo a vyvedl jsem ho z omylu. Protože já tam našel vynikající rockový rádia hned dvě a to ROCK FM / shodou okolností stejný název, co měla i slovenská/ a ROCK RADIO THESSALONIKI. Takže, to je tak. Takže v Řecku by jste dostlal i lidovku k vínu i rock na dálnici. Na Slovensku vám navaří tuctuvej popovej koláč.

 2. Jose

  pro h…Jistě veřejnoprávní rozhlas jsem nepočítal, na Děvíně atd. by se našlo zajisté ledacos… Jinak máš víceméně pravdu. Konce v Čechách jsi popsal špičkově. Konce na Slovensku až tak neznám. Protože jsem /než se to stačilo zničit/ mohl posoudit pouze Rebecu. Nejvíce a nejlépe zde o nich asi tak píše nick Robert ,,Edison“ a v podstatě tak nejvíce vím asi z jeho příspěvků o tom co se tam dělo a jak to dopadlo.

  1. hemendex

   Nuz konce na Slovensku vyzerali zrejme tak ako u vas, diali sa dva druhy ukonceni vysielani:
   1. krach radia a nasledne odovzdanie frekvencie do licencneho konania
   2. predaj radia inemu subjektu – spravidla celoploske.
   Co sa konkretne Radia Rebeca tyka, ona zacala vysielat vylucne pre mesto Martin (106,9) a od zaciatku bola rockovo ladena, na rozdiel od ostatnych radii vysielala kvantum slovenskej hudby (co bolo v casoch amerikanizacie slovenskeho eteru nezvykle) a ako prva prisla s 24-hodinovym vysielanim od prvej minuty vzniku. Neskor rozsirila svoje vysielanie aj na vysielace Kralova Hola (94,2) a Sucha hora 87,7, cim sa stala takmer celoplosna pre strednu a znacnu cast Vychodneho Slovenska. Teraz presne neviem, preco sa radio s tak obrovskou posluchacskou zakladnou a silnymi vysielacmi dostalo do problemov, ale jednoducho krachlo. Pokus ozivit ho prisiel neskor (pardon, nepamatam si presne roky) jednym panom, ktory od zaciatku neposobil doveryhodne, a radio zacalo vysielat s novym logom, programom ale starymi jinglami a niektorymi moderatormi z Banskej Bystrice. Dlho to nevydrzalo a frekvencie prebrala bratislavska siet Oldies Radia B1, ktore sa po case cele prekonvertovalo do Jemnych melodii, ktore nam tahaju medove motuzy popod nos az do dnesnych dni…

 3. Jose

  pro h…ještě raz, hele ale na druhou stranu jsem tady četl, co tom prý u vás máte volných frekvencí a že je prý nikdo nechce… tak to mi tedy vysvětli nebo, to jsem z toho jelen, daněk, srnec…tak by se dala přece některá ta lokální obnovit nebo někde něco ať cimbálovka nebo rock se objevit… jak to, že je ticho a těch 6 celoplošek vám stačí..? nebo jak to je ? to už nikdo nemá prachy nebo jsou všichni otrávení ? nebo co ? frekvence prý jsou…

  1. hemendex

   Neviem o tom, ze by nikto nechcel volne frekvencie. Praveze kopa celoplosiek sa len tak trasie, aby ziskali co najviac, len aby eliminovali akukolvek konkurenciu, ktora by ich mohla ohrozit. Mozno si zaregistroval problem niektorych radii, ktore si koordinovali frekvencie a nakoniec skrz iks problemov o ne nepoziadali, ale to su skor vynimky ako pravidlo. Urcite sa tu nezaujem o frekvencie nekona, ale problem je skor v tom, ze Rada ich vacsinou prednostne udeli „velkym hracom“, ktori su uz overeni, ako neznamym a pochybnym projektom, ktorych tu uz teda bolo viac nez dost…
   Ja osobne by som uvital urcite radsej v nasom meste nejaku regionalnu stanicu (uz tu jedna bola a padla na hubu), ako kopu neosobnych celostatnych hitovych prehravacov rozpoznatelnych len jinglami…

 4. Jose

  pre h…po třetí, možná bych mohl zmínět ještě jednu důležitou událost, Samson usiluje samozřejmě o FM a má snad určité šance, je to v rukou RRTV, ale vyhlásili výběrové řízení na 4 frekvence jako Železná ruda atd. A Samson oznámil na svých stránkách, že se přihlásil a já mu osobně držím palce a snad alespońň jednu z nich, raději víc, by mu dát, mohli… Takže pak se ten vývoj nějak liší, tak, jak to popisuješ… u vás to zkončilo těmi 6 celoploškami a ač jsou frekvence, nejsou zájemci… u nás ať se to vyhlásí, kdekoli, tak se stále vždy někdo najde…

  1. Jose

   Dobrého dne. Asi vám to vrátím Vašimi slovy. Musím (chci) se ho zastat. Domnívám se, že mu maličko křivdíte. On nepsal, že je posluchačem popu, nijak se k němu pochvalně nevyjadřoval, naopak vyjádřil se, že má výhrady k hudebnímu výběru a rotacím. Má zřejmě přehled o našem alternativním Radiu 1 i ví o jejich zaniklé rockové Rebece i se a tentokrát pochvalně vyjadřuje o několika našich stanicích folku a country, z tohoto důvodu se domnívám, že nejblíže má k písničkářům apod. věcem. Takže fujara byl neškodný zábavný vtípek úvodem. Druhá věta by pak spíše seděla na mne. Tedy já vždy říkám, že na zprávy mám noviny a na hlášení času hodinky a že od rádia nic jiného nežli hudbu nechci. Ovšem samozřejmě hudbu speciální, tedy jazzovou, folkovou, etnickou, rockovou atd. Popovou opravdu nepotřebuji. Respektive nepotřebuji ji na všech stanicích současně. Na jedné nebo dvou by bohatě stačila.

  2. hemendex

   Tak ako pisal Jose (dakujem za obhajobu) – ja nie som zastanca a uz vobec posluchac tych 20 hitov, ktore sa pustaju dookola v kazdom radiu. Niektore kapely, ktore netusim preco radia tak zvyhodnuju, mi lezu uz znacne hore krkom a v aute, ci walkmane si pustam fakt len mnou namixovanu hudbu, ktora ma od sucasneho trendu velmi daleko. Preto som vyzdvihoval radia vybocujuce z tohto priemeru – prazske Radio 1, Wave, Oldies, ci uz spominane Country, Samson, alebo nebohe Eldoradio… U nas je to dnes uz len Radio FM, aj ked teda ja tuto hudbu tiez nepocuvam, len som rad, ze je tu aj nieco „ine“… Nastastie v dnesnej dobe internetu a kope nadsencov, ktori do eteru cez „live-stream“ pustaju aj nieco ine, ako nam hra z terestrialnych frekvencii, je problem komercializacie ceskych a slovenskych radii o cosi znesitelnejsi :)

 5. *Beny*

  Výše zmiňované radio OKEY lze chytit také na území ČR a to dosti kvalitně na celém území okresu Uherského Hradiště klidně i při jízdě autem bez šumu. Občas ho poslouchám a musím říct, že výběr hudby opravdu není špatný a posluchá ho u nás hodně lidí.Všude tady čtu, jak např v čechách se překrývají radia stejného formátu, u nás ve Zlínském kraji je to zatím v pohodě.Rock hraje rockmax,pop od 80-90, po současnost Radio Zlín,Kiss Publikum převážně dance music, Radio Čas,Impuls CZ hity,ČRo,Jih s playlistem od Matušky přes Semtember až po dechovku :-).E2 z Brna či Zlína nema moc silný signál,takže pokryjí sotva města samotná. Plus slovensky okey,jemne melodie a fun,viva,takže my si tady nestěžujem,ale vylepšovat by se dalo pořád něco:-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .