Suma sumárum – rok 2009 v českých rádiích (díl druhý)

sumasumarum_09-01Dnes si můžete přečíst ohlédnutí za druhým půlrokem 2009 z pohledu dění v rozhlasovém éteru českých rádií. Ačkoli letní měsíce bývají zpravidla považovány za okurkovou sezónu, letos tomu tak rozhodně nebylo. Hýbalo se s veřejnoprávními ředitelskými posty. Ale více uvnitř. Přečíst si samozřejmě můžete i včerejší první díl.

Rockový července nabitý k prasknutí

První letní měsíc opravdu přál rockovým stanicím a posluchačům. Nejprve Radio Beat zamířilo do Rokycan, aby tak překročilo hranici 20 vysílačů. Později přišlo i na satelit, testovat tu začalo v posledním červencovém týdnu. Rockových melodií se dočkali i obyvatelé Olomouce a okolí, od RRTV dostalo Rádio Haná povolení odpojovat na frekvenci 100 FM. 8.července éterem rozezněla další rocková stanice – Gama Radio. K rockovému formátu zamířila i česká studia Rádia Hey a navíc přinesla programové novinky.

V polovině měsíce však začalo odvolání ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka. Ředitel ještě stihnul slavnostně otevřít zrekonstruovanou Vinohradskou 12. 17.července tvrdil, že na něj jistí lidé tlačí, aby odešel. O 4 dny později přichází oznámení o tom, že mimořádně zasedne Rada ČRo. A i přes mohutné popírání k tomu 22.7. skutečně došlo, Rada ČRo Kasíka odvolala. Kasík potom řekl, že po něm odchod chtěli i lobbistéDOKUMENT: Kasík chce právní analýzu odvolání.

Také se stalo:
Červencové novinky na VKV vysílačích
RRTV rozdávala i zamítala kmitočty, RRTV nepřidělila novojičínský kmitočet 102,8
Ve Venezuele končí 240 soukromých rádií
Rádio Impuls opouští tisková mluvčí
Za promoakci Kiss jižní Čechy nikdo nemůže
Tendr ČTÚ na digitální rozhlas připraven
Stanice SRo 7 a SRo 8 se objevily na satelitu

Discosrpen s nahou dívkou

Ve Venezuele skončilo 34 rozhlasových stanic, v České republice však definitivně usedl za mikrofon Michal David se svým Discopříběhem na rádiu Kiss 98. Kiss žilo i jinou záležitostí, za mikrofon usedla nahá diva. Pozitivní zprávou z českého rybníka byl i fakt, že Rádio Beat spustilo vysílání na satelitu, zatím kódovaně. Málem bych zapomněl, do éteru se vrátila další ikona – Bořek Slezáček, je zpět na Expresradiu.

Skoupý na další události byl měsíc srpen. Dozvěděli jsme se aspoň nové výsledky poslechovosti. V týdenní poslechovosti suverénně zabodovalo Rádio Impuls, překonalo svůj dosavadní rekord – 2,263 posluchačů týdně. Nedařilo se Českému rozhlasu, který se v mnoha regionech propadal.

Srpen zahájil i velkou sérii rozhovorů s (programovými) řediteli všech českých rádiích. Prakticky nepřetržitě celý měsíc jste mohli číst rozhovory o chystaných novinkách. Začali jsme s Miroslavem Škodou (Frekvence 1) a pokračovali s Markem Bergerem (Rádio Haná a Rubi), Martinem Maďarkou (Fajn Radio), Markétou Herfortovou (Rádio Bonton) a Petrem Vladykou (Evropa 2). Přinesli jsme i další rozhovory, o tom až za chvíli…

Srpen přinesl i další události
Srpnové novinky na VKV vysílačích (08/2009)
ČRo Region oslaví v Poděbradech narozeniny
Jitka Pospíšilová posílí E2, Štěpán Sokol odchází
RRTV zasedala, skóre kmitočtů – 5 ano, 4 ne
BBC je posedlá mládím, tvrdí komerční subjekty
Nekecej OnAir – novinka na Fajn rádiích

Nová sezóna odstartovala v září

Nejen, že nová sezóna vypukla naplno, přinesla s sebou mnoho novinek – Evropa 2 s novým zvukovým obalem, Rádio Impuls zavedlo novou ranní zpravodajskou relaci 7 minut v 7 a Rádio Haná pokračovalo s kampaní My jsme tady doma. ČRo Ostrava pak rozvinulo zaběhnutý koncept, novinky připravilo i brněnské studio. Na své posluchače nezapomnělo ani Radio Wave a programové schéma pozměnil i ČRo Pardubice.

Rock zavládl i v září, Radio Beat získalo satelitní licenci, na satelitu odstartovalo 23.9.2009. Rock Radio Pracheň navíc obdrželo digitální licenci. Dočkali se i posluchači z Moravy, Rádio Haná zde spustilo svou rockovou mutaci. Vysílání programu Sky Rock jste však mohli slyšet už více než před rokem, RRTV se ale nelíbil postup vysílatele. A rocku není nikdy dost, to si možná řekli na RRTV a v Rádiu Čas, třinecký éter totiž přinese mutaci Rádio Čas – Rock.

V září jsme se dozvěděli, že novým ředitelem Českého rozhlasu byl podle očekávání zvolen Richard Medek a Jan Pokorný oznámil, že odchází do Francie. V tento měsíc pak navíc Radio DJ představilo taneční sety světových DJs a Hitrádio spustilo webové a programové speciály.

A v tento měsíc jsme zakončili sérii rozhovorů s řediteli všech českých rádií, posledním zpovídaným se stal Petr Zettner z Rádia Jihlava. V tomto rozhovoru najdete odkazy na všechny předchozí.

Měsíc září dále zaznamenal:
Poslanci nebudou Wave zatím řešit
Na jihu Moravy vznikne nové Radio R
Nahota v Kiss Proton podruhé – striptér on air

Říjen se zajímavými tématy

V říjnu jsme nejprve mapovali, jak nám hrají naše celoplošky. V seriálu recenzí „Volume doprava?“ jsme ale také zkoumali, kdo hraje nejlepší rock. Přinesli jsme závěrečný díl seriálu Historie rádia. Řešili jsme však i nekonečný příběh rádií Sázava a Nový Preston. Na přetřes se dostalo i téma komunitních rádií.

Personální změny se udály především v Českém rozhlasu. Programovým ředitelem Českého rozhlasu byl jmenován Peter Duhan. To zpravodajský program ČRo 6 získal šéfa Radka Kubíčka. V ČRo se patrně brzy dočkáme pořadu „Volejte řediteli„, na mysl nám přišla i otázka, co nám může nabídnout stanice ČRo s mluveným slovem. Aby nebylo změn málo, Richard Medek byl hospitalizován.

Mnoho se semlelo i okolo Radia Wave:
Liškova novela prochází, ale Wavu asi nepomůže
Medek: „Wave se do analogu může vrátit.“
Liška se svou novelou myslí jen na Wave

Říjen však do českého éteru přivál i další novou stanici, povolení vysílat získalo Rádio Samson. Oslavovala především Hitrádia, kromě oslav ve vysílání jsme se dočkali i novinek na poli internetu.

Stalo se v říjnu:
Rádio Zlín obměnilo svůj program
Prix Bohemia Radio 2009 zná své vítěze
Noční Radiožurnál ve vysílání šestkrát týdně
ČRo Pardubice hledá polistopadovou osobnost kraje
Hitrádia slaví narozeniny, chystají speciální akce
Hudba v rádiu – včera intuice, dnes průzkumy

Listopad patří kmitočtové smršti – Beatu a Dálnici

Předposlední měsíc ne nadarmo patřil hlavně Rádiu Beat. Od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) získal tři kmitočty na Moravě. Rozšíří se tak i do Olomouce, Opavy a Zlína. Na letošní rok bude stanice dlouho vzpomínat v dobrém. Rádio Beat začalo mimo jiné hledat 100 největších alb. Začala se i smršť pro Rádio Dálnice, první dva kmitočty 5.11. předznamenaly vichřici. Nespočet kmitočtů přisoudila RRTV 20.11.2009.

Nesmí chybět ani informace o RadioProjektu. Tentokráte se děly dramatické změny, Impuls s Frekvencí 1 klesaly, Impuls už rekord z minulého výstupu poslechovosti neobhájil. Detailní pohled do regionů najdete v tradičních Ohlasech z rádií.

Listopad přinesl i personální obměnu ve skupině Lagardére Active ČR. Ředitelka Rádia Bonton Markéta Herfortová odešla na mateřskou dovolenou, na její místo nastoupil Martin Pokorný. Ten současně i nadále vede Radio DJ.

Zásadní událostí byl i start Rádia Samson, éterem poprvé zaznělo 29.listopadu v odpoledním čase.

Ale abychom neopomenuly, tento měsíc se staly i další události:
Český rozhlas posiluje kulturu ve vysílání
Hey! míří na rock a sport, má i nový web
Osobností Pardubického kraje se stal Josef Lux
Prádelna Ranní show s Petrem Jablonským
Rádia Haná a Rubi přecházejí k BPM
F1 ve své kampani vsází na „jedničku“

A po delší odmlce jsme dořešili, kdo hraje nejlepší rock:
VOLUME DOPRAVA? – Kdo hraje ten nejlepší rock? (3.díl)

Závěr roku přinesl Europu 2

Začátkem měsíce jsme vám nabídli letošní poslední recenze rozhlasového vysílání „Volume doprava?„, které se tentokrát zaměřily na alternativněji laděná pražská rádia.

Vody slovenského rozhlasu pak rozvířily spekulace o příchodu značky Evropa 2 na Slovensko. A spekulace se tentokrát skutečně vyplnily, Europa 2 přišla do éteru 12.12.2009 ve 12:12. Vystřídala ne příliš úspěšný pop-rockový Okey. Těžko říci, zda se jedná o vsázku na jistotu nebo risk. Stanice má však velké ambice, promluvit by chtěla dokonce do TOP3. V den zahájení vysílání jsme vyzpovídali i vedoucího projektu příprav a ředitele české Evropy 2 pana Petra Vladyku.

Ovšem novinky se děly i v českém rozhlasovém éteru. Další kmitočet ozdobil Rádio Beat, dostalo se i na Fajn Radio, Evropu 2, Country Radio a Kiss.

I to se stalo v prosinci:
Radiožurnál od ledna s personálními změnami
Fajn Radio do nového roku s dalším webrádiem
Babyboom Frekvence 1 je minulostí, vrací se Xaver

Děkuji vám za pozornost. Doufám, že jste si našli během roku zajímavé informace. Do nového roku vám přeji vše nejlepší.

Autor článku:

Komentáře (29)

 1. Jose

  Jen jediná připomínka. A to o ,,zakletosti“ Českého rozhlasu. Jak známo do blázince byla odvezena pí. Tachací, to jest, ta, na kterou se bude, už jen vzpomínat, nikoli, jako na tu, co pozvedla Frekvenci 1, ale na tu, co neuvěřitelně zprasila Český rozhlas 1 Radiožurnál. Ovšem p. Medek ji překonal, ten byl do blázince odvezen hned 2x po sobě. Asi po prvé, nebyl zcela doléčen, bůh ví. Nic méně, po těhle zkušenostech by aspiranti na ředitele, čehokoli v ČRo, měli prvně, nežli vůbec budou připuštěni k nějakému výběrovému řízení, projít napřed nějakými lékařskými testy, s vyloučením jejich psychické lability. Nepůsobí to dobře, před veřejností, když se ředitelé, v ČRo, takovými způsoby, hroutí.

  1. Barka

   Pochybuju , že se na žurnálu vzpamatují . To je běh na dlouhou vzdálenost.
   Tuhletu celoplošku klidně mohou zrušit. Nemluvě o tom , že zvuk na FM je
   něco strašného. Existuje jenom jedna stanice s podobným zvukem – Impuls.

  2. Jose

   No já měl na mysli programové změny, nikoli technické. Ale když jsi se dostal k technice. Tak je všeobecně známé, že u nás není ta kvalita vyhovující, viz. v porovnání třeba s Rakušany. Údajně nejvyšší kvalitu nebo tedy jediné dvě dobré, má Vltava a Beat. Je to náhoda. Ale to jsou i stanice, které jsou mi milé programově, že. Ovšem platí to zřejmě u Beatu pouze pro hlavní vysílač v Praze nikoli pro dokrývače. Ale zpět k Radiožurnálu. Zajímavé je, že k těmto dvěma se ještě nedávno počítal i Radiožurnál. Tedy měl také vynikající kvalitu. Jenže pak tam udělali nějakou změnu, nevím z jakých důvodů a jakou konkrétně a ten zvuk zprasili a všichni DSXáci z toho byli hotoví a propírali to náležitě na netu. Už si nevzpomenu, kdy se to přesně stalo. Ale typuji ta tak asi na 1-3 roky před Tachací a Medkem. Čili to už se stalo dříve. Ale stalo se to. A od té doby už RŽ dobrý zvuk nemá.

  3. Barka

   Ten zvuk úplně rve uši. A ještě jeden problém , který mám s Čro 1 a2. Na Praze na to
   upozornili před časem. Celé vysílání se odehrává jakoby v poklusu , někteří moderátoři
   trhají světové rekordy v rychlosti mluvení. Před několika minutami měl vstup jakýsi
   regionální zpravodaj a ten byl pravděpodobně těsně před smrtí, protože to, co z něho
   vylezlo za pět vteřin , já neřeknu za minutu. A ještě se velice na Praze vymlouvali ,
   že je trend zkracovat publicistiku a mluvené slovo , ale co sleduji ankety , právě
   více publicistiky lidé chtějí. Leonardo není alternativa , protože není celoploška
   a posluchač si musí dobře vybírat z pořadů , protože některé připomínají pseudovědecké
   National geographic. Chybí celohodinové probírání jakýchkoli krás naší vlasti ,
   namísto toho pustí do hodiny deset hudebních …Ještě , že jsou regiony.
   Hladík mě včera uniknul , Mišík byl fajn , jinak jsem se rozhodnul , že si na silvestra projedu rockové stanice . Skončil jsem v 7 večer a konstatuji.: Beat za 1,
   Rockzone a Hey neurazilo , ale ani nenadchlo. Úplně chyběly vypalovačky , které se
   objevily jenom tak, jako v každý jiný den. naladil jsem Rock max- Slayer a odladil
   jsem . Oldies Olympic se poslouchal dobře a Gama byla dobrá. Co hráli v noci nevím.
   Ale ůplně nejlepší byla dnešní pohádka na Praze , večer je na Děvíně a Praze hra,
   tak bude aspoň trochu kultury. K TV se nevyjadřuji. Je to zbytečné.

  4. Jose

   Ano, toto už je programová změna, kterou jsem měl přesně na mysli. Před B.Tachací mluvívávali na Radiožurnálu úplně normálně. Pak mluvit normálně přestali, dostali rozkazem mluvit takhle nepřirozeně a nenormálně. Posledně, když jsem je testoval, tak během 1hod udělali v té rychlomluvě 3 chyby ! Sakra. Nepamatuji, že by kdy byla na Radiožurnálu třeba jediná, během týdne. Prostě tu stanici úplně a zcela degradovali. A máš pravdu, bohužel se začal tento prapodivný styl nenápadně přenášet i na Prahu. Proto také jediné stanice ČRo, které snesu je Vltava, Wave a Leonardo. Na všech třech se naštěstí chovají zcela normálně. Samozřejmě je nelze ani jednu, poslouchat celý den, ale vybírat si jen některé pořady. Mám na to takovou teorii. Kdo něco umí, mluví klidně a s rozmyslem, jako třeba na Vltavě nebo na Leonardu nebo na Beatu nebo i na Gama radiu. Kdo nic neumí, tak freneticky ječí, v rychlosti x slov za minutu a myslí si, že kvantitou, dožene kvalitu, jak bolševici, viz. Impuls, Radiožurnál atd. Na Silvestra jsem si nakonec vystačil v podstatě s 3 TV stanicemi a to 3sat, TVP Kultura a ČT2, odvysílané koncerty byly kvalitní. Radio jsem na Silvestra žádné nepouštěl.

  5. Jose

   Pozor ! Ještě doplním jednu věc. A to reakci na ta slova ,,ještě, že jsou regiony“. Není region jako region. Neboli v regionálních stanicích ČRo jsou velmi propastné rozdíly ! Regionální stanice vznikly násilím, nikoli přirozenou cestou ! ČRo to dostalo administrativním nařízením od poslanců ,,soudruhů ze shora“ chceš li. Ve směs povrchně by se dalo říci, že ty staré tedy Plzeň, Ostrava, Brno atd. jsou kvalitní. Ty nové jako Liberec, Karlovy Vary atd. Stojí za prd. Osobně si vážím třeba Olomouce. Ale naprosto příšerný mi přijde tzv. Sever. Myslím si, že je jedním z nejhorších nebo úplně nejhorší. Osobně nechápu proč jsou dva Regiony tedy Region Střední Čechy a Region Vysočina, když se pak mluví o Regionu, nikdo neví, který se myslí. Nechápu proč Pražáci, tedy chápu, z nařízení poslanců ,,soudruhů“, ale, jak je to vůbec možné, že jim to prošlo, mohou mít a mají REGINU ? Jistě, jsou chápáni, tedy PRAHA, jako samostatný KRAJ. Hrůza ! Takže ona je samostatná stanice ČRo 2 Praha, která je sice celoploška, ale daleko více je to prostě naprosto obyčejná PRAHA, stejně jako je obyčejné BRNO nebo obyčejná OSTRAVA, pak je REGINA, tedy regionální stanice pro Prahu a pak je REGION STŘEDOČESKÝ KRAJ, který je pro Středočeský kraj, tedy defakto, neboť Praha je v centru Středočeského kraje, tak také pro Prahu. A pak je druhá situace, že je SEVER tj. Ústí nad Labem a z něj se odpojuje LIBEREC. Takže v Liberci dostaneš půlku Severu a půlku Liberce, prostě pozůstatek nadvlády komunistů z Ústí nad Labem. Takže takové regionální stanice si mohou strčit, víš asi kam, že ? Někde 3x viz. Praha. Někde půlka viz. Liberec. Takhle to soudruzi poslanci, vymysleli, takhle to musel ČRo udělat ! Daleko milejší by mi byla jedna jediná regionální stanice pro všechny a všude stejně ! Na víc. REGION Střední Čechy je na satelitu. Ostatní tam nejsou ! Taky zajímavé. Na NETU jsou všechny, ale moc na to asi nedbají, protože už se asi 2x stalo, že když jsem si chtěl pustit některou z těch lepších, co za to stojí, tedy Olomouc a Ostravu. Tak to zrovna nefungovalo. Takže rozhodně není region. Takže pokud lze někde napsat zaplať pán bůh, že jsou regiony, tak někde lze napsat, že bohu žel, že jsou regiony. A až je to s podivem, tak obě vyjádření jsou pravdivá a mají svá reálná opodstatnění. Odmítám poslouchat mně na FM dostupnou regionální stanici ČRo, dokud to neuvedou do nějakého normálního a přijatelného stavu. Takže stejný bojkot jako Radiožurnál. To se nedá.

  6. Barka

   No , tak to jsem nevěděl , že je tak propastný rozdíl v regionálních stanicích.
   Totiž , já tady na Slovácku dobře chytnu právě Brno a Olomouc a chytal jsem i Ostravu.
   Ale teď mám jinak antény , takže to beru z netu /Ostravu/. Na tu pražákovnu a dál si udělám čas.
   A Čro 2 PRAHA ztratila hodně. Je to sice můj názor a můžu se mýlit , ale jelikož
   poslouchám roky a rozhlas je pro mne víc než TV a počítač dohromady , něco na tom bude. Ještě k bolševikům. Nenáviděl jsem je a nenávidím , ale čas už to otupil a potom, vždyť ty svině jsou všude , takže si nedělejme nějaké iluze. Nejhorší je , že
   se od těchhle zrůd učí mladí lidé na rozhodovacích postech , takže jenom tak nezmizí.
   Doufejme , že po Beatu se zase něco dobrého rozjede a trošku pročistí éter.
   Já jsem měl období , a říkal jsem mu splachovací , a ladil a poslouchal , co šlo.
   Jenomže jsem se dostal do jakési jiné galaxie a asi mě začalo hrabat , protože
   jednou jsem přišel z hospody asi ve 3 ráno. A vždy si zapínám rádio a hodím sleep.
   Tehdy to byla doplňková věžička za 5 tisíc. Zapnu , a ozve se bosanova, bosanova.
   Basiková. A věž letěla na zeď. Od té doby nějaké Kiss , Zlín a podobné hrůzy neladím.
   Tak to byl takový odlehčený případ z doby již dosti minulé.

  7. Jose

   Sice už začínáme bruslit příliš do politiky, ale to mě taky štve. Za prvé, jak všichni po revoluci nadšeně vykřikovali, jak bolševici brzy odumřou. Nevěřil jsem tomu ani náhodou, že něco tak strašného může klidně a postupně v klidu odumřít. Za druhé, to mě přesně vytočí do naprosté nepříčetnosti, když tě začne poučovat nějaký borec, kterému je 30, v době revoluce mu bylo 10, jako dítě viděl ten posledních 10 nejmírnějších let, když už se bolševik řítil do pekla. A začne vykládat, jak to bylo za bolševika krásný a že to tak hrozný nebylo atd. To bych ho fakt na místě zabil, tele jedno pitomý. Ovšem samozřejmě, on za to nemůže, to je na tom to nejhorší, tyhle porevoluční garnitury, jedna, jako druhá naprosto podcenily výchovu, naprosto se nepostaraly o nějaké výchovné a převýchovné programy. Jen všichni v radosti nad tím, že jim spadly okovy, řvali v jednom duchu, trh, trh atd. A tak jim tady tržně bují bolševik, jak vyšitej a už s tím nedokáže udělat nikdo nic, leda někdy zase za 20 let další revoluce. Teď jsem zhlédl v tv novinách část projevu toho magora, co je u nás na trůně. No takovou snůšku psychopaťáren jsem opravdu dlouho neslyšel. Kdyby řekl jednu, ale hned několik. Tomu už by opravdu měli odebrat právo na svéprávnost, to už je snad ještě pitomější, nežli svého času Husák nebo Jakeš. Jinými slovy řekl, kašlete na všechno kraďte a plundrujte, co to dá a co to půjde… Až nám dojde přírodní bohatství budeme si ho v klidu draze kupovat z Ruska. No řekni, nejsou tohle slova jednoznačného agenta KGB ? A jak tam ryl do Topola. Jediná vláda, která za poslední dobu za něco stála, tedy lepší nežli Gross, který vrátil do státních služeb nejvíce agentů StB ze všech. Lepší nežli vuřťák tedy hospodský Paroubek. A soudruh Klaus do Topola šije víc nežli do levice. To je tak moc vděčný KSČM, za to, že byl díky nim 2x zvolen ? To je vážně tragédie. Když bych na to nebyl tak starej, tak fakt z téhle země odjedu někam jinam. Před komoušema jsem neutekl, ale tohohle Klase a jemu podobných zlodějů mám už fakt plné zuby. A co to má být ta amnestie ? To chce pustit více zlodějů aby zamaskoval zlodějny vlastních kamarádů nebo, co to má za význam ? Když dělal amnestii p.Havel, tak to je jasné, sedělo tam x politicky odsouzených a nespravedlivě stíhaných. A i když to bylo v pořádku, tak i tak to bylo kritizováno, ale kdo byl lump a byl tam po právu, tak se tam do půl roku vrátil. Ale proč ji dělá Klaus ? Může mít jediný důvod. Cryptování. Přidá policii práci, ta bude honit všelijaké místní zlodějíčky a nebude mít čas rozebírat velké mafie a jejich stranické styky.

  8. Barka

   Slova pana prezidenta v době , kdy se chystala loupež tisíciletí v naší vlasti.:
   neexistují špinavé peníze , každý se o sebe musí postarat sám. Za ten poslední
   úryvek by klidně mohl dostat provaz. To řekl hlavní privatizátor , antiekonomický
   sebestředný zmetek , doslova zločinec , protože tohle bylo detailně naplánované
   zdegradování toho , co lidi nutně potřebovali. A Jose ono to sem patří. Totiž od
   tohohle lumpa přes mnohé další to přešlo na všechny sféry a tudíž i na éter.
   Ale jedno vím s neochvějnou jistotou. Jednou ho mlýny rozdrtí.
   Ještě se vrátím k tvému příspěvku , který je trochu výše. Já jsem kdysi v Tv sledoval
   pořad o Antonínu Dvořákovi. A pořadem prováděl pan Zdeněk Mahler. Nevzpomínám si ,
   že bych někdy slyšel něco krásnějšího. V tom byl kus patriotismu , oslava umění ,
   oslava génia atd. Mluvím o slovu p. Mahlera. Já neznám dobře dílo Dvořáka ,. ale
   zážitek nezapomenutelný. To tady zdůrazňuji z důvodu , že takové pořady musí nutně
   vysílat i Čro. Teda Praha. Doslova je to povinností stanice , která má znělku , od koho asi. Proč je na Praze káva o čtvrté. Ta patří na žurnál. Já chci dokument
   o Šumavě , Karlštejnu. V přiblblé Americe se patriotismus velmi podporuje.
   Proč to u nás nejde. A čím přitáhnou mladé , aby se vzdělávali? Na co je blok dechovky
   tak dlouhý. Vždyť navečer si lidi vybírají , co budou sledovat a raději zapnou TV.

  9. Jose

   Patriotismus. Nebo proč v USA běží patriotismus. On je to v podstatě důsledek toho komplexu, že oni nemají historii, nemají na co navazovat a z čeho vycházet, jediní opravdoví Američané, kteří tam byli, to byli indiáni a ty vyvraždili. Takže to je velmoc bez dějin bez historie bez kořenů bez odkazů minulosti, tam jsou všichni do jednoho přistěhovalci a je jedno jestli je to Španěl nebo Portugalec nebo Brit nebo Francouz nebo Němec nebo Čech (starosta Chicaga Čermák byl třeba z Kladna, že) nebo Slovák nebo Číňan nebo Kubánec. Nebo nšjaký afro-američan, jak si dnes říkají potomci těch, co tam dovezli třeba Holanďani na práce na plantážích. Takže oni jsou bez historie, takže nemají jinou možnost nežli jednotit tuhle směsku národů a kultur pod novodobými dějinami, patriotismem a novodobým Amerikanismem. Jinak to nejde. Naštěstí tam není žádné té skupiny tolik aby mohla zničit ostatní a pěstovat tam nacionální praktiky, které bují v Evropě. Oni poslední válku co měli, to byla ta Sever proti Jihu. V Evropě je to jiné, viz. Jugoslávie a Chorvati versus Srbové. Nic méně i Evropa by se měla konečně taky někdy sjednotit, jinak nemá proti takovým velmocím jako je USA a Rusko sebemenší šanci. Proto mě tak štve místní nacionalismus, místo rozvíjení zdravého patriotismu, protože samozřejmě každý ze států Evropy, své kořeny a odkazy a předky má a to pěkně staré a pěkně daleko, zatím co Američané je mají buď v Evropě nebo v Asii nebo v Africe. Co se týče dechovky, to je problém, já říkám, když dechy, tak jazz. Dechovka je uměle vytvořená záležitost, kterou použil už Hitler, když šel proti černochům a jazzu. V podstatě degradovala a zničila lidovou hudbu. Komunisté ji pak zdárně zprofanovali a také používali k likvidaci nežádoucí hudby lidové, country, jazzu a nakonec i rocku. Proto také jsou jediné dva hudební styly, které opravdu slyšet nemohu a to je na jedné straně dechovka a na straně druhé tzv. socpop. Jinak mohu poslouchat v podstatě cokoli. I když si myslím, že by to mělo být roztříděné a ne znít všechno dohromady, tedy každý styl je pro někoho jiného, takže by jsme měli mít rockové rádio a country rádio a lidové rádio a jazzové rádio atd. Nebo by alespoň ta rádia, když už chtějí hrát vše, měla mít rockovou hodinku a jazzovou hodinku a folkovou hodinku atd.

  10. Jose

   Ještě to doplním. Jenže právě tohle dokazuje správnost věci. Tedy USA. Tedy, že multikulturní velmoc, která dokáže akceptovat všechny kultury v zemi a vzít si z každé to užitečné, má naděje na úspěšnost. Takže prostě s nějakým si takovým hraním na jen jeden, či onen národ, to prostě nelze dotáhnout vůbec nikam. A tohle by si měli především uvědomit nacionalisti v Evropě, od těch španělských, po ty francouzské, po ty italské, po ty polské, maďarské, slovenské, české, německé atd. Prostě vzít si od každých, jen to dobré, propojit to vše dohromady, jedině tak může Evropa přežít dál. Jinak skončíme v nějakém Klasistánu, Mečiaristánu a dopadneme, jak Rumuni s Nikolajem Čaušeskem. To jest jak je učila mademe Čaušesková vařit polivku z trávy.

  11. Jose

   Tak já bych to až takto neviděl, podle mého názoru je ten západ ,,benevolentnější“ nebo prostě kulturnější. Samozřejmě toho ,,marastu“ jak říkáš, je tam nafrkáno zcela stejně. Ale liší se to v tom druhém. To druhé je u nás furt, tak nějak jako v nějakém ,,polo undergroundu“ u nich je to normálně, pro veřejnost… Jak to myslím. Prostě takhle. Přišel rok 1989, takže já očekával, že v roce 1990 začne rádio jako BEAT vysílat celoplošně a bude pohoda. Považoval jsem to za zcela normální a jasnou věc, která měla okamžitě přijít a nastat. No a ono k nám přišlo v roce 2006. Takže 17 let po revoluci. Mezi tím jim tady stačila vyrůst celá generace, tak to mi přijde dost strašný. A do dnes není všude. No a jak jsem to musel řešit já ? Přece nebudu poslouchat nějaké Impulsy a jim podobné ? No musel jsem to řešit tak, že jsem z Německa poslouchal Rock Antenne a z Anglie Caroline a Virgin Clasic Rock atd. Tak tohle mě štve. Na tom západě vždycky. Stejně jako v roce 1970 tak i v roce 2010 toho prostě najdeš víc, jsou prostě benevolentnější, rozmanitější, to jest kulturnější. To samozřejmě neznamená, že tam neprodukují zcela stejné sračky jako náš socialismus a že jich nejsou plné regály a hlavní média a jejich hlavní vysílací časy. To samozřejmě ano. To jsou. Ale jsou v dostatečné míře sehnatelné i ty jiné. Což u nás není. Jednoduchý příklad i takové Španělsko i taková Franci má do dnes minimálně 5 ryze jazzových stanic. U nás není jedna jediná. Jediný kdo hraje ještě trochu jazzu je Vltava a Praha a to jen, sem a tam, sporadicky na hodinku. Atd.

 2. Barka

  V některých věcech nemůžu souhlasit. Nechci se paktovat s Francií a Německam , nechci
  nic od Ameriky. Pomáhejme si v ekonomice , lékařství , ale já se nechci propojovat.
  Americký styl života nepotřebuji , ale dechovku určitě pro Moravu chci. Znám hodně
  lidí a i mladých , kteří do ní dělají a mají ji rádi. Patří k moravské svatbě a
  pohřbu , k moravskému plesu a zábavě. Pro mně je také na prvním místě Morava a někde
  hodně daleko Anglie. Nepotřebuji Kanárské ostrovy , stále bující německý nacionalismus ,
  ale chci rádio , které hraje jenom české věci. O tom socpopu. To je všechno tak
  promíchané , že se v tom čert vyzná. Kolář z Arakainu kvůli penězům vlastně nedělá
  nic jiného , než že vlezl do muzikálové pakultury. To samé dělala za komoušů
  Vondráčková. Ruda hrušínský a spol. hráli v bolševických filmech. Museli se uživit.
  A že existoval Janota a Pospíšil? Holt , všichni nejsme stejní . Já jenom
  konstatuji. V Rusku v době carské , kdy nevolníci žili hůř než dobytek , za Stalina,
  byli lidé , kteří museli jít s režimem. Ale byli tam také lidé , kteří šli proti.
  To ale není každému dáno. Každý nemá sílu bojovat. My v téhle naší proamerické
  kultuře toho máme také hodně co dohánět. Nadáváme na komouše a oni se ke komunismu
  legálně hlásí v parlamentu. A kolik jsme toho my dva udělali k nápravě?
  A hrálo se a zpívalo za cara , za Husáka , no a teď se hraje také. Ale že by jsme
  na straně kultury byli až tak na výši, to nějak nepozoruji.Gott zpívá o Beatles ,
  Hutka nadává Nohavicovi. Já na naší kultuře nic zvláštního oproti komunistickému
  tlampači nevidím. Lidé se vzájemně odcizují , republika je rozkradená atd.
  A když jsme na fóru rozhlasovém. Jakýsi posun tady je. Ale ten posun jsme celý
  převzali ze zahraničí. A že bych měl dojem , že existuje čistě český rozhlas , tak
  o tom pochybuji. Už se zase masíruje. Poplatky za rozhlas neplatit. To je komunismus.
  Bude to financovat stát a také bude rozhlasu vládnout. Aspoň doufejme , že tohle se
  nestane. \Ještě něco k Americe. V Americe dávno nevládne patriotismus, ale fanatismus.

  1. Jose

   Hodil jsem sem odkaz, který by tě mohl zajímat, ovšem bohužel podléhá tomu místnímu schvalovacímu procesu, takže budeš muset počkat až si ověří, že to není reklama a nevede to někam na porno nebo do nějakého e-shopu. Jinak osobně si myslím, že z doby před revolucí jsem toho udělal opravdu hodně, tedy opisování zakázané literatury, nahrávání zakázané hudby a šíření zdarma obou těhle věcí prakticky denně. Bohužel přiznávám. Po roce 1989 jsem to hodil za hlavu a věnoval jsem se v klidu rodině s tím, že to bude OK.Že už jsou v riti. Teprve asi po deseti letech mi došlo, že to tak jednoduché nebude a že jsou dál úplně všude a možná ještě s větší mocí, nežli před revolucí. Tak se teď snažím alespoň o to aby každý měl doma počítač a každý měl doma satelitní přijímač a mohl si ověřit, co se děje jinde a měl tak nějak možnost výběru a pohledů také z jiných stran. Zda po té podlehne nebo nepodlehne nějakým místním propagacím z Novy apod. nebo ne, to už je jeho problém.

  2. Barka

   Plně s tebou souhlasím a co se týká těch aktivit před , tak jsme na tom úplně stejně.
   Jenom hodím takový dodatek. Když pustíš Óčko a uvidíš klip třeba Lady gagagaga ,
   tak pochybuješ o duševním zdraví toho, kdo tohle zpískal. Na druhou stranu si
   raději poslechnu Vondráčkovou s tím jak chytala motýlky. Tedy , kdybych si měl vybrat.

  3. Jose

   Těch prvních pár slov, co jsi napsal, to vím, to už jsem pochopil dávno, z tvých příspěvků. V tom druhém se lišíme. Vypnul bych to v obou případech. Na některé tzv. umělce, z té doby, jsem opravdu příliš, alergický. Opravdu ten rozjásaný ejchuchů socialismus o chytání motylů nebo pití kávy s VB a PSVB a LM a ČSLA a StB mi nedělá dobře na žaludek.

  4. Barka

   Ne , Jose , ani v tom druhém se nelišíme. Já jenom poukazuji na to , že otázka
   vkusu nemá nic společného se zřízením. Na Západě vzniká tolik kulturního marastu ,
   že hledání toho lepšího trvá stejně dlouho tak , jak nám to trvalo za komoušů.
   Nebýt internetu , tak to lepší možná ani nenajdeme. To je obrazně. Máme satelity
   a různé jiné , ale nežijme v iluzi , že jinde žijí jiní lidé. Oba dva by jsme se
   mohli předvádět , kolik kvalitního díla vzniklo před. Je jenom na nás , proč a kolik
   nenávisti v sobě budeme nosit. Vondráčková zpívat umí , to je jasné , jde o to
   jak moc nám vadí její přítulnost k jejím pánům. Je to ošidné , protože nevíme
   který zpěvák je solidní člověk atd. Mám rád Briana Maye , ale vůbec nevím , co je to
   za člověka. Ale je výborný kytarista , tak ho beru. Já když si vzpomenu , že se
   cinkalo klíčky od aut , ale kvůli vysoké škole a tyhlety parchanty znám , tak mě
   bere ďas. A přesně tihle teď rozdávají rozumy. Milicionáři byli vypatlanci , ale ti
   pomocńáci. Ti se měli věšet. To byli.. Končím , nerad nadávám.

  5. Jose

   Sakra stala se mi nehoda a překlikl jsem se, odpověď na tvůj nejnovější příspěvek máš až nahoře nad tím tvým šedivým z 9,22 Malinko jsem klikl jinam nežli jsem měl a koukám proč to tam není a kam to zmizelo a já klikl blbě na jiné slovo reagovat…

 3. Barka

  Ono , co se týká toho Západu , tam to došlo tak daleko , že pokud není něco,
  co vyloženě šokuje a nebo nějaké megašou , tak už to moc lidí ani netáhne.
  Proto ty kapely , které propagují nássilí , fašismus atd . a to je nějaký ten
  death metal či co , mají takovou odezvu. Ty tomu říkáš šou. Ale to se hluboce mýlíš.
  Já jsem tyhle telata viděl na klipech a necítíl jsem nic , než odpor a hnus.
  Tyto směry jdou vedle další zrůdnosti a to je pornografie. Když vlezeš do obchodu
  s DVD nebo CD a nemáš informace , tak než něco pořádného najdeš ,tisíckrát se
  spálíš. I když obaly nosičů tě také upozorní. Pokud si pustíš nějaké video s
  těmito umělci , nevím jak ty , jsem hned ve střehu. Tady něco nehraje. Mezi námi
  je rozdíl , ty jsi ateista a oslavuješ hmotu , já jsem věřící a oslavuji Boha.
  A to nás v mnoha věcech rozděluje. Tvůj pohled na svět je v tom , že člověk je
  jenom myslící hmota , která je tu pro zábavu a užívání si. Já se řídím , aspoň
  se o to snažím ,deseti body , které považuji za důležité. Pokud si najdeš stránky
  o evoluci nebo kreacionismu , vůbec se tyhla dva tábory nemají rádi . Je to škoda,
  každý má kus pravdy.

  1. Jose

   S Bohem je jeden zásadní problém, že v jeho jménu pozabíjeli úplně zbytečně moc lidí…. Nic méně hodím ti sem odkaz na jeden filmeček…Upozorňuji, že je to velmi dlouhé… Tedy asi 2 hod, takže to chce si udělat čas…Dále tě upozorńuji, že první dosti dlouhá část se ti zaručeně líbit nebude i když další dvě se ti patrně líbit budou. Nic méně pokus se to vydržet zcela celé… Taky náhled…
   http://video.google.com/videoplay?docid=-686108267122535204#

 4. Barka

  Tak jsem si přečetl komentář a nic nového jsem se nedozvěděl. O krizi v umění
  jsem tady blekotal a ty další názory ani není nutné číst . To víme snad všichni.
  Jenom doplním. Kdo jde Arabům po krku nejvíce je USA jako největší dobyvatel
  a porušovatel lidských práv v historii lidstva. Evropa společná je nesmysl.
  Západ potřebuje trh. Takže teď se v marketech prodává skoro vše z Německa atd.
  No a k čemu jsou smlouvy známe z Mnichova. Anglie , Francie , Španělsko atd.
  jsou národy dobyvačné a mají v krvi vybíječní nevinných v koloniích , drancování
  životního prostředí a války jsou jim vlastní. Tihleti Germáni a spol. je to nejhorší
  co na světě je. Kritizují Čínu , ale ta nedělá nic jiného , než oni.
  Opuštěné státy v Africe , které vyplenili a potom jim dovolili samostatnost.
  To je obrázek Západu. A pokrok nespočívá v tom , že v Americe je levnější benzín.

 5. Barka

  S tím u mě neuspěješ. V minulosti nebyly války kvůli Bohu , ale kvůli tomu , že se
  skupina nebo jednotlivec odklonil od víry. Křesťanství tohle zakazuje a naprostá
  většina věřících to také dodržuje. O tom , co přineslo křesťanství do naší vlasti
  ví malé děcko. Neexistuje žádná skupina křesťanů , která by ve jménu víry ničila
  hodnoty. Křesťanský dogmatismus má pevná pravidla a je jen na lidech ,co si vyberou.
  Tak je to také u muslimů, kdyby je Západ nechal na pokoji a nevraždil je kvůli
  ropě , byla by ropa levnější a o muslimech by jsme ani nevěděli. Nevím , co mě to
  tady nabízíš , ale já jsem hodně k lidem tolerantní a v žádném případě neuvidím
  nic nového. Jediná věc kterou jsem za celý život nepochopil , bylo fašistické
  konečné řešení. Ač jsem se snažil si to rozebrat z různých stran , je mě tohle
  poznání asi navždy uzavřené. Ale čas si najdu.

  1. Jose

   Já si myslím, že jakákoli víra, ať je to víra ve Starý zákon nebo v Nový zákon nebo v jakéhokoli Boha, ať je to Krišna nebo Višnu nebo Christus nebo Zeus nebo Aláh cokoli je dogma, které slouží pouze k udržení moci. Je to prostě divadelní a mediální podvod, který použili prvně nějací kmenový kouzelníci a dnes jsou to hodnostáři, té, či oné církve. Je to zcela obdobné víra jako měli fašisté v Hitlera nebo komunisté ve Stalina. Nejhorší je, že ten, kdo tomu propadne a je jedno, zda je to Jehovista nebo Český bratr nebo Mormon se tím vzdává sama sebe a odpovědnosti. Vzdává se své vlastní duše. Bůh to přece zařídí, Bůh je skvělý. Stačí ho jen poslouchat. Já nemusím dělat nic. On to udělá za mne. A tak se s touhle výmluvou na Boha a je jedno kterého, krade a vraždí a plundruje planeta atd. atd. A v klidu a pohodě se tomu přihlíží. Vždyť je to přece jedno, Bůh to uvede u Posledního soudu do pořádku. Viníky potrestá a blahoslavené povznese. Hovno. Co si neuděláme sami, to nebude. Bůh nic nezařídí, když to nezařídí člověk. Já se odpovědnosti nezříkám. Ale ne před bohem, ale před další generací lidí.

 6. Barka

  Mýlíš se. Ty máš zodpovědnost řekněměm světskou. Já k tomu musím přidat ještě zodpovědnost k Bohu. Nezabiješ, nesesmilníš , nepokradeš , cti otce svého a matku svou,
  a další ,jsou pilíře křesťanství. Ve světě ateismu některé zásadní zodpovědnosti ,
  nebo tak nějak ,úplně chybí . Jedním ze základních kamenů je láska k bližnímu, která
  se ve světě uctívání hmoty úplně vytratila . proto je třeba vedená nenávistná
  kampaň proti papeži a jeho zákazu používání kondomů. Ateisté tupě proti tomu brojí,
  aniž by použili rozum. Přece je úplně jasné , že kondom ani nepotřebuji , mluvíme
  o Africe , v populaci kde je obrovské množství nakažených HIV a musím se vzdát
  pohlavního života , aby se namoc nešířila. Kondom není stoprocentní ochranou ,
  tudíž , jako zodpovědný člověk nemohu riskovat , že nakazím další. To ale ateistům
  nevoní , protože chtějí svět bez zábran a absolutní svobodu. Celá historie nám
  ukazuje ,že odklon od základních pravd víry v Boha vede ke zkáze. Typické je pro
  tohle celé 20. století. Na téhle planetě se nevraždí ani neplundruje kvůli Bohu ,
  ale kvůli penězům. To už snad není nutné ani připomínat. No a k té zodpovědnosti ještě
  to si myslíš že desatero musí dodržovat Bůh a není pro lidi nebo jak jsi přišel
  na ten nesmysl, že Bůh všechno zařídí. To já jako křesťan se jen modlím , potom
  někoho zamorduji a u zpovědi se to smaže? Jose , co to tady meleš za nesmysly.
  Tyhle kecy mleli bolševici. Dnes už se dostala věda tam , že není možné udržet
  darwinistické učení. Sekvenování genů , molekulární biologie , moderní chemie nám
  zcela jsně odkrývá , že složitost živého organismu je prakticky nekonečná.
  Není možné se dostat na kloub všem pochodům v obyčejné buňce pro její složitost , tak
  se systematicky valí lidem do mozku vznik života náhodou , podvedením. Sází se na
  nevzdělanost a na to , že lidé mají tendenci uchylovat se k nezodpovědnosti.
  A za vším jsou obrovské peníze.
  ,

  1. Jose

   V tomto se opravdu neshodneme, takže navrhuji toto téma přerušit a nechat ho otevřené a hovořit dále o rádií a muzice. Přikázání je hezká věc, až na to, že si je kdejaká církev přepisuje, dle potřeby a jak si jim zrovna zlíbí. Na kterém to papežkém koncilu např. zrušili jedenácté přikázání ? Víš jak znělo ? Nebudeš zobrazovat podobu boha svého. Že ? Jenže oni potřebovali do kostelů to Zlaté tele, které by jim neslo prachy, že jo ? Tu modlu. Tak začali tvrdit Duch-Otec-Syn všechno jedno jsou, vyrobili si Krista a jeho trojjedinnost a prašule se jen sypaly. To, že věda neumí odpovědět na mnoho otázek, je prostý pravdivý fakt a ono bude ještě třeba několik tisíciletí trvat nežli na ně odpoví anebo se do té doby lidská civilizace samozničí nebo ji zničí nějaká vesmírná katastrofa nebo cokoli jiného. Ale to, že věda něco neví, jako že toho neví ještě moc. To přece automaticky neznamená, že tady mezi námi poletují nějací Bohové, Andělé a čerti a kde kdo. To může sloužit v dnešní době tak maximálně jako zábava, asi jako Elfové a trpaslíci. Anebo, jako dobrý zdroj peněz, což se také přesně děje. Toť vše.

  2. Barka

   Ano , s tímhle končíme. Dnes jsem poslouchal několik hodin rádio
   Gama a bylo v pohodě. A pro mne asi bude silnou konkurencí
   proti Beatu. Ještě jsem si přihodil Rádio Fill ,ale bylo místy
   hodně tvrdé. Už jsem tento dotaz někde psal. Na vojně jsem chytal
   Rias nebo Riaz 2 . Němce. Tam solili večer nebo v noci všechno nové
   z rocku , celé alba. Snad jsem někde četl , že už zaniklo.
   Nemáš přehled?

  3. Jose

   Ano. Radio GAMA je skvělé. Myslím si, že hned po BEATU je to druhé nejlepší rockové rádio na FM v ČR. V Mostě se mají, že tam mají na FM obě tato rádia. I když my už máme v Liberci také dvě. Tedy BEAT a HEY ČECHY. Ale HEY ČECHY je o hodně horší nežli GAMA. Je dost rozporuplné. Dnes jsem ho opět chvilku poslouchal. A ráno to bylo dobré a hráli pěkné rockové věci. A pak tam zase mezi tím zazněla taková ptákovina, že jsem to musel honem přeladit na BEAT, něco, co obzvláště nesnáším, tedy ještě pop a ještě ke všemu nepovedená česká uplácanina s trapným textem oproti originálu. A pak ještě, když jsem je zkusil někdy po obědě, velmi podobný případ, tedy nepovedený překlad, to tentokrát nebyl a byl to originál, ale opět český pop, nikoli rock. Nic méně někdy tam hrají dobré rockové věci a lze to v té bídě u nás, rockovou stanicí nazývat. Beat je oproti tomu zcela spolehlivý, jak jsem to na něj přepnul, hned tam byl Hendrix a pak Creedence, prostě tam je záruka. Ale to Hey se chvílemi taky nechá. Ale jen chvílemi. Ne stále a kdykoli, jako Beat. O německých stanicích toho zase tolik nevím. Já roky poslouchám a chytám ze satelitu jen jednu a to ROCK ANTENNE. Na netu jsem jich našel ještě několik, ale to už byl spíše Heavy Metal nežli rock a bylo to více podobné Rock Maxu nežli Beatu nebo GAMA Radiu, takže to by tě neuchvátilo. Z českých netových je ještě i zajímavé Rock Jam Radio, nechá se tam vybrat z 8 tématických kanálů.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: