Slovenský projekt Mojeradio.sk přehodnocuje plány, do éteru nepůjde

mojeradioMěla to být první štika ve slovenském digitálním éteru. Šest a později dvanáct stanic portálu Mojerádio.sk získalo před dvěma lety digitální vysílací licence, a zahájilo provoz na internetu. Ambice byly značné – všechny stanice měly profesionální hudební formát a zvukovou grafiku. Provozovatel do nich měl investovat milionové částky. A co z projektu zůstalo po dvou letech?

Digitální nadstavba k rádiu Jemné melódie

Portál Mojerádio.sk byl sesterským projektem terestrické stanice Jemné melódie, která před několika lety nahradila v éteru čtyři regionální stanice. Tato značka se na trhu uvedla díky jedinečné hudební dramaturgii a programem takřka bez mluveného slova a reklamy. Formát byl postaven na pomalším tempu, společnost investovala výrazné prostředky do televizní a outdoorové kampaně a záhy si zajistila místo mezi nejposlouchanějšími soukromými stanicemi.

Kromě hudebního formátu ovlivnila trh i tím, že eliminovala mluvené slovo. V programu se nevyskytovali zprávaři, moderátor se omezil pouze na několik „marketingových vstupů“ v hodině bez reálné informační hodnoty. Reklama běžela pouze dvakrát v hodině, a rádio se prezentovalo slogany „Viac hudby a menej slov“ a „12 piesní za sebou“. Po razantním nástupu došlo k postupným úpravám programu, když ve vysílání přibyla ranní show a další prvky.

Žánrové stanice na internetu, a „jednou“ i v digitálu

Provozovatel měl však ambici prorazit i s dalšími žánrovými stanicemi. Dlouho zvažoval akvizice jiných slovenských stanic, na kterých by vystavěl další formáty. Nakonec padlo rozhodnutí spustit specializovaný internetový portál Mojerádio.sk, který měl být bránou k digitalizaci. Zpočátku nabízel 6 žánrových stanic, které měly vlastní logo, zvukovou grafiku i testovanou hudební dramaturgii. Později tento počet rozšířil až na 12 s tím, že pro každou stanici podal žádost i o terestrickou vysílací licenci.

Projekt měl být pilotem digitálního rozhlasového vysílání na Slovensku, ačkoliv v té době neexistovaly žádné konkrétnější plány ohledně spuštění rozhlasové digitalizace. A Rada pro vysílání a retranslaci obnovila některým multiregionálním stanicím končící licence, čimž vytvořila precedens, protože platnost licencí v následujících letech vyprší většině vysílatelů. Podmínky přechodu na digitální vysílání ale nebyly v nově udělených licencích stanoveny.

Prostor by se našel i v televizních multiplexech

I přesto měl provozovatel portálu Mojerádio.sk v plánu dotovat svou službu tak dlouho, aby mohl spustit digitální vysílání jako jeden z prvních. A v první fázi se mohl začlenit do některého ze vznikajících televizních DVB-T multiplexů. Právě dlouhodobá příprava, znalost značky a profesionální hudební plánování mělo být výraznou konkurenční výhodou vznikajícího projektu. Na podzim 2008 se ale celý projekt nečekaně odmlčel. Dvanáct rozhlasových stanic přestalo vysílat ze dne na den, a v lednu 2009 byl projekt obnoven, ale s technickými potížemi. Nakonec zůstalo jen šest streamů, které vysílají dodnes, terestrických licencí se ale provozovatel dobrovolně vzdal.

Těžkosti projektu ilustruje i stav webové stránky projektu. Prezentace není aktualizovaná, obsahuje informace ještě z roku 2008, nefunguje aktualizace právě hraných skladeb, a je otázkou, nakolik se aktualizuje hudba, kterou portál nabízí posluchačům. Jedinou jistotou je tedy samotné vysílání šesti internetových rádií, které si může posluchač pustit přes Winamp nebo Windows Media Player. Streamy se ve Winampu ale už neidentifikují značkou Mojerádio ale jen značkou rádia Jemné melódie.

Budoucnost kdysi ambiciozního projektu je tak nejasná. Podle neoficiálních informací investoval provozovatel do rozvoje projektu několik milionů korun, přesnou částku investicí ale nikdy nezveřejnil. Zda se mu podaří z projektu vytěžit v budoucnu, to uvidíme zřejmě až v době nástupu slovenské rozhlasové digitalizace. Kdy to bude, si ale netroufáme odhadovat.

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. juko

   U mě ne :-)

  2. Barka

   A rozumíme si? Já jsem si stream přidával do ext. internetového rádia z Winampu se
   značkou Moje.

 1. hemendex

  Toto je najpozitivnejsie ladeny clanok ohladom krachujuceho serveru mojeradio.sk. Ostatne portaly ho uz uplne pochovali, tu citit aspon latentny naznak moznosti na jeho zachranu. Bol to skutocne ambiciozny projekt, comu nasvedcuju profesionalne vyrobene jingle, kvalitny zvuk, zaujimavy playlist roznych hudobnych zanrov. Fakt som drzal palce, o to viac ma mrzi, ze to nevyslo.
  Ako uz spominal kolega v inej diskusii, nas eter este nie je pripraveny na cisto internetove radia. Ich prijimanie je totiz obmedzene technickymi parametrami a nie kazdy disponuje kombinaciou pocitaca, neobmedzeneho pripojenia na net a reprosustavou. A do terestrialneho eteru sa uz nevopcha ziadne nove radio.
  Takze snad sa este spominany sever pozviecha, potencial na to urcite ma, snad jeho cas pride cim skor :(

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .