Rádio podporuje spolupráci českých a rakouských studentů

radiotv22Více než 100 studentů Gymnázia a Základní školy v rakouském Hollabrunnu a Gymnázia Dr. Karla Polesného ve Znojmě navštěvovalo v letech 1998 – 2001 kurz rozhlasové žurnalistiky. Cílem kurzů GymRadia bylo naučit zájemce vyhledávat informace, mluvit, zdokonalit i jejich znalost cizích jazyků především angličtiny a seznámit je s moderními informačními i zábavními technologiemi. V roce 1999 vyhrálo GymRadio se svým 26ti minutovým pořadem “Moment – život dnes“ o životě v Kosovu cenu za nejlepší pořad školního rádia v Rakousku.

Aby se výtvory studentů mohly objevit i v éteru, bylo potřeba získat volnou frekvenci. Vznikl proto spolek Medien und Kommunikationszentrum nördliches Niederösterreich (Mediální a komunikační centrum severu Dolních Rakous). GymRadio se tak stalo členem Spolku svobodných rádií Rakouska (o svobodných rádiích více viz Svobodná rádia – Hyde park v éteru) a zažádalo o přidělení frekvence 94,5 FM v Hollabrunnu pro vzdělávací rádio. 14. října 2000 začalo rádio slavnostně vysílat. Přítomen byl nejen hejtman Dolních Rakous Dr. Erwin Pröll ale také zástupci škol, uměleckého a společenského života a podnikatelé z rakouské oblasti Weinviertel a z jižní Moravy. Od té doby vysílá GymRadio 24 hodin denně. Od začátku prosince 2001 má k dispozici ještě frekvenci 102,2 FM v Retzu, který leží na hranicích s ČR. Díky tomu se podařilo zlepšit pokrytí na Znojemsku.

Redaktory GymRadia se můžou stát studenti a studentky celé řady základních a středních škol z Hollabrunnu, Laa an der Thaya, Kremsu, Tullnu a dokonce i Vídně. Na vysílání se podílí i studenti Vysoké školy mediální v St. Pöltenu a Dunajské univerzity v Kremsu. Dveře tady mají otevřené i mladí lidé z ČR, Slovenska, Polska a dalších zemí. GymRadio spolupracuje s učiteli i studenty Gymnázia Dr. Karla Polesného ve Znojmě. Díky tomu je rádio jednak multikulturní a pak také multilinguální. Díky patnácti gymnazistům ze Znojma se toto moravské město hlásí ve vysílání celkem šestkrát týdně. Později začalo GymRadio přebírat anglicky mluvené zprávy stanice BBC Wolrd Service. Angličtina tak přibyla k němčině a češtině. Postupně se začali přidávat další školáci. Zájem o spolupráci projevilo Centrum mládeže ve slovenské Senici, Gymnázium v Břeclavi, Katolické Gymnázium v Třebíči, Masarykova univerzita v Brně a také Lyceum v polském Chrzánowě.

Po studentech přišli učitelé, pak ředitelé, přidali se komunální politici z radnic i krajů a GymRadio se tak stalo informační platformou pro informování o v Rakousku méně známých problémech Česka. GymRadio spolupracuje s novináři z Brna, Břeclavi a Znojma. Od léta 2002 funguje výměna pořadů s Českým rozhlasem Jihlava. Ve vysílání se bez emocí a s respektem k druhé straně mluví o tématech jako Temelín, Benešovy dekrety, sexturismus, práce na černo a dalších. Partnerem jsou i německy psané noviny Prager Zeitung, které vycházejí v Praze.

Hlavní studio GymRadia sídlí v okresním městě Hollabrunnu. Řada příspěvků a pravidelných pořadů se proto věnuje právě Hollabrunnu a také okolí Retzu, kde je umístěn druhý vysílač stanice. Aktuální dění, akce pro mládež, výstavy ale také zprávy o regionálním hospodářství a turistice mají ve vysílání svůj prostor. Některé události jsou dokonce přenášeny živě. Město Hollabrunn proto na GymRadio nezapomíná. Radní začaly už před lety s pravidelnými příspěvky. Původně dávaly za každého obyvatele jeden šilink měsíčně. Ke stejnému kroku se rozhodli i v Guntersdorfu. Rádio má vazby i na místní podnikatele, kteří rádio podporují. Ve spolupráci s firmami se snaží vytvořit v mladých posluchačích pocit sounáležitosti s regionem a bránit tak odchodu mladých za prací pryč z venkova.

Hlavní studio je od jara 2004 na starých jatkách v Hollabrunnu. Tam je umístěno studio, ve kterém si moderátor vysílání odbavuje sám. Od prosince 2005 tady používají odbavovací systém RadioClient. K dispozici je i produkční studio, kde se mj. nahrávají příspěvky pro veřejnoprávní Radio 1476. Toto studio je v případě potřeby možno použít i jako vysílací. Druhé studio je od března 2005 ve Znojmě. Dvojjazyčný program se tak dá vysílat jak z Hollabrunnu tak ze znojemského Mariánského dvora. Ze Znojma do Hollabrunnu se signál dostává přes WLAN síť. Díky členitému terénu potřebuje signál ke zdolání 35 kilometrů sedm převaděčů. Obsluha studií spolu komunikuje pomocí IP-telefonu a emailu. Z hollabrunského studia se signál na vysílače v Hollabrunnu a v Retzu dostává po klasické trase.

Dalším cílem GymRadia je spojovat mladé lidi v rakouském regionu Weinviertel a na jižní Moravě. Při prvním udělování ceny Mládež bez hranic v Laa an der Thaya se GymRadio stalo za tyto snahy jejím prvním nositelem. GymRadio nechce být jen kulisou. Snaží se být stanicí, kterou lidé poslouchají proto, aby se něco dozvěděli. Ve vysílání se ozývá němčina s přízvukem, který už chytli i češi, kteří tady působí. Znalost značky GymRadio dosahuje 77 procent. Stanici ladí zhruba 6,8 procent posluchačů. Od svých posluchačů dostává GymRadio ale pozitivní odezvy.

Přes den hraje GymRadio převážně německé šlágry a více méně střední proud. Od sedmi do jedenácti večer a v neděli ještě od tří do čtyř odpoledne nahradí střední proud alternativní hudební styly. Alternativu nabízí v neděli odpoledne pořad Modrá hodinka. Další pořady s alternativní hudbou jsou Dark Matter, Church of Noise, Remixland, Power Box nebo Disco Time. Nehudební pořady vysílané v odpoledních časech se zabývají životním stylem, informacemi z radnice, životním prostředím atd. Nechybí samozřejmě ani česká kultura a hudba. Vysílání není po celý den moderované. Program ale běží 24 hodin.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .