Rádio Dálnice zahájí vysílání v dubnu

radio-dalnice-logo1Společnost Route Radio, s.r.o., která vlastní licenci k projektu Rádia Dálnice, dnes večer oznámila, že zahájí vysílání dálničního rádia v dubnu letošního roku. K vytvoření a  realizaci tohoto projektu rozhodla pod vlivem narůstající potřeby řešení tíživých dopravních situací na českých dálnicích, speciálně dálnici D1. Plánované pokrytí kopíruje důležité cestní tahy.

Několik dopravních vstupů v hodině

Náš projekt je založen na malých kmitočtech, paprskovitě se šířících kolem hlavních dálničních tahů, občas i v moderním synchronním módu, tzv. synchronním vysílání. Dominantním rysem Rádia „D“ Dálnice bude průběžné, několikrát za hodinu vysílané vícejazyčné (minimálně dvoujazyčné) dopravní sdělení, doplněné hudbou a veškerým servisem pro řidiče,“ uvádí společnost v tiskové zprávě.

Rádio bude velmi úzce spolupracovat s celonárodně koordinovaným dopravním informačním systémem, jehož hlavní základna – Národní dopravní a informační centrum (NDIC), sídlí  v Ostravě. Právě v Ostravě je i hlavní sídlo Rádia Dálnice, které bude využívat technické i personální zázemí úspěšného Rádia Čas. Oba projekty pojí osoba majitele Radima Pařízka, který kromě těchto dvou rádií vlastní i společnost s nárokem na celoplošnou televizní licenci pro projekt digitální televize Pohoda. Pařízek stál i u zrodu sítě rádií Hey. Nové rádio se zaměří na pět programových priorit – rychlost, systémovost, vícejazyčnost, okamžitou zpětnou vazbu a sociální marketing. Další informace k projektu poskytnou zástupci příští týden na tiskové konferenci.

POZNÁMKA: Čím nás překvapí Rádio Dálnice?

radio-dalnice-mapkaTeoretická mapka pokrytí Rádia Dálnice, zdroj: JIDXC

Pokrytí zajistí desítky dokrývačů

Rádio Dálnice má k dispozici solidní pokrytí čtyř krajů. Bude jej možné naladit prostřednictvím téměř 30 vysílačů napříč Plzeňským a Středočeským krajem,  Vysočinou a Jihomoravským krajem. Teoretická mapka pokrytí zasahuje z malé části i na okraj Prahy, v ideálním případě se tak nové rádio dostane i do části české metropole. Původně mělo jít o lokální rozhlasovou stanici na Vysočině, v listopadu se však společnost Radima Pařízka dostala k frekvenční síti, která pokrývá významnou část republiky. Stalo se vůbec poprvé v novodobé historii, že by ještě nevysílající rádio získalo síť více než 20 frekvencí, ještě k tomu mimo standardního licenčního řízení.

DALŠÍ INFORMACE: Rádio Dálnice už připravuje svůj web

Dopravní zpravodajství se dle licenčních podmínek paradoxně omezuje minimálně na čtyři dopravní vstupy denně, které jsou v licenci předepsány. Provozovatel tak může v případě potřeby průběžně měnit svůj program a upravovat počet vstupů, a to i bez změny podmínek licence.

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. changeit

  Jo a hlavní postavou tam bude Simír. Češi vážně nepotřebují takový luxus. Potřebují výchovu jak se chovat na silnicích. Ale to už je o něčem jiným. Vážně nikoho nenapadlo, že výkony v krajských městech budou dynamicky překračovány dle libovůle? A dále, mapka nezobrazuje střední a severní Moravu, takže sídlí-li rádio v Ostravě, je jasné, že bude kromě Plzně, Jihlavy, Brna a možná i poloviny Prahy také v Olomouci a Ostarvě. Zprvu jsem si myslel, že jde o nějakou recesi už podle toho loga, ale má-li tohle vzniknout, pak je to opravdu spekulantství a něčím to srdí, protože ještě nevysílají a už mají takových kmitočtů. A ještě něco na závěr. V předchozím článku s výpisem kmitočtů a jejich výkonů z nějakého důvodu chybí jihlavský vysílač. Ptám se, proč tam chybí, když dle této mapky zabírá polovinu kraje Vysočina a to určitě nebude 50 Wattů?

  1. juko

   V předchozím článku, kde byl seznam frekvencí, jsme informovali pouze o těch frekvencích, které Rádio Dálnice získalo nově, na podzim. Jihlavský vysílač byl udělen ještě dávno předtím proto v tom článku nefiguroval. Ale samozřejmě je součástí udělené licence.
   Juraj Koiš

  2. Jose

   Bohu žel, to není ani studentská recese ani novoroční vtip ani aprílový žertík. Je to ta, největší sprostost, kterou do této chvíle, RRTV, na českém FM, spáchala. Předpokládám, že společnosti, jejichž rádia, tím budou poškozena, se obrátí, na české soudy.

  3. Petr Kružík

   Parametry jihlavského vysílače jsou – Jihlava/Rudný 603+37m – 99.4 MHz/800W ERP s omezením na Praděd 99.3. Jsem skoro rád, že tady u Jihlavy je tak silný kmitočet. Nedovedu si by ho nebylo dost dobře představit další nesmyslené 50W bubláčky..:(
   Prahu bude myslím z východu slušné pokrývat „nově objevený“ 100W kmitočet Dálnice 107.9 MHz z OC Chodov 299+30m
   Petr Kružík, JIDXC

 2. Ivo Rottenberg

  Nerozumím termínu „sociální marketing“ a bleskovou reakcí na dopravní situaci jsou „minimálně 4 vstupy denně“. Také bude pro Plzeňáky zajímavá informace o ucpané D 1 na vysočině.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .