Průkopnické soukromé stanice VII. – Rádio FM Plus

„Patnáct let, to už je kus, posloucháte Hitrádio FM Plus. Pro západní Čechy je to jasnej hit, každý ráno si nás naladit,“ zpívali u příležitosti patnáctého výročí zahájení vysílání na podzim 2006 společně moderátoři stanice. FM Plus je dalším rádiem, které se poprvé ozvalo už na počátku 90. let a my si ve stručnosti přiblížíme jeho historii i současnost.

Václav Ježek se stal jedním z vyvolených, kterým byl v roce 1991 na Ministerstvu kultury v Praze udělen vytoužený glejt zvaný Zkušební licence k rozhlasovému vysílání. Společnost Radio FM Plus Plzeň s.r.o. vznikla 4. listopadu 1991, zapsána do obchodního rejstříku byla 8. listopadu a už 29. listopadu 1991 uslyšela Plzeň na frekvenci 106,1 MHz přesně v 6 hodin ráno historickou větu, kterou ze svých úst vyloudil legendární Jindra Synáč: „Vážení posluchači, konečně jste se dočkali, od dnešního dne nás uslyšíte každý den. Začíná vysílat rádio FM Plus!“ První rok vysílání byl obdobím testů a pokusů a svým způsobem by se dalo říci krokem do neznáma. Během prvního roku si rádio získalo pevný posluchačský základ a renomé.

Zpočátku FM Plus opravdu věrně plnilo svůj první slogan „Rádio pro lidi!“ i ten pozdější „rádio hitů, rádio lidí…“ Ve vysílání se hledali pejskové, ztracená auta, prodávaly rozličné předměty, zvalo na kulturní akce, vyhrávaly pěkné ceny, policisté napomínali občany a jeden čas se dokonce živě vysílalo ze zimního stadionu – rádio zkrátka žilo s lidmi. Snad každý Plzeňák a hodně Západočechů pamatuje černé Opely Corsa, ze kterých vždy vyskočily usměvavé slečny (i když jeden čas spíše paní) „korzárky“ a každému na potkání cpaly samolepku s Ptákem pohodářem opřeným o logo rádia… Většina toho je už ale minulostí – Korzárky se objevují jen sporadicky a vždy s nějakým „obchodním partnerem“ a jeho produktem a třeba podvečerní Radioinzerce už se také léta nevede.

Zpočátku zde znělo leccos, od oldies až po tehdejší taneční scénu. FM Plus ale zjistilo, jak ulovit nejvíc posluchačů a začalo kopírovat klasický „AC formát“ a jít tak cestou aktuálních novinek zpestřenými ostřílenými hitovkami od 80. let. Slova ubývalo, tématické pořady mizely až došlo tam, kde je dnes – přejalo „kolovrátkový“ formát Hitrádií, což se projevilo i v jeho názvu. Dnešní Hitrádio FM Plus už ani zdaleka není oním starým dobrým „Efemkem“, které bylo své. Plzeňská frekvence rádia FM Plus 106,1MHz se neodmyslitelně stala součástí života každého Plzeňana – každý ví, co znamená, už víc, jak 15 let se s ní setkává několikrát denně na ulicích a řada z nich i na svých rádiích.

Právě 106,1 byla první frekvencí FM Plus. Zprvu byl signál šířen z 504 metrů vysokého Krkavce, po několika letech se vysílač přesunul níže na okraj největšího plzeňského sídliště – na stožár na Košutce, kde je dodnes. Postupem let ale rádio začalo logicky expandovat. Kam? No přece tam, kam jezdí Plzeňáci nejvíce! Po čtyřech letech se vysílání tedy dočkali i na Železnorudsku (97,2 – Pancíř 0,05 kW / dnes 0,2 kW) a na Sušicku (88,1 – Svatobor 0,15 kW), ovšem ani to nebylo uspokojivé – stále tu byla „mezera“ – Plzeňský vysílač hrál jen v okolí a i když ten na Pancíři je více jak 1200 metrů nad mořem, jeho výkon také nestačil. A tak se dočkali i v Klatovech – a právě tento osmi kilowattový vysílač na 105,8 je pro FM Plus dnes stěžejní – hraje od Strakonic po Mariánské Lázně.

V dalším roce (1996) přibyl do výčtu další kmitočet 87,6 – tentokráte na druhé straně Brd od Plzně – v Příbrami. Ovšem ani to nestačilo a FM Plus se rozšiřovalo dále: Domažlice 107,8; Rokycany 88,1, Beroun 100,2; Sedlec-Prčice 92,1 a v neposlední řadě také Toužim – 107,4. Právě posledně jmenovaný vysílač byl na Třebouňském vrchu nedaleko vysílače Krašov. V této době velice pěkně pokrýval severní Plzeňsko, Tachovsko a Karlovarsko.

Dlouho FM Plus usilovalo o Klínovec, ale na stožár Radiokomunikací se nedostalo. Stavba stožáru pro mobilního operátora a schválení ČTÚ situaci vyřešilo. 107,4 se tak v roce 2005 přesunulo na šedivý příhradový stožár na Klínovci. Jeho antény jsou nasměrovány kam jinam, než na Karlovy Vary. Povolený výkon je zde 0,44 kW, i přesto ale signál hraje prakticky po celém Karlovarském kraji a dle vlastní zkušenosti můžu říct, že třeba i v oblasti mezi Louny a Mostem. FM Plus je často obviňováno z toho, že s výkony jde výše, než je povolená hranice. Na to, jak to ve skutečnosti s výkony je, jsme se několikrát ptali přímo v rádiu osob na vedoucích postech – dvakrát nám nebylo odpovězeno vůbec a ani při osobním styku jsme se odpovědi nedočkali, protože dotázaná osoba neuměla odpovědět.

FM Plus bylo ve druhé polovině 90. let a počátkem nového století typickým „AC formátem“ a vycházelo to – ať se konkurence snažila sebevíc, FM Plus z předního postu na sloupečku poslechovosti nedosala. Když FM Plus přejalo formát Hitrádia, čísla poslechovosti zaznamenala stagnaci a FM Plus dokonce ztratilo dlouhodobou vedoucí pozici (předstihl ho ČRo Plzeň), poslední dobou už si ovšem lidé začínají zvykat a čísla se opět derou nahoru a už dosáhly hodnot okolo 100 000 posluchačů denně, což rádio na webové prezentaci okomentovalo stručně, ale jasně: „HITRADIO FM PLUS JE STÁLE JEDNIČKOU!“ A zdá se, že ještě nějakou tu chvilku jedničkou na západě bude…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .