Průkopnické soukromé stanice VI. – Rádio Rubi

Pět soukromých stanic, které posloucháme už 15 let, jsme si již zmapovali. Všechny mají něco společného – kromě toho, že za jejich vznik vděčíme udělení Zkušebních licencí MK v roce 1991, mají společné i něco jiného – Čechy. Dnes se společně poprvé podíváme na Moravu. Konkrétně do městečka mezi říčkami Oskavou a Lukavicí, které najdeme na půli cesty mezi Olomoucí a Šumperkem v kraji mezi řekou Moravou a Nízkým Jeseníkem – do Uničova. Proč právě tam? Protože osud ze žluté vily na Mohelnické ulici už hezkou řádku let vysílá pro Hanou na frekvenci 97,1 MHz rádio RUBI.

Ti, kteří rádio poslouchají ho určitě dobře znají, ale ti, kteří jsou třeba ze vzdálenějších míst nabízím pár vět, kterými se rádio Rubi na svých webových stránkách charakterizuje: „Radio Rubi získalo licenci jako vůbec první soukromá stanice v tehdejším Československu v roce 1991. Vysílání však mohlo být zahájeno až po legislativním schválení volných frekvencí pro soukromá vysílání v únoru roku 1993. Jsme soukromá rozhlasová regionální stanice v současnosti vysílající na frekvencích 90,0 fm – Šumperk, Prostějov, 97,1 fm – Olomouc, Kroměříž a Vyškov a 105,4 fm Zábřeh, Bruntál.“ Rádio si navíc můžete naladit i z dalších frekvencí: Boskovice 95,6; Přerov 95,4 a v budoucnu i ve Vyškově na 96,4 MHz. Stanice je tedy slyšet na středu Moravy a především díky svému pětikilowattovému vysílači na Jedlové u Olomouce i na jihu Moravy.

Jak je zmíněno výše, Rádio Rubi se považuje za: „vůbec první soukromou stanici v tehdejším Československu…“ Něco podobného ale tvrdí i řada dalších (Rádio 1, Evropa 2 atd) vysvětlení jsem si tedy vyžádal přímo majitele, ředitele a hlavního technika rádia v jedné osobě Josef Hejl (mimochodem OK2VLQ): „Jako první nestátní rádio v Československu opravdu právně vzniklo Radio Rubi, to znamená, že jsem dostal první souhlas od komise na slyšení a tehdejší zkušební licenci na Ministerstvu kultury v Praze 1991,“ říká Josef Hejl a situaci o přidělení licence dále upřesňuje: „Bylo nás pozváno na jednání o udělení povolení osm žádajících o provozování vysílání rádia, všichni jsme čekali na chodbě před místností s oválným stolem, kde sedělo deset pánů, kteří poprvé schvalovali nestátní vysílání v Československu. Potom jsem byl vyzván, jako první ke slyšení, kde mne pánové posadili do čela stolu a vyptávali se na údaje o plánu vysílání, ekonomických podmínkách, technickém a provozním zajištění atd. Ani jeden z nás neměl zkušenosti s tímto vysíláním, nejlepší věta v životě, kterou jsem po padesáti minutách slyšel byla, udělujeme Vám první povolení pro zkušební vysílání rádia, byl to obrovský zážitek, vyšel jsem omráčen na chodbu a ostatní čekající přišli za mnou a ptali se, co se Tě ptali, co chtěli vědět? Byl jsem první a měl jsem to za sebou…“

Rádio Rubi se však ve středomoravském éteru rozeznělo „až“ v únoru roku 1993. Každého asi napadne otázka, proč tak dlouho po přidělení licence, ostatní provozovatelé totiž vysílání rozjeli v horizontu několika měsíců… I tuto otázku nám zodpoví Josef Hejl: „Tehdejší správci kmitočtů nechtěli uvolnit kmitočet k vysílání, byl po revoluční chaos a teprve vznikaly instituce, které začaly povolovat přidělování kmitočtů nestátním provozovatelům. Pamatuji se, že mi jeden z úředníků řekl – pokud nezačneš vysílat do data platnosti zkušebního povolení, toto zaniká a nic se nedá dělat! Naladili jsme tehdy volný kmitočet a začali jsme vysílat. Vznikl konflikt se správou kmitočtů, ale vše se k dobru vyřešilo na nepříjemném jednání v Praze, kdy se mne pánové z tehdejší povolovací meziresortní komise MK zastali a já jsem získal přidělený kmitočet k vysílání později, ale přece…“

Majitel rádia Rubi Josef Hejl vzpomíná, že myšlenka vysílat vznikla už v roce 1968. Tehdy byl členem radioklubu v Rýmařově, a jako každý klukovský sen se i tenhle stal nakonec skutečností, i když jak sám přiznává jen na čas: „Začali jsme vysílat na vlastním sestrojeném vysílači na SV. Měli jsme 17 let a chtěli jsme vysílat hudební program, fungovalo to dobře, než nám vše sebrali, nestalo se nic, byli jsme děti.“ Josef Hejl se ale jako správný nadšenec nevzdal – za dvacet let se jeho sen stal skutečností v podobě rádia RUBI… Desítky tisíc spokojených posluchačů jsou mu za to dodnes vděční svojí věrností…

„Základ našeho vysílání tvoří pečlivě vybrané světové i domácí hity. Tato volba ovlivňuje rozhodujícím způsobem věkovou skladbu našich posluchačů – převážně 18-45 let – což představuje nejproduktivnější obchodní skupinu.“

Posloucháte-li alespoň chvíli rádio Rubi, zjistíte, že tyto řádky jsou pravdivé – vedle aktuálních hitů tu najdete třeba i starý známý Olympic…

A jaké jsou další trumfy nejposlouchanější regionální stanice v Olomouckém kraji? Hitparáda TOP 50 Radia Rubi. Nechybí ani SEZNAMKA, velmi oblíbené víkendové magazíny, magazín slovenské hudby, moderovaný Vašo Patejdlem. Hudební pořady doplňují zprávy a informace z regionu i ze světa. SHOW TEAM Radia Rubi také téměř každý týden vyjíždí za svými posluchači na vybrané diskotéky a zábavná vystoupení v regionu, kde nabízí tu nejlepší muziku nonstop a soutěže o prima ceny. Velmi oblíbené se poslední dobou staly KARAOKE SHOW nebo DVD videodiskotéky Radia Rubi. V nabídce nechybí ani LIVE pořady pro děti.

V novém roce připravuje Radio Rubi nové schéma vysílání ve dnech pracovního volna. V těchto dnech bude vysílání více zaměřeno na využívání volného času, sport, příroda, informace o bydlení, chalupách a chatách, cestování, koupání a tipy na vikend.

Více informací o programu a činnosti rádia, termínech akcí a vůbec všem, co by Vás mohlo zajímat, můžete slyšet v programu rádio Rubi a najdete je i na našich internetových stránkách, které jsou pravidelně aktualizovány. www.radiorubi.cz

Nejvíce posluchačů má rádio Rubi mezi lidmi 20. a 30. roku života.

Co popřát rádiu na závěr? Snad jen úspěšné a šťastné dokončení první patnáctky a patnáctku ještě minimálně jednu :-)

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .