Olomouc má ‚nové‘ rockové rádio – Radio Haná Sky Rock

Minulý týden se v Olomouci objevilo ‚nové‘ rádio. Uvozovky jsou v tomto případě na místě, protože jde o ‚mutaci‘ Radia Haná, které na nově přiděleném dokrývači 100,0 MHz vysílá místy jiný program než mateřská stanice. Muzika je proti Radiu Haná výrazně tvrdší, ve vysílání se objevují jingly Radio Haná 100FM Sky Rock. Otázkou zůstává, zda je takové vysílání legální.

‚Nové‘ rockové rádio bylo v olomouckém éteru poprvé zaznamenáno před týdnem. Na frekvenci 100,0 MHz, kterou Radio Haná získalo jako dokrývač na loňském 20. zasedání RRTV (20.-21. listopadu 2007), se střídavě vysílá původní program Radia Haná a rockový program označovaný jako Radio Haná 100 FM Sky Rock. Krátkou nahrávku z minulého pátku si můžete poslechnout zde. Situaci již zkoumá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která na místo poslala monitorovací hlídku a zároveň si vyžádala od provozovatele monitoring vysílání.

„Držitel licence pro program Rádia Haná (RNDr. Pavel Foretník) obdržel od  RRTV lokální frekvenci 100,0 MHz v prosinci roku 2007 s možnosti lokálního  odpojení programu pro město Olomouc a okolí. V současné době, resp. od  začátku února, provádíme všechny nezbytné kroky ke spuštění tohoto vysílače a odpojení programu. Z tohoto důvodu jsme testovali nastavení přenosových tras, antén, synchronizaci, RDS, systém odpojení apod. Před finálním startem ještě musí dojít k přesunu stanoviště vysílače, a proto je zatím předčasné mluvit o této frekvenci jako o hotové věci. Samozřejmě je vše v souladu s našimi licenčními podmínkami a identifikace stanice je „Radio Hana Olomouc 100 FM“. Slovo Skyrock se objevuje jako název denního bloku vysílání. Odlišnost oproti stávajícímu programu Hané bude především v rockovém pojetí hudební skladby a lokálních informacích pro krajské město Olomouc a okolí. Chceme v souladu s licencí přinášet takové skladby, lokální informace či začínající interprety, na což ve stávajícím programu je jen malý prostor, a tím chceme rozšířit pluralitu, která zatím v tomto na Olomoucku chybí. Nepředpokládáme masový zásah populace, ani není cílem tohoto dosáhnout. Spíše chceme přinášet radost posluchačům, kteří toto zatím postrádají,“ vysvětluje ředitel stanice David Foretník.

Otázkou zůstává, zda je odlišné olomoucké vysílání Radia Haná legální. V listopadu loňského roku bylo rozhodnuto, že „Rada uděluje provozovateli RNDr. Pavlu Foretníkovi souhlas ke změně územního rozsahu vysílání a souboru technických parametrů spočívající v přidělení kmitočtu Olomouc 100,0 MHz/150 W podle § 20 odst. 4 a § 21 odst. 1 písm. b) zákona č. 231/2001 Sb. pro program Radio Haná za podmínky synchronního provozu s vysílačem Prostějov – Držovice 100,2 MHz/200W dle stanoviska ČTÚ.“

Podle slov vedoucího Úřadu Rady Petra Bartoše to tedy znamená, že by olomoucký vysílač měl kompletně přebírat prostějovské vysílání. „Provozovatel Foretník Pavel, RNDr. je dle rozhodnutí Rady povinen na programu RADIO HANÁ na frekvenci 100.0 MHz / 0,15 kW Olomouc  přebírat program,  vysílaný  na frekvenci 100,2 MHz / 0,5 kW Prostějov,“ shrnuje pro RadioTV Bartoš.

Prostějovský a přerovský dokrývač Radia Haná totiž již v roce 2005 dostaly povolení vysílat odpojované bloky. „Rada vydává souhlas ke změně licenčních podmínek provozovatele RNDr. Pavla Foretníka – oddělený program na frekvencích 100,2 MHz Prostějov a 98,6 MHz Přerov,“ stojí v zápisu z 19. zasedání RRTV ve dnech 18.-19. října 2005. Podle Bartoše ovšem toto odpojování bylo povoleno za účelem lokálního zpravodajství čí reklamy, nikoliv pro několikahodinové programové bloky. „V testovacím vysílání znělo i mluvené slovo, konkrétně olomoucké zpravodajství, předtočené pořady i živá moderace. Do budoucna počítáme s lokálním olomouckým zpravodajstvím a několika živě moderovanymi bloky,“ uvádí Foretník.

Rocková stanice by byla pro uniformní olomoucký éter jistě přínosem. O kvalitě zdejších rádií nejlépe vypovídá fakt, že Olomoucký kraj má absolutně nejvyšší podíl poslechovosti celoplošných stanic na úkor lokálních. Ovšem otázkou zůstává, zda je vysílání rockové mutace Radia Haná legální. To zjistíme poté, co Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zanalyzuje monitoringy. Podle informací z Radia Haná je vysílání zatím pouze testováno a datum oficiálního startu dosud není známo. Navzdory vyjádření RRTV Foretník tvrdí: „Na prostějovské frekvenci nemáme od RRTV povoleno odpojení.“ V době vydání tohoto článku není na frekvenci 100,0 MHz ani původní Radio Haná ani rocková mutace, frekvence se po týdnu odmlčela a pouze šumí. Na oficiální start by ovšem Olomoučané neměli čekat dlouho. „Předpokládáme, že veškeré instalace a nastavení zařízení včetně zacvičení stávajících i nových lidí bude dokončeno v průběhu února a oficiálním startem bude 1. březen 2008. Těšíme se a doufáme, že potěšíme i posluchače,“ dodává Foretník.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .