Miliardář Rupert Murdoch pomalu proniká do Evropy

radiotv224Rupert Murdoch – v současné době jeden z nejmocnějších můžů světové mediální scény, majitel společnosti News Corporation, televizní stanice FOX, deníků The Sun, New York Post, The Times, společnosti Twentieth Century Fox a mnoha dalších.Rupert Murdoch – v současné době jeden z nejmocnějších můžů světové mediální scény, majitel společnosti News Corporation, televizní stanice FOX, deníků The Sun, New York Post, společnosti Twentieth Century Fox a mnoha dalších.

Rupert Murdoch (6 nejbohatší člověk světa – majetek je odhadován na 5.3 miliardy $) je označován jako největší nepřítel Evropské kultury. Právě jeho televizní stanice (především v USA) produkují ohromnou spoustu brakových televizních seriálů, kterými je Evropa od osmdesátých let doslova zahlcena. Především německy vysílající televizní stanice od RTL až po PRO 7 si v jeho pořadech doslova libují. Není to tak dávno co koupí 49%, zachránil televizní stanici VOX před krachem.

Jeho značná nepopularita po celém světě vyplývá především z toho, že rád zasahuje do redakční politiky svých medií a ovlivňuje jimi veřejné mínění. Jde tak zcela proti Evropskému trendu regulace v massmédiích. Sám tvrdě vystupuje proti různým projektům Evropské unie, které mají chránit náš trh před invazí levné, zaoceánské produkce. Jeho dosavadní snahy prosadit se na Evropském trhu – v Itálii, Francii či Německu naštěstí zkrachovaly.

Asi nejméně populární je tento Australan ve Francii, která se vždy tvrdě stavila proti pronikání amerikanismu do Evropy. Murdochovy podnikatelské aktivity směřují i na východ. Minulý rok se pokoušel o koupi nemalého podílu v ruské veřejnoprávní televizi. Podle ruských zákonů je totiž možné, aby soukromník držel i majoritní podíl ve státních médiích. Podle ruského tisku však jednání zkrachovala.

Mardochovi snahy o průnik do Evropy tak zatím zůstávají hudbou budoucnosti, která se však brzy může proměnit v realitu, pokud některá velká mediální společnost neodolá jeho svůdným nabídkám.

Minulý měsíc například koupil práva na fotbalové zápasy v Německu a přeplatil i televizní stanici RTL. Zbývá jen doufat, že jeho pokusy o ovládnutí Evropských trhů vyjdou naprázdno a on přesměruje své aktivity do Indie či Číny, kde se v nedávné době také snažil zapustit své kořeny.
Není bez zajímavosti, že právě díky tomuto muži je ve Velké Británii u moci Labour Party vedená premiérem Tony Blairem, kterému Murdoch pomocí svých médií (The Sun, The Times…) pomohl do křesla.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .