Která rádia na svých webech mlží?

radiotv22Každé rádio se snaží na svém webu vypadat co nejlépe, což se dá pochopit. Nemělo by to ale být za cenu zkreslování informací. Ideálním případem je poslechovost, ta bývá na internetových prezentacích často mnohem vyšší než ve skutečnosti. Jde o úmysl? Pokud počet posluchačů stoupne, tak se s tím rádio většinou pochlubí. Situace bývá ovšem zcela jiná, pokud poslechovost klesá. To pak obvykle není na nějaké úpravy webu čas, takže tam jakoby náhodou zůstanou starší (a příznivější) čísla.

Nechci tvrdit, že jde ve všech případech o úmysl. Je jasné, že rádia mají spoustu jiných starostí než dělat internetové stránky, ale když už se na Internetu prezentují, mělo by to nějak vypadat. Tady je desítka hříšníků, kteří na svých webech uvádějí jinou poslechovost než naměřil poslední Mediaprojekt III.-IV.Q 2000. Není bez zajímavosti, že všichni uvádějí vyšší poslechovost než by měli.

  • Radio Brno Valc – Tohle je velmi lehký případ. Na svých stránkách uvádí 84 tisíc s upozorněním, že jde o výsledek za II.-III.Q 2000. Jde tedy jen o malé zpoždění, poslední výsledek je 78 tisíc posluchačů.
  • AZ Radio – Stejný případ. I ve Zlíně poněkud zaspali a na stránkách mají výsledek 48 tisíc za II.-III.Q 2000 s upozorněním na měřené období. Poslední Mediaprojekt jim naměřil 40 tisíc.
  • Radio Faktor – Faktor, stejně jako Faktor 2 a Eldorádio neuvádějí denní, ale týdenní poslechovost na společném grafu, ovšem opět tři měsíce stará čísla. Všechny tři stanice si během posledního čtvrtroku pohoršily – Faktor 162->135, Faktor 2 43->34 a Eldorádio 56->53.
  • Radio Metuje – Ani východočeská Metuje nezapomněla uvést, ze kterého období zveřejněné číslo 31 tisíc pochází, ale její zpoždění je už půlroční. Vzhledem k tomu, že stránky jsou jinak často aktualizovány, je to škoda. Nejnovější poslechovost je 22 tisíc.
  • Radio Crystal – Rozdíl mezi uváděnou (60 tisíc) a současnou poslechovostí (45 tisíc) není nijak drastický, ovšem toto číslo pochází z období II.-III.Q 1999, což na stránkách napsáno není.
  • Radio Vysočina – Na svém webu se chlubí poslechovostí 134 tisíc a nestydí se přiznat, že toto číslo pochází z Mediaprojektu III.-IV.Q 1999. V současnosti ladí Vysočinu 105 tisíc lidí denně, tedy o 29 tisíc méně.
  • Radio Presston – Benešovští ustrnuli ještě o jedno období dále v minulosti, na svých stránkách uvádějí pouze čtrnáctidenní poslechovost 143 tisíc podle Mediaprojektu II.-III.Q 1999. Denní poslechovost se od té doby snížila z 71 na 37 tisíc lidí.

Třetí místo

Bronzovou medaili získává pražské Radio 1. Na svých stránkách upozorňuje návštěvníky, že denní sledovanost je 60.000 posluchačů. Žádné další podrobnosti uvedeny nejsou, takže musíme pátrat sami a hodně daleko v minulosti. Jde o údaj za I.-II.Q 1999 a od té doby poslechovost klesla na 25 tisíc, takže jde o rozdíl 35 tisíc lidí.

Druhé místo

Stříbrná medaile patří po zásluze Radiu Zlatá Praha. Jejich velice jednoduchá tabulka dělá ze Zlaté Prahy jasného pražského lídra s poslechovostí 153 tisíc lidí denně. Pod tímto číslem není uveden zdroj ani období, ze kterého čísla pochází, takže musíme opět zapátrat. Jde pravděpodobně o Mediaprojekt IV.-I.Q 1999 a nutno podotknout, že je to jasně nejlepší výsledek této stanice během posledních tří let. Dnes je situace výrazně odlišná, Zlatá Praha má pouze 85 tisíc posluchačů, rozdíl je tedy rekordních 68 tisíc.

UPDATE: Omlouvám se, pod tabulkou přece jen je uveden zdroj, ale v Netscape Navigatoru má stejnou barvu jako pozadí, takže samozřejmě není vidět.

První místo

Tram ta da dá!!! Zlatá medaile putuje do Zlína tamějšímu lídru Radiu Zlín, které má poslechovost na svých stránkách velmi pěkně zpracovanou. S aktuálností je to ale podstatně horší. Graf ukazuje poslechovost Radia Zlín 138 tisíc (dnes 103), AZ Radia 34 tisíc a Hit Radia Publikum 28 tisíc lidí. (vzkaz do Zlína: dnes se to jmenuje Kiss Publikum!) Až úplně dole najdeme malé upozornění, že jde o data v období 1.1-31.3. 1998, tedy tři roky stará čísla a navíc jen za čtvrtletí, i když se zveřejňují pouze klouzavá pololetí.

Ovšem ještě zajímavější je graf deseti nejposlouchanějších regionálních rádií v republice, kde je Radio Zlín na třetím místě hned za Country a Orionem. To ale nemohla být pravda ani onoho roku 1998. Pokud se podíváme na Mediaprojekt I.-II.Q 1998, najdeme tato čísla: Krokodýl 167, Hellax 166, Černá Hora 158, FM Plus 154, Kiss Hády 139, atd…

Takhle tedy vypadají internetové prezentace některých rádií. Uvidíme, jak bude situace vypadat za pár týdnů. Opravit pár řádků na stránkách by neměla být nijak náročná práce, takže doufejmě, že se alespoň někteří k číslům z posledního Mediaprojektu přiznají.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .