Euro K v novém kabátě

radiotv227Přibližně před dvěma měsíci, přesněji 10. května 1999, došlo na liberecké frekvenci 97.1 MHz k zásadní změně. Přestože rádio je médium velmi dynamické, ke změnám se každý odhodlává jen velmi pomalu a až po …Přibližně před dvěma měsíci, přesněji 10. května 1999, došlo na liberecké frekvenci 97.1 MHz k zásadní změně. Přestože rádio je médium velmi dynamické, ke změnám se každý odhodlává jen velmi pomalu a až po důkladné úvaze. Euro K se rozhodlo k zásadním změnám po přibližně sedmi letech působení v rozhlasové branži, v konkurenci dalšího libereckého rádia Contact a jabloneckého Trianglu, kterému 27. července končí vysílací licence (od 30.7. Rádio Proglas).
Jak jsme již na našem serveru informovali, krátce před oním 10. květnem bylo město Liberec a široké okolí téměř zaplaveno billboardy s jednoznačným sdělením Radio Euro K od 10.5. nově!! Tehdy jsem si řekl, že je to možná docela dobrý nápad, obzvláště při pohledu do posledních výsledků Mediaprojektu, kde poslechovost tohoto rádia byla pod číslem 10 000. Na druhou stranu ale asi nejdou dělat zázraky, pokud máte vysílač o výkonu 1 kW, a to ještě na kótě Liberecká výšina, z níž se signál jinam, než do Liberce, šíří opravdu jen velmi obtížně.
Změnily se tak citlivé věci, jako je image celého rádia, jeho hlavní slogan, logo, hudební skladba… Co se ale nezměnilo, je management rádia, resp. jeho majitelka Mirka Kosová, která je s tímto rádiem spjatá vlastně od samého počátku a od 22. 9. 1997 je jedinou majitelkou a šéfkou této stanice. Návštěvníci tohoto serveru ji mohou znát i z diskusního fóra, které si posluchači Euro K na našem serveru založili a kde pravidelně odpovídá a reaguje na dotazy.
A vzhledem k tomu, že se těch dotazů sešlo až do teď (ve zmiňované diskusi, ale i u mne v e-mailu) poměrně dost, dohodl jsem se s Mirkou Kosovou, že nám na ně odpoví. Takže díky jejímu vstřícnému postoji Vám dnes mohu nabídnout informace tzv. přímo od pramene….

 • V čem všem je Euro K od 10.5. nové a proč vlastně ke změně došlo ?Radio Euro K je od 10.5.1999 zejména nové ve vyšší profesionalizaci vysílání a to jak ve vztahu k vlastnímu rádiu, tak i k posluchači. Posluchač tuto změnu pocítil v novém pojetí rozhlasových jinglů, úpravě loga jak obrazového,tak i zvukového (Největší hity Non Stop), větší viditelnost. K této změně došlo v zásadě ze dvou důvodů. Ten první je změna prostředí díky nepřidělení licence rádiu Triangl a druhý důvod je, že jsem cítila potřebu udělat takové změny, které pomohou dosáhnout v daném regionu největší profesionalitu. Radio Euro K je díky podmínkám, které dostalo do vínku, rádiem působícím s nejmenším rádiusem pokrytí signálu v republice. Místní konkurence jako třeba RCL má až 15-ti násobně větší pokrytí. Tedy co nelze dobýt signálem, musí se dobýt kvalitou. Bohužel, posilujícím signálem pražského rádia Zlatá Praha se působení mé rozhlasové stanice dostalo na úroveň městského rádia pro Liberec. Toto pak znamenalo, že v národním měřítku se Euro K propadlo až na téměř poslední příčku mezi rádii, přestože v Liberci samotném se poměr mezi Euro K a RCL nezměnil.
 • Máte už nějaké reakce na změnu image vysílání od Vašich posluchačů ?Myslím , že zatím je reakce příznivá, i když v číslech se tyto změny projeví cca na přelomu roku 99/2000.
 • Jak dalece se tato změna dotkla samotných moderátorů : Plánují se nějaké nové moderátorské přírůstky v nejbližší době ?Se změnou moderátorů je to tak, jakmile se objeví někdo lepší, je vždy velice pravděpodobné, že bude nahrazen někým jiným. V tomto je moderátorské řemeslo těžké, že moderátor si nikdy nemůže říci,že je nej. Musí se neustále zdokonalovat.
 • Když už jsem u těch moderátorů, nejen oni tvoří rádio. Kolik lidí vlastně stojí za vysíláním rádia Euro K ?Pochopitelně, že moderátoři jsou ti, kteří jsou nejvíce v kontaktu s posluchačem, ale bez poctivé práce ostatních, jako zprávař, technik, produkční atd., by toho moc nezvládli. Celkem se o chod rádia nyní stará v různých oblastech celkem cca 25 lidí.
 • Proč došlo ke změně loga a sloganu rádia ?Všechno má svoji životnost, stejně tak i loga a hesla.
 • Kdy se posluchači browzdající po internetu budou moci podívat na Vaše vlastní webovské stránky ?Doufám, že brzy. Bohužel, tady v Liberci je to tak, že tady není dost kreativních lidí v tomto směru. Myslím, že vím, o čem hovořím, ostatně o tom svědčí i to, že žádné z libereckých rádií se zatím nezmohlo na vlastní fungující webovku, pokud za web nepovažujeme jednu stránku se závorou či jednostránkový web.
 • Jaké jsou plány Euro K do budoucna ?Zjistit ohlas na současné změny, vyhodnotit a pokračovat tak, abychom v regionu byli to nejposlouchanější rádio. Celkem skromný cíl, ne ?
 • Mohou se posluchači setkat s rádiem jinak, než prostřednictvím rozhlasového přijímače ? Chci říct, spolupracuje Euro K například s nějakým místním klubem, kde můžeme vidět Vaše moderátory živě ?Pochopitelně že ano, a to s diskotékou FARAO již 3 roky a právě v létě zde chystáme rádiové letní párty.
 • Signál Vašeho rádia je s ohledem na umístění vysílače a vyzářenému výkonu, poměrně slabý. Nepříliš kvalitně naladí Euro K například posluchač v nedalekém Jablonci nad Nisou nebo Turnově. Plánuje se nějaké zlepšení v této věci?Je pravdou, že největším handicapem rádia nikdy nebyl program, ten byl vždy v naší cílové skupině cca 25 let přijímán nejlépe ze všech místních rádií. Naším největší problémem byl a je signál. Kóta je dána podmínkami při udělení licence a příliš mnoho se s tím nedá dělat. Někdy na začátku udělování licencí se nejdříve rozdávali ty malé frekvence a teprve později byly dány k dispozici ty velké nad 1 kW vyzářeného výkonu (Triangl 22 kW 1000 m , RCL 22 kW 1000 m ,Euro K 1 kW 510 m). Proto ty první rozhlasové stanice jsou na tom hůře, než ty, co vznikaly o rok či dva později. V Praze či ve vnitrozemí se to dalo řešit postupně větším výkonem. U nás v pohraničí to bohužel nejde. Např. kdybych vysílala z Ještědu výkonem 1 kW, smetla bych signál německé stanice v Drážďanech. Přesto se domnívám, že od listopadu, kdy došlo k prvním změnám v signálu, se mnohé zlepšilo, a to zejména v Jablonci, kde do listopadu 1998 prakticky žádný signál nebyl. Dnes je to mnohem lepší.
  V současné době se pracuje na dalším vylepšení signálu (vyšší kóta o cca 40 m oproti stávajícímu stavu; oproti listopadu celkem o cca 100 m ). Co se týče Turnova, tam by se měl dostat kvalitní signál z frekvence 95,5 MHz po kladné mezinárodní koordinaci cca v září až listopadu letošního roku. Zatím ale nemohu nic slibovat, protože to hodně záleží na vyjádření Polska a Německa. Pochopitelně bych byla ráda, kdyby to dopadlo dobře, pak už bych snad posunula káčko alespoň na úroveň spodní hranice středních rozhlasových stanic, co do pokrytí signálem.

  Tolik tedy rozhovor s Mirkou Kosovou, majitelkou rádia Euro K v Liberci. Pokud by kdokoliv z Vás měl nějaké další všetečné otázky k tomuto tématu, můžete použít můj e-mail. Odpovědi zveřejním opět zde nebo v diskusním fóru Rádia
  Euro K.

 • Autor článku:

  Napsat komentář

  Pro přidání komentáře musíte .