Střídání stráží na frekvenci 95 FM

radiotv222Na podzim loňského roku bylo na základě licenčního řízení rozhodnuto, že dojde ke změně provozovatele frekvence 95.0 FM. Stávající provozovatel Radio Vox neobhájil svoji licenci, protože …Na podzim loňského roku bylo na základě licenčního řízení rozhodnuto, že dojde ke změně provozovatele frekvence 95.0 MHz. Stávající provozovatel Radio Vox neobhájil svoji licenci, protože společnost CITY Multimedia svým projektem Rádia Blaník nabídla zajímavější produkt pro posluchače středočeského kraje.

Začátkem tohoto roku došlo z iniciativy společnosti Radio Vox k jednáním s novým provozovatelem. Na těchto jednáních se obě strany dohodly, že Radio Vox svoji licenci odevzdá Radě pro Rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dříve, pokud bude rada souhlasit s následným zahájením vysílání Rádia Blaník, což se také stalo.

Blaník měl původně zahájit své vysílání podle licenčních podmínek až v říjnu, ale taková dohoda je výhodná pro obě strany. Vox, který se teď bude muset soustředit zejména na pražské posluchače, nemusí platit několik měsíců za provoz vysílače Votice – Mezivrata, který patří k nejdražším v republice. Blaník zase ušetří statisíce, které by musel vrazit do reklamy v případě, že by frekvence 95.0 na několik týdnů nebo měsíců utichla. Za poslední rok se vyskytly dva podobné případy, výměna Sprintu za Čas v Ostravě a zejména přechod z Alfy na Impuls.

Takže již o půlnoci z tohoto pátku na sobotu dojde k vystřídání stráží. Do půlnoci bude znít z frekvence 95.0 program Voxu a po půlnoci by měl své vysílání zahájit Blaník. Posluchači, kteří si vysílání Voxu oblíbili, mají možnost buď zkusit Blaník nebo, pokud jim geografické a další okolnosti dovolí, zkusit naladit frekvenci 95.3 FM, na které vysílá Vox výkonem 5kW ze Strahova. Pro dálkový příjem této frekvence bude zapotřebí změnit polarizaci přijímací antény na vertikální. Některým posluchačům však ani toto nebude stačit, protože pokrytí 5kW ze Strahova a 100kW z Mezivrat se nedá srovnat.

Protože Radio Vox nechce přijít o své mimopražské posluchače, přihlásilo se poprvé do licenčního řízení vyhlášeného na frekvenci, na které v současné době vysílá někdo jiný. Jedná se o frekvenci Rádia Preston, která svým pokrytím signálem nejvíce odpovídá území, na kterém se dnes nacházejí posluchači Voxu. Ve středu skončila veřejná slyšení, takže se necháme překvapit, jaké bude rozhodnutí RRTV. Mělo by padnou snad do jednoho měsíce.

V rámci právě probíhajících licenčních řízení podalo i Rádio Blaník žádost o dokrývací kmitočet v Praze. Frekvence 95.0 je totiž v Praze na běžných přijímačích s prutovou anténou těžko odladitelná od frekvence 95.3 MHz, takže Blaník může za této situace počítat maximálně s obyvateli Jižního města.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .