RRTV zakázala vysílání Rádia Česko na vlnách BBC

Po třech měsících vysílání BBC World Service a Rádia Česko z dílny Českého rozhlasu bude muset tento projekt skončit. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání totiž dnes zamítla žádost provozovatele o změnu licenčních podmínek, která by toto vysílání legalizovala. Pokud toto rozhodnutí nezruší soud, bude pravděpodobně znamenat konec BBC v Česku.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nevydala provozovateli BBC RADIOCOM (Praha), s.r.o. souhlas ke změně skutečnosti uvedené v žádosti o licenci dle § 21 odst. 1 písm. d) zákona č. 231/2001 Sb. spočívající ve změně licenčních podmínek, a to zařazení převzatého programu Rádio Česko do vysílání, stojí v tiskové zprávě z dnešního zasedání RRTV. Regulátor začal vysílání Rádia Česka na vlnách BBC zkoumat již koncem března, necelé dva týdny po zahájení společného projektu. Více v článku RRTV zkoumá, zda Radio Česko vysílá na vlnách BBC legálně.

Řízení nakonec trvalo téměř tři měsíce, Rada si totiž nechala zpracovat několik nezávislých právních analýz. Jedna z těchto analýz údajně jednoznačně vyloučila možnost změny licenčních podmínek podle přání provozovatele. Proti rozhodnutí Rady se BBC může odvolat k Městskému soudu v Praze, který v minulosti několikrát rozhodnutí Rady zrušil. Šlo ovšem o kauzy odlišné, většinou nedostatečně odůvodněná rozhodnutí v licenčních řízeních.

Co to tedy znamená pro BBC a Rádio Česko? Po nabytí právní moci tohoto rozhodnutí musí společné vysílání zastavit, jinak budou vystaveni riziku udělení vysoké pokuty. Potom může BBC vysílací licenci vrátit nebo obnovit vlastní bloky českého vysílání a nebo potřetí požádat o povolení změny licenčních podmínek na čistě anglické vysílání. Opět by se mohla objevit také varianta českého investora, který by financoval české vysílání poté, co již na něj nechce vydávat prostředky londýnská centrála. Více v článku BBC ukončí většinu českého vysílání v prosinci; kmitočty si chce ponechat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .