Evropa 2 vysílá načerno z Ještědu

radiotv221Řada posluchačů zaznamenala, že liberecká frekvence Evropy 2 88.1 MHz je v poslední době slyšet mnohem dále než v letních měsících. Ačkoliv dříve pokrýval vysílač Vratislavice s obtížemi Liberec, během září libereckou …Řada posluchačů zaznamenala, že liberecká frekvence Evropy 2 88.1 MHz je v poslední době slyšet mnohem dále než v letních měsících. Ačkoliv dříve pokrýval vysílač Vratislavice s obtížemi Liberec, během září libereckou Evropu 2 ladili i řidiči mezi Prahou a Mladou Boleslaví.
Vysvětlení je jednoduché. Evropa 2 – Liberec, která má podle licence vysílat z lokality Liberec – Vratislavice s maximálním ERP 1 kW, přesunula svůj vysílač na Ještěd, konkrétně na střechu horní stanice lanovky, kde mělo dřive antény Radio Triangl.
Evropa 2 nainstalovala nové antény – horizontální dipól s dvouprvkovým reflektorem směrovaný na severovýchodní okraj Jablonce, tedy 90 stupňů od Prahy, aby nedocházelo k rušení frekvence 88.2 MHz. Směr na západ, kde vysílá Evropa 2 na 88.0 MHz je zastíněn věží televizního vysílače.
Díky tomu, že se Ještěd nachází o nekolik set metrů výše než Vratislavice, se pokrytí zásadně zlepšilo, ale hlavně mimo Liberec. V některých částech Liberce je totiž stejně silný signál 88.0 (UL), 88.1 (LB) i 88.2 MHz (PH), takže nelze Evropu 2 vysílat vůbec.
Takto zásadní změna dosahu ovšem nemohla uniknou pozornosti Státní inspekce radiokomunikací Českého telekomunikačního úřadu, takže v současné době probíhá ze strany ČTÚ správní řízení s provozovatelem této stanice. Podle vyjádření Heleny Havlíkové z RRTV vyhlašuje v podobných případech správní řízení právě ČTÚ, který může zasáhnout rychleji. Na konci správního řízení čeká Evropu 2 s velkou pravděpodobností vysoká pokuta.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .