Peter Duhan plánuje v Českém rozhlasu malou revoluci. Většinu stanic přeformátuje

ceskyrozhlasvelkyČeský rozhlas má po 17 měsících řádného generálního ředitele. V následujících letech povede tuto instituci Peter Duhan, který ji půl druhého roku dočasně řídil a předtím zastával post programového ředitele. Nyní má možnost realizovat svou představu o budoucnosti rozhlasu i díky plnohodnotnému mandátu, který mu dala Rada ČRo.

Nevyzpytatelná volba

Volba Petera Duhana byla do poslední chvíle nevyzpytatelná. Radní měli volit ředitele minulou středu 28. července, no nikdo příliš nevěřil, že bude skutečně zvolen. Do finále konkurzu, který byl uzavřený se dostala trojice kandidátů, které vybírala Rada ČRo ještě v neúplném složení. Favoritem volby byl právě prozatimní ředitel ČRo Duhan. Jeho nejvážnější vyzývatelkou byla ředitelka zpravodajských stanic rozhlasu Hana Hikelová. Kterýkoliv z kandidátů potřeboval ke zvolení minimálně šest hlasů.

Odpoledne od 14.00 předstoupili před volitele všichni tři kandidáti – Peter Duhan, Hana Hikelová a Petr Matoulek, který v minulosti působil jako obchodní ředitel východočeského Rádia Černá Hora. V první volbě chyběl Duhanovi ke zvolení jeden hlas. V další volbě ho už získal po přestávce, která trvala několik desítek minut. Není třeba spekulovat nad tím, jaké licitace v průběhu pauzy probíhaly a zda za zvolením ředitele stála politická dohoda mezi špičkami dvou největších stran a zástupci „lidu“ v rozhlasové radě. Faktem je, že Peter Duhan se stal díky šesti hlasům právoplatným generálním ředitelem Českého rozhlasu.

Restrukturalizace v rámci tompanagementu

Duhan plánuje provést v rozhlasu restrukturalizaci a zeštíhlení managementu. Z dosavadních 21 ředitelských pozic by se měl jejich počet významně snížit. Na prvním stupni řízení bude samotný generální ředitel, kterého doplní tři náměstci. Ti budou zodpovídat za program, strategii a servis a budou mít pod sebou další vedoucí pracovníky (ředitele) na druhé pozici řízení. Programový náměstek  bude mít pod sebou ředitele zpravodajství, šéfa vysílání a ředitele výroby. Strategický náměstek bude kontrolovat obchodního ředitele, šéfa strategického rozvoje a ředitele vnějších a vnitřních vztahů. Náměstek pro servis bude mít pod sebou pozice ředitele techniky, ekonomického ředitele a šéfa centrální služby.

Dalším krokem Petera Duhana ve funkci jsou nutné úspory, se kterými už začal i jeho předchůdce v ředitelské funkci Richard Medek a Peter Duhan na jeho práci v roli prozatimního ředitele navázal. Právě restrukturalizace v rámci topmanagementu má za cíl výraznou úsporu finančních prostředků. Další úspory hodlá staronový šéf ČRo dosáhnout vyšší efektivitou provozu regionálních stanic a jejich částečnou centralizací. Zároveň se chce pokusit o určitou úsporu v rámci šíření signálu a v neposlední řadě hodlá na nejbližší tři roky odložit rozvoj terestrického digitálního vysílání. Právě v této oblasti by měl být Český rozhlas lídrem, jenže z ekonomických důvodů si to v současnosti nemůže dovolit.

Peter Duhan - velky - zdroj LidovkyPeter Duhan před dvěma lety prohrál boj o ředitelskou židli s Richardem Medkem. Později ale Medka zastupoval v době jeho zdravotních potíží. Foto: Lidovky.cz

Přeformátování stávajících celoplošných stanic

Velmi ambiciózním až revolučním krokem je Duhanův plán přeformátovat jednotlivé celoplošné stanice rozhlasu. Oproti současnému stavu půjde o poměrně radikální změnu, která zcela jistě způsobí třenice nejen ve vedení ale i u posluchačů. Všechny celoplošné stanice dostanou nové názvy a profil. ČRo 1 Radiožurnál bude vysílat pod názvem Jednička a měl by se stát plnoformátovou stanicí pro posluchače ve věku 40-60 let. Programově by stavěl na základech dnešní Dvojky. Zároveň by přibral do svého vysílání regionální stanice, které by se připojovaly do programu na několik hodin denně.

Dvojka by se pro změnu stala zpravodajsko-publicistickou stanicí pro posluchače od 20-40 let a stavěla by na profilu dnešního Radiožurnálu. Trojka by se měla podobat dnešní Vltavě ale s větším důrazem na hudbu. Ubylo by tedy mluveného slova a náročnější slovní žánry by se přesunuly na úplně novou stanici Čtyřka, která by byla vlajkovou lodí mluveného slova Českého rozhlasu.

Nový celoplošný kanál na frekvencích dnešních regionů

Právě nový celoplošný kanál, který by vysílal celoplošně na FM frekvencích a specializoval by se pouze na mluvené slovo, je nejambicióznějším cílem nového generálního ředitele rozhlasu. Podobný záměr měl už Richard Medek a před ním i Václav Kasík. Žádný z nich ale tuto představu nedovedl do zdárného konce. Peter Duhan chce pro potřeby nové celoplošné stanice využít současnou síť frekvencí, na které dnes působí regionální stanice ČRo. Jejich vysílání chce „odklidit“ na první program a umožnit tak vznik úplně nové celoplošné stanice, která by dostala název Čtyřka.

Díky tomu tak dostanou posluchači ČRo k dispozici novou stanici mluveného slova s celoplošným pokrytím. Programově půjde o společné vysílání redakcí zpravodajského Rádia Česko, publicistického ČRo 6 a částečně i redakce dnešního Radiožurnálu a regionů. Část programu by měla nová stanice brát dokonce i z Vltavy, odkud se přesunou některé slovní a literární pořady. Výsledkem bude rozmanitá publicistická stanice pro náročného posluchače, která by měla vysílat v FM pásmu. Pro splnění tohoto cíle ale bude Peter Duhan potřebovat politickou podporu. Tak rozsáhlá změna profilace všech celoplošných okruhů a vytvoření jednoho úplně nového programu se zřejmě neobejde bez novelizace Zákona o Českém rozhlase. Na druhou stranu, s podobnou novelou zřejmě nebudou mít problém ani zástupci soukromých stanic, kteří si nedovedli představit například vytvoření celoplošné hudební stanice pro mladé.

duhan-hikelovaZůstane ředitelka zpravodajských stanic Hana Hikelová, která prohrála boj o ředitelské kreslo s Peterem Duhanem v jeho týmu?

Centralizace řízení regionálních stanic

Významný krok, který může Peter Duhan provést i bez změny legislativy, je nový způsob řízení regionálních stanic. Studia v krajských městech dodnes fungují víceméně samostatně a produkují vlastní program, zejména zpravodajství a publicistiku, v některých případech i zábavní formáty. Duhan chce převést řízení regionů přímo pod sebe a zrušit ředitelské pozice. Z dosavadních ředitelů se stanou šéfredaktoři a některé formáty mimo zpravodajství a publicistiky se budou plánovat a vyrábět centrálně. Nový šéf ČRo si od toho slibuje zefektivnění nákladů na provoz regionálních studií.

Peter Duhan plánuje v nejbližších čtyřech letech i citelné propouštění. Do roku 2015 by se měl snížit počet stálých zaměstnanců ČRo ze současných 1500 na přibližně 1100. Rozhlas v průměru propustí až sto lidí ročně bez náhrady. Díky těmto úsporným krokům staronový generální ředitel slibuje, že nebude požadovat zvýšení koncesionářského poplatku pro rozhlas. Chce ale zlepšit výběr poplatků i díky spolupráci s advokátní kanceláří, kterou rozhlas vybere. Duhan se ale chce vyvarovat chyb, které v podobném procesu udělalo vedení České televize nebo dávné vedení Slovenského rozhlasu. Dlužné koncesionářské poplatky pro tyto instituce vymáhala společnost Lawyer Partners. Poplatky ale vymáhala v některých případech neprávem i od lidí, kteří je řádně platili.

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. Jan Nový

    Radiožurnál je zpravodajské rádio přejmenovánování na 1 by bylo trapné nechat tak jak je akorát rozšířit hudební achív této stanice , dvojka to vůbec neposlouchám hrůza , vltavu taky neposlouchám , ještě strávitelný je Region ten se dá poslouchat , Čro Budějice jsou dechovky pro důchodce ,

    1. Ivo Rottenberg

      zde má být ta reakce, která omylem vypadlo pode mnou.

  2. Ivo Rottenberg

    Centrální řízení regionálních tu už bylo za Ryška, což byl také Slovák. Duhanova volba asi nebyla rozvážná, což je pochopitelné, když se podíváte co, resp. kdo, Rada vlastně JE:-)))

    1. Ivo Rottenberg

      Myslím, že ČRo není pro Vás, pokud asi jde o hudbu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .