Má smysl zákonem omezovat počet „analogových“ okruhů Českého rozhlasu?

Český rozhlas se koncem minulého týdne výrazně přiblížil ke svému čtvrtému multiregionálnímu okruhu na VKV. Příslušnou novelu zákona schválili poslanci. Otázkou je, zda je vůbec potřeba v zákoně stanovovat počet okruhů.

cesky-rozhlas-logo-3-651

ČRo má na VKV momentálně pouze tři celoplošné okruhy

Rozhlas dnes kromě regionálních stanic vysílá na VKV celoplošně pouze tři okruhy. Žádný další okruh by se do tohoto pásma nevešel, i kdyby měl k dispozici volné frekvence. Nemá totiž oporu v zákoně. Nyní se instituce veřejné služby přiblížila ke čtvrtému multiregionálnímu programu na VKV – stanici mluveného slova ČRo Plus. Stalo se tak díky novele zákona o Českém rozhlase, která úspěšně prošla Sněmovnou. Pokud ji schválí i senátoři a následně podepíše prezident republiky, bude moci Český rozhlas spustit svůj čtvrtý multiregionální okruh na VKV ještě v průběhu tohoto roku.

Český rozhlas si frekvence pro svůj čtvrtý program vybere sám a to díky optimalizaci své kmitočtové sítě. Díky tomu dá prostor vzniku nejen stanici mluveného slova se zajímavým pokrytím, ale celkem určitě i zlepší dosah některých dalších stanic, což může být jednou z výhod reorganizace vlastní kmitočtové sítě.

Volnost je na internetu nebo v digitálu

Proč ale nemá Český rozhlas úplnou volnost, pokud jde o počet stanic, které chce šířit na VKV? Klíčovým důvodem je rovnováha na trhu mezi veřejnoprávním médiem a soukromými stanicemi. Rozhlas může na svých programech vysílat jen omezenou porci reklamy (na stanici mluveného slova dokonce s výjimkou sportu a kultury nebude moci vysílat žádnou reklamu) a rovněž nemůže svévolně měnit profilaci již existujících stanic na VKV. Díky tomu je zajištěna i určitá dlouhodobá stabilita pro soukromé stanice, aby jim rozhlas nemohl nahodile konkurovat formáty typickými pro soukromé vysílatele – například čistě hudebním nebo rockovým rádiem.

V nejbližších letech se tak nabídka veřejné služby na VKV rozšíří jen o publicistickou stanici mluveného slova. Pokud ale příznivci jiných formátů v podání Českého rozhlasu budou mít zájem o další stanice, mohou si je poslechnout na internetu nebo v digitálních sítích. Touto cestou se časem dočkají možná i zmíněné rockové stanice nebo čistě sportovního rádia. A to už může být zajímavá motivace i pro objevení nových možností příjmu rozhlasového vysílání v digitální éře.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Ivo Rottenberg

    Kdyby se konečně „optimalizovaly“ sítě okruhů VKV, byl by to úctyhodný počin. Dřívější nevěstinec v kmitočtech okruhů,. by zmizel. Jen nechápu, proč se říká celoplošnému multiregionální. Znamená to, že ne všechny regiony budou stejně pokryté? A s digitálním vysíláním nelze spolehlivě počítat, dokud se nezvýší srandovní výkony a počty vysílačů.

    1. juko

      Pokud jsem to správně pochopil, v případě ČRo Plus na VKV se s celoplošným pokrytím nepočítá. Ale jelikož půjde o pokrytí více regionů tak používám termín „multiregionální“. Sám ČRo to ale tak neoznačuje. Vlastně půjde o celoplošný okruh s kombinovaným pokrytím z více platforem.

    2. libca

      podobné kombinované pokrytí má třeba i DVB T nebo Praha nebo Vltava,já mám netové rádio a obsah
      Plusu je přísně cenzurovaný

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: