Koupili byste si v dnešní době klasický hudební nosič?

cd-disc-651

POZNÁMKA – Věděl jsem, že existuje spousta fanoušků vinylů, ale nenapadlo by mě, že může existovat i podobně nadšená komunita kupců klasických „cédéček“. Až zítřejší Record Store Day mi připomněl, že v tom nejsem sám.

Rozmach formátu MP3, různých specializovaných on-line obchodů, streamovacích služeb a rádií „na přání“ nebo pololegálních webových „úložišť“ sice přináší nepřeberné množství hudby na jedno kliknutí, ale zároveň obírá fanoušky hudby o důležitý pocit z vlastnictví fyzického nosiče.

I když CD mechanika už není v dnešní době samozřejmostí a CD přehrávač představuje pro nejmladší generaci pouze jakousi relikvii minulosti, i tak se najde určité množství posluchačů, kteří si rádi pořídí originální nahrávku. Na rozdíl od koupi MP3 souboru, který je jen pouhým zápisem v jedné z mnoha složek počítače, tabletu nebo mobilu. Klasické cédéčko (případně vinyl) má své kouzlo v tom, že obsahuje mnohdy zajímavý booklet a přináší svému uživateli fyzickou evidenci „vlastnictví“ dané nahrávky.

Původně jsem se domníval, že jsem jedním z mála, kdo si ještě dnes zakládá na vlastnictví nosiče s nahrávkou, byť si každé koupené cédéčko okamžitě převádím do MP3. Díky zítřejšímu Record Store Day už vím, že nejsem jediný.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Jaromír Merhaut

    Prodej fyzických nosičů zlikvidovala – mimo jiné – i nenažranost vydavatelských firem, kdy například natisíckrát zaplacené tituly byly znovu vydávány a prodávány za ceny v řádu set korun = 300-400-500-600…

    Hlavním problémem současné hudby není forma distribuce, nýbrž fakt, že umíráček zvoní i hudebnímu albu, coby zásadnímu uměleckému formátu, jenž určoval hudební vývoj v posledních padesáti letech! Začínající kapely se budou v budoucnu prosazovat výhradně prostřednictvím jednotlivých skladeb – jednak jsou alba po všech stránkách náročná (i umělecky) a drahá, a také proto, že poptávka po nich je u nových posluchačských generací prakticky nulová…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .