Generální ředitel Českého rozhlasu hledá cesty, jak zachránit vysílání do zahraničí

ceskyrozhlasnormovanyGenerální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan, ředitel zahraničního vysílání ČRo Miroslav Krupička a šéfredaktor zahraničního vysílání Gerald Schubert se včera setkali se zástupci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zástupci Ministerstva zahraničních věcí, aby společnou cestou hledali řešení v otázce záchrany vysílání Českého rozhlasu do zahraničí.

O schůzce informoval Jakub Čížek, ředitel Odboru komunikace a vnějších vztahů. Upozornil, že zahraniční vysílání Českého rozhlasu je v současnosti financováno z rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí. V důsledku radikálních škrtů ze strany Ministerstva financí ale hrozí, že vynaložené prostředky nebudou v následujících letech dostatečné, což by mohlo vést až ke zrušení vysílání ČRo do zahraničí. Právě tomuto tématu se věnoval včerejší odpolední seminář pod záštitou člena Volebního výboru PSP ČR Václava Kubaty, kterého se účastnil i generální ředitel rozhlasu Peter Duhan.

Ten upozornil na fakt, že Český rozhlas není schopen sám ufinancovat vysílání do zahraničí ze svých prostředků. „Pokládám tuto záchrannou misi za zcela klíčovou. Nemyslím si, že by Ministerstvo zahraničních věcí mělo mít do budoucna zásadní slovo v otázce financování zahraničního vysílání. Na druhou stranu, Český rozhlas sám není schopen profinancovat tento projekt. Jsou zde ale další instituce, které by chtěly ČRo finančně podporovat,“ uvedl Duhan.

Řešení vidí ve smlouvě se státem, která v určitých oblastech funguje například u slovenských veřejnoprávních médií. Stát by touto cestou mohl financovat některé služby, které jsou důležité z hlediska strategických zájmů. „Tato nelehká ekonomická situace by se podle mého návrhu tedy dala vyřešit smlouvou se státem, která by nastolila poměr mezi vysílatelem a státními institucemi. Ti všichni by se určitým obnosem na financování zahraničního vysílání podíleli,“ uvedl svou představu generální ředitel ČRo Peter Duhan.

Najít vhodné řešení hodlá i člen Volebního výboru PSP ČR Václav Kubata. „Je třeba si uvědomit, že Český rozhlas a jeho vysílání do zahraničí jsou nositeli informací nejen pro občany České republiky, ale i zahraniční obyvatele, diplomaty, novináře… Zjednodušeně jde o marketing naší vlasti v zahraničí. O posilování národní identity. Další škrty výrazně ohrozí naše národní zájmy. Proto je třeba celou situaci urychleně řešit,“ dodal člen Volebního výboru Václav Kubata.

duhan-jednani-psp

Autor článku:

Komentáře (13)

  1. Jose

    Nechápu proč tu štvavou vysílačku dosud nikdo nerozpustil ? Ještě vyvážet českou politiku, respektive česko nocionalistický bolševický bordel. Ono je těch mezinárodních ostud málo. Dávno to měli transformovat ve vysílání pro cizince, těch je tady čím dál více a všeho druhu a pořadů pro ně je minimálně. Celá vývozní štvavá vysílačka už 15 let mohla být předělaná na rádio pro menšiny žijící na území ČR. Takto interně by to nedělalo v zahraničí ostudu a bordel a bylo to tak asi 100x užitečnější.

    1. Petr_B

      Jose: Víte o tom zjevně prd. Termín „štvavá vysílačka“ je jak od operativce KGB. Program vysílání do zahraničí sestává z klasického zpravodajství a publicistiky. Kultura, cestovní ruch, atd. Úplně normální témata, jen v několika jazycích. Divil byste se, odkud chodí maily a dopisy. Takže se neztrapňujte „dojmologií“.

    2. Barka

      Pan Jose to napsal velmi jemně. Ten bordel a neobjektivnost , která byla ve
      vysílání dejme tomu před volbami, to bylo do očí bijící a s bolševickým rádiem
      si to mohlo podat ruku. Z Čro 1 se člověk nedozví vůbec nic, ale vůbec nic.
      Rozpustit osádku a nadosmrti zákaz činnosti ve sdělovacích prostředcích.

    3. Václav Kadlček

      Copak kdyby se z Čro 1 člověk nic nedozvěděl a třeba místo toho by tam vysílali zajímavou hudbu, ale pokud člověk pochybuje, tak se ho snaží přesvědčit na svojí stranu. V některých případech je lepší Čro 6

    4. Barka

      Prezentují se zpravodajstvím, které tam žádné není. Hudba na zpravodajskou
      stanici nepatří, má být jen na vycpání , dejme tomu 2-3 minutky za hodinu.
      Oni tam nejsou placeni za hudbu , ale za žvanění. A já , jako jejich živitel
      požaduji odpovědi na to, proč jeden z největších našich zločinců sedí na Hradě,
      otázky Grossovi atd. Rozbitý náklaďák někde v poli mě nezajímá. Chci odpovědi
      na úrovni. Dotáhli to tak daleko, že večer dávali dokonce koncerty na
      zpravodajskou stanici. Takhle to tam vypadá, desítky podprůměrných sraček
      chrní v kanclu a oblbuje lidi. Navíc tímhle šmejdem mám zasrané 4 frekvence.
      Ještě by mě zajímalo , za koho vlastně kopou. Kdo platí ten zástup ředitelů
      a dalších zbytečných lidí?_
      Podívejte se na ten obrázek , na ty ošlajfkované krysy. Hezká plenárka. Kdoví,
      jak se oslovují a o čem debatí? Pravděpodobně o zrušení poplatků a o snížení
      platu pana ředitele. Čest práci , bezpáteřní roboti!

    5. Václav Kadlček

      Tak nejhorší na tom je, že všechny stanice čro se snaží vtloukat svoje zmanipulované zpravodadajství hodinu co hodinu. Čro 1 není stoprocentní zpravodajská stanice, proto jsem říkal ať se zabývá něčím jiným. I když se o zpravodajství snaží v nějaké té hodince, třeba Martin Veselovský. Snaží se o to i Čro ČEsko bez hudby, ale ani od nich jsem se toho moc nedozvěděl, to už spíš z Čro 6, ze kterého by se měla stát stanice mluveného slova, ta Čtyřka nebude zpravodajská. No a konec konců je to státní rozhlas, tak vysílá zpravodajství k obrazu svému, ne nezávislé i když se o to taky snaží. Nezávislé je třeba Zátiší na Radiu 1.

    6. Barka

      Optimum by bylo stávající divadlo rozpustit a dát tam Wave. Zprávy na Praze jsou i tak dost dlouhé. To by myslím stačilo.

    7. Petr_B

      BARKA: Panebože, vy fakt nevíte, o čem melete. „Jose“ mluvil o vysílání do zahraničí a vy reagujete slovy: „Ten bordel a neobjektivnost , která byla ve
      vysílání dejme tomu před volbami, to bylo do očí bijící a s bolševickým rádiem
      si to mohlo podat ruku. Z Čro 1 se člověk nedozví vůbec nic, ale vůbec nic.
      Rozpustit osádku a nadosmrti zákaz činnosti ve sdělovacích prostředcích.“ Šokuje mě, odkud a proč berete odvahu tohle říkat.

    8. Barka

      Mě šokuje , že po 22 letech je tady pořád stejné státní rádio. Vůbec by mě
      nepřekvapila o půlnoci Internacionála.

    9. Jose

      V každém případě obě jsou to politické vysílačky. Osobně si dovedu místo ČRo 7 představit stanici pro turisty, která bude předvádět krásy našich hradů a zámků a Krkonoš a kde čeho, nežli vyvážet moudra našich pseudo politiků… A místo RŽ si dovedu představit solidní hudební stanici typu BBC 1 či B3 atd. Opravdu si myslím, že té politiky už tady bylo dost… Proto říkám, že ČRo 7 je štvavá vysílačka a proto p.Barka říká, že očekává, že na RŽ začnou hrát asi brzy Internacionalu… Prostě to hoši trochu přehání… Osobně z ČRo poslouchám pouze Wave a Vltavu. Tam tolik neprudí.

    10. Barka

      Já mám zato , aby se zahraničním turistům vysílalo, že se chystají do země
      neomezených možností.

  2. Ivo Rottenberg

    To by bylo fórum pro všechny „sponzory“. Naše zahraniční vysílání neposkytuje, neposkytovalo a nebude poskytovat P O U Ž I T E L N É informace o životě u nás. Violista to napsal stručně. Vysílání na KV je dost drahé a nepředpokládám, že třeba v Africe má někdo přijímač, na kterém by Radio Prague zachytil. Internet ve městech je a každý hotel má možnost připojení. Snad jen v KLDR a Číně může být náš server blokován. Tam ovšem nepředpokládám, že jezdí normální turisté a „etničtí“ Čechové stejně nevědí, která bije!?!?!!!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: