Evropa 2 je v českém éteru 23 let, přežila i svou francouzskou značku

e2Značka Evropa 2 působí na českém trhu už 23 let. Vysílat začala již v roce 1990, konkrétně v noci z 20. na 21. března. Evropa 2 zpočátku vysílala francouzsky s českými vstupy, plně česky vysílá až od 10. června 1991. Zprvu šlo o spolupráci francouzské značky s Českým rozhlasem, později se tato stanice v českých podmínkách zcela osamostatnila a přežila i svoji francouzskou „matku“.

Evropa 2 vysílá 23 let, Europe 2 působila ve Francii pouze 21 let

Značka Evropa 2 figuruje na českém trhu už 23 let. Málokdo ale ví, že v domovské Francii, odkud stanice Europe 2 pochází, už podobná značka nepůsobí. Mediální skupina Lagardere si pro svou francouzskou stanici adaptovala brand „Virgin Radio“. Paradoxem je, že tato značka jí přímo nepatří, má ji pouze v pronájmu. Pod značkou Europe 2 se tato stanice identifikovala ve Francii od roku 1986 až do konce roku 2007, tedy 21 let. Česká Evropa 2 už má o dva roky víc, a značku rozhodně měnit nehodlá. Vedle celoplošné Frekvence 1 jde o nejúspěšnější podnik mediálního domu Lagardere v České republice.

Původně šlo o společný projekt s Českým rozhlasem

Česká Evropa 2 byla původně společným dílem Československého rozhlasu a francouzské Europe 2. První krůčky začínají s příchodem jara v roku 1990. Rozhlas společně s francouzskou skupinou budují hudební stanici, která má nabídnout úplně něco jiného, než na co jsme byli dosud zvyklí. Francouzské rádio začalo vysílat na uvolněném pražském kmitočtu 88,2 FM. Původní vysílání pak zahajuje Evropa 2 až v létě téhož roku, to přitom vysílá v centru Prahy, v Celetné ulici.

Evropa 2 zpočátku vysílala francouzsky s českými vstupy, plně česky vysílá až od 10. června 1991. V její historii prošlo moderátorskými posty několik (snad i desítek) známých osobností, které se však slavnými staly možná až právě po této zkušenosti.

Před 11 lety uvedl Michel Fleischmann, prezident Evropy 2 a mediální skupiny Lagardere v České republice, v rozhovoru pro týdeník Strategie následující: „Naším prvním krokem, jakmile jsme v noci z 20. na 21. března 1990 začali, bylo předložit našim tehdejším partnerům, tedy Československému rozhlasu, plán na vybudování sítě Evropy 2. Teprve při udělení licencí, začátkem roku 1991, a po založení první Rady pro rozhlasové a televizní vysílání jsme mohli tento projekt začít uskutečňovat. Po pravdě řečeno, rada si s tím nevěděla rady. Na druhé straně euforie lokálního kutilství v rádiích byla nesmírná a zcela sympatická.

evropa2_praha_old01

Profilace v začátcích – výrazní moderátoři, populární hudba

Jedním z prvních moderátorů byl Michal Mückstein, i on je s rádii skupiny Lagardere spjat velmi dlouhou dobu, na starosti měl však i některé významné televizní projekty. S prezidentem Fleischmannem vytvářel tým, už od počátku musely být hlasy Evropy 2 výrazné, první ligu v tehdejším týmu hráli například Roman Holý, Vítek Pokorný, Leona Machálková, Martin Veselovský a další a další. Traduje se, že usednout za mikrofon chtěla i dvojice Roman Ondráček a Miloš Pokorný, jenže jejich čas nastal až mnohem později, před 20 lety jednoduše hned napoprvé nezaujali.

Hudebním dramaturgem byl jmenován Josef Vlček, známý především jako hudební publicista. Ze sárského Rádia Salü jej školil a pomáhal mu zejména Adam Hahn, s ním tvořil hudební formát a to velmi intuitivně. Tehdy cílovou skupinu tvořili spíše lidé na 20 let, zatímco dnes míří především na věkovou kategorii 12-29 let. Součástí strategie byla i poměrně vysoká rotace písní (dříve byla rotace přes 6 hodin oproti dnes zhruba 4 hodiny). Hlavním pilířem byla hudba, denní proud byl tvořen moderovanými bloky.

První, co se objevilo v češtině, byly Milostné vzkazy s Martinou Adamcovou. Vyřizovala šílené vzkazy, z počátku si dokonce musela vzkazy vymýšlet. Nakonec si pořad posluchače získal ve velkém počtu. Jednou z první českých písní byla píseň od skupiny Berlin.

Narozeniny s osobnostmi

Evropa 2 dnes během celého dne nabízí speciální narozeninový program, do kterého se zapojují i někdejší moderátoři této stanice. Už v rámci Ranní show s Leošem Marešem, Patrikem Hezuckým a Lucií Šilhánovou zahrála Evropa 2 dvacet největších hudebních hitů všech dob. Na dnešní podvečer chystá vyhlášení vítězů Hudebních cen v rámci pořadu Refresh speciál.

Pokud vás zajímá historie a začátky Evropy 2 včetně unikátních zvukových ukázek, doporučujeme vám speciál RadioTV, který jsme vydali před třemi lety k tehdejšímu 20. výročí rádia Evropa 2.

PŘEJIT NA: Speciál RadioTV k výročí rádia Evropa 2

evropa2_praha_old02

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: