Country Radio vykrylo „díru“ pokrytí na Benešovsku, spustilo 101,8 MHz

countryradioV úterý 7. srpna spustilo Country Radio (vlastní společnost Radio Investments) nový vysílač 101,8 MHz, situován je v Mariánovicích. Nově spuštěný technický prostředek ideálně doplňuje stávající portfolio vysílačů, jelikož vykrývá pomyslnou díru na Benešovsku. Obyvatelé Votic a Vlašimi se však nadále musí spoléhat na pražskou frekvenci.

Country Radio zamířilo do nové lokality, obyvatelé na Benešovsku mohou na nominálu 101,8 MHz od úterního dopoledne ladit country a folk prostřednictvím programu, který zastřešuje společnost Radio Investments. Díky vyzářenému výkonu 200 W může podle výpočetního systému RadioLab oslovit stanice až 26 288 potenciálních posluchačů, dočkají se posluchači od Vrchotových Janovic po Senohrady. Pro úplnost údajů doplňme, že vysílač se nachází jižně od benešovského statku v Mariánovicích (409+12 metrů).

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila Country Radiu technický prostředek přímo, nesplňoval totiž specifika bonity. Novinka doplňuje stávající nabídku vysílačů, na Benešovsku dosud lokálně rušil na 89,5 MHz vysílač Rádia Sázava (89,3 MHz). Ve Voticích a Vlašimi ale nový vysílač s vertikální polarizací uplatnění spíše nenajde, Jihlavský DX Club totiž v těchto lokacích doporučuje i nadále spoléhat se na pražskou frekvenci.

Co je to bonita?

V souvislosti s udílením kmitočtů Radou pro rozhlasové a televizní vysílání se nás ptáte na definici bonity. Tato definice dříve stanovila, že bonitní kmitočet překračuje potenciální zásah posluchačů vypočtený systémem RadioLab 50 tisíc posluchačů. Překročil-li vysílač onu hranici, vyhlásil kontrolní orgán licenční řízení na tento technický prostředek. Vítězem (resp. novým provozovatelem) se nemusel ale stát samotný koordinátor, stalo se tak nedávno například v případě rádia Kiss 98 v Teplicích, k děčínské frekvenci takto přišlo i Pigy Rádio provozovatele Radio Bonton. Nicméně v poslední době RRTV od této definice upustila a nově se opírá o „ústní odborné vyjádření znalce“.

countryradio_banner_radiotv

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Matyas

    Člověka jen zamrzí – že z lokality Benešov-Mariánovice vysílající Bonton či Beat jedou ve Voticích bez problémů a maj stejnou polarizaci,ale jen Country má tímto směrem 6db polarizační útlum,každopádně je to škoda – Vlašimáci se za chvilku dočkají 92.7 a pojede jim to tam skvěle,ale ve Vo – pokud nemá člověk kvalitní Radiopřijímač i ta Pražská 89.5 je na nic – páč 89.3 to tu bohužel dost ruší.Tý bych dal vyzařovací útlum směr Jih – stejně se Sázava orientuje na východní partie okresu i Čech – zkrátka,je to na nic!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: