Český rozhlas začne od podzimu zveřejňovat playlisty

ceskyrozhlasvelkyPlaylist Radiožurnálu by už neměl být před veřejností utajený. Český rozhlas na podzim přistoupí ke zveřejňování všech skladeb v playlistu, přislíbil generální ředitel Peter Duhan. Rozhlas nakonec uznal, že playlist není součástí obchodního tajemství a jeho zveřejňování se stalo běžnou součástí života rozhlasových stanic. Nijak tedy nemůže narušit konkurenční boj.

O uveřejnění seznamu skladeb původně žádal aktivista Svatopluk Bartík, který chtěl získat playlist na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Kompetentní pracovníci rozhlasu ale jeho žádost odmítli s tím, že jde o součást know-how, které není možné zveřejnit. V tomto bodu ale pak vedení rozhlasu uznalo svoji chybu. Playlist je totiž možné celkem jednoduše vygenerovat v reálném čase prostřednictvím speciálních aplikací. A ke zveřejňování právě hraných skladeb nebo archivaci hraností přistupuje většina soukromých stanic. Tudíž není důvod, aby tyto informace neposkytoval i Český rozhlas.

Samotný playlist přitom nic nevypovídá o know-how ohledně hudebního formátu dané stanice. Formátování rádia je komplexní proces, který zahrnuje hloubkový výzkum trhu a testování skladeb na vybraném cílovém publiku. Až na základě těchto dat lze sestavit formát stanice a posléze playlist konkrétních skladeb, jež jsou jeho součástí.

cesky-rozhlas-den-otevrenych-dveriFotografie ze Dne otevřených dveří Českého rozhlasu. Foto – Český rozhlas

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. apeiron

  Tak to moc práce mít nebudou.Třeba ČRo 2,tam je výběr hudby opravdu katastrofa.Neustále se tam dokola omílá pouze velmi úzký okruh těch nejohranějších skladeb,které už člověka spíše otráví než potěší.Hudební dramaturg tam zřejmě nemá žádnou fantazii,když sestavuje playlist tím stylem,že vezme od těch nejzámějších zpěváků(Gott,Kubišová,Dalibor Janda,Zagorová, apod.)jejich 2-3 postarší,ty nejohranější hity které denně do zblbnutí pouští do éteru.Třeba takový Dalibor Janda,neustále tam od něj hrají pouze skladby z 80 let Padá hvězda nebo Žít jako kaskadér,i když točí stále nová alba,poslední v r.2011,z toho tam ovšem nehrají nic.Stejně jsou na tom i další zpěváci.
  Stereotyp,zatuchlost strach z inovace a neopodstatněná obava z poklesu poslechovosti způsobuje snahu zacílit na jakéhosi průměrného posluchače který chce údajně provařené hity.Výsledkem je stanice s kvalitním mluveným slovem a otřesnou ohranou a neposlouchatelnou hudbou.Abych nekřivdil jen ČRo,stejný humus hraje i Impuls,F1 a Blaník.
  Pokud bude ČRO zveřejňovat playlisty,a ty budou stejně nekvalitní jako doposud,může se stát že to posluchače spíše odradí od dalšího poslechu..

  1. JJirka

   Ikdyž se to úplně přesně netýká tématu článku, reakcí na váš příspěvek naopak velmi chválím ČRo Radio Wave. Poslouchám ho doma přes kabelovku a přes net a co se týká hudby, je to podle mě nejlepší radio nejen v Česku, ale nebojím se říct, že minimálně ve střední Evropě. Z Wave by si měli všichni brát příklad, velmi se mi líbí, že hraje současnou alternativní hudbu s velmi širokým žánrovým záběrem a nebojí se ani anglicky moderovaných pořadů (Friday Ripple, nebo přímo z Británie přejímaný Selector). Navíc je na Wave vyhraen prostor i publicistickým pořadům, takže to není „jenom“ hudební radio… Takhle bych tu mohl psát dál, ale už se mi chce spát :-D

  2. JJirka

   Ikdyž se to úplně přesně netýká tématu článku, reakcí na váš příspěvek naopak velmi chválím ČRo Radio Wave. Poslouchám ho doma přes kabelovku a přes net a co se týká hudby, je to podle mě nejlepší radio nejen v Česku, ale nebojím se říct, že minimálně ve Střední Evropě. Z Wave by si měli všichni brát příklad, velmi se mi líbí, že hraje současnou alternativní hudbu s velmi širokým žánrovým záběrem a nebojí se ani anglicky moderovaných pořadů (Friday Ripple, nebo přímo z Británie přejímaný Selector). Navíc je na Wave vyhrazen prostor i publicistickým pořadům, takže to není „jenom“ hudební radio… Takhle bych tu mohl psát dál, ale už se mi chce spát :-D

  3. Václav Kadlček

   Šušká se o tom, že by se to mělo změnit k lepšímu, i když tomu moc nevěřím, protože z vysílání jde poznat, že Čro píská podle toho, jak mu sdružení soukromníků prostřednictvím rady Čro dovolí, aby náhodou nebyl Čro lepší než oni, aby jim nezasahoval do cílovky. Není se čím chlúbit, ale zveřejněním se nic nepokazí. Byl tady zmíněn Čro 2, což je pravda, ale ten se snaží mít speciální pořady, i když kvalita pokulhává, mají tam muzikály, což není pro mě ale třeba se to někomu líbí, trochu stojí za to country pořady, kde by se seznamy hodily, ale i v normálním vysílání kromě těch,co si zmínil, se posluchačům vnucují(já bych dodal jeste Petra Koláře),tak se tam dá najít, to co ostatní nehrajou, což se rozhodně nedá říct o Čro 1, na který si zapomněl, ten má suveréně nejmíň a skladeb a léta stejný playlist, na tohle médium co se zatuchlé hudby týká nemá nikdo. Snad jen probuzení z letargie před sobotní půlnocí jsou živé koncerty s Martinem Hrdinkou.

 2. apeiron

  Ano radio Wave je o něčem jiném,zcela se vymyká nekvalitnímu hudebnímu konceptu ČRo1,2.Jen mi přijde,že je v ČRo tak trochu nechtěná popelka,jeden čas se dokonce uvažovalo o jeho zrušení,nakonec ho „jen“ stáhli z jeho jediné FM frekvence 100,7(Cukrák) a nahradili ho zcela nelogicky ČRo2,který ale vysílač v praze již má na 91,2(Petřín).Člověk je tak odkázán pouze na poslech přes internet nebo DVB-T,třeba v autě má ale smůlu.Pokud si tedy chci poslechnout v autě alternativní muziku,zbývá pouze Radio 1,které má ovšem díky nižšímu výkonu (5kW)omezený dosah,mnohem menší než mělo Wave(50kW).

  1. JJirka

   Vy v Praze pořád máte z čeho vybírat, ale u nás na jihu je to teprv hrůza! U nás se na FM dá poslouchat leda tak Beat… :-/

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: