Český rozhlas posílá Rádio Wave hrdě po Vltavě v dokonale neatraktivním čase

Český rozhlas hrdě oznámil, že pošle Radio Wave do VKV. Když mi tato tisková zpráva přišla na e-mail, byla po dlouhé době první s hlavičkou ČRo, kterou jsem otevřel opravdu se zájmem. Ovšem zájem trval necelé dvě vteřiny. Tak tedy, přesněji jednadvacet vteřin…

wave-studio-ilust-651

Na Vltavě to začalo, na Vltavě to končí

Když se kdysi odehrála škatulata kolem Radia Wave, když se tahle stanice nejprve objevila v éteru, následně dlouho mizela a nakonec zmizela v propadlišti webu veřejnoprávního rozhlasu, nevěřil jsem tomu, že vůbec přežije. Šlo o projekt Václava Kasíka, který žádný z jeho nástupců nechtěl mít na svých bedrech. V podstatě se vedení Českého rozhlasu dlouhodobě tvářilo, že něco jako Wave k nim ani moc nepatří. Na rozdíl od zpravodajského Rádia Česko nebo dalších digitálních stanic, které „zanikly sloučením“, zůstala samotná existence Rádia Wave nedotčena.

Prostě Wave tam někde stále je a začínalo být trapné si ho dál nevšímat. A to je nejspíš důvod, proč nyní Český rozhlas slavnostně věnoval Radiu Wave vysílací prostor na stanici Vltava. Tímto krokem ovšem pánové ve vedení založili na pěknou komedii.

Vzniku Wave totiž předcházel pořad s názvem Rádium, který vznikl právě na stanici Vltava. Autorem tohoto pořadu byl jistý Ladislav Kylar, který se později stal prvním šéfem Radia Wave. Komičnost hrdě ohlášeného návratu Wave na Vltavu je tedy celkem zjevná, bohužel není tím nejhorším z celého nápadu. Pojďme se nyní podívat, co vlastně Radiu Wave tento velkorysý dar přinese.

Dokonale neatraktivní čas, dokonale krátký blok

Český rozhlas tímto krokem naplňuje svou dlouhodobou programovou strategii a splácí pomyslný dluh mladé generaci, která aktuálně v našem vysílání na VKV svou programovou řadu nemá. Pro Radio Wave je čas mezi 19:00 a 20:00 ideální. Naopak programu Vltavy budou více vyhovovat nové odpolední a večerní časy Čajovny,“ tolik citát z tiskové zprávy, konkrétně se jedná o prohlášení programového šéfa ČRo René Zavorala.

Tak jistě, pro Wave je to nejspíš lepší než drátem do oka, ale na rovinu si řekněme, že ne o moc. Čas mezi 19:00 a 20:00 je pro jakoukoli terestrickou stanici naprosto nedůležitým a neatraktivním. Pokud by většina rádií vysílala v tomto čase pískání delfínů nebo štěkot psů, bylo by to jedno a s jejich ekonomikou by to nijak extrémně nehnulo. Sice je pravdou, že Vltava vysílá pro trochu atypické publikum, ale i přes to jde stále o čas, který je v rámci celého dne velmi nezajímavý.

Hodina vysílání pro mladé nestačí, ale vedení rozhlasu si může odškrtnout splněný úkol

Druhým danajským darem je stopáž bloku. Hodina je dost na specializovaný hudební pořad, i když jen tak tak. Je víc než dost pro diskusní pořad a až příliš pro jakoukoli publicistiku, ale pro blok rádia pro mladé je úplně k ničemu. Blok Radia Wave na Vltavě, který ponese název On Air Radia Wave, má totiž být blokem hudby, reportáží, rozhovorů a recenzí. Půjde zkrátka o kus proudového vysílání Wave, ale zároveň o hodinu, která bude sloužit jako promo Wave na jiné stanici. Proudové vysílání, ke kterému se posluchač Vltavy dostane působí, jako kdyby ho zachytil jedoucí vlak a po hodině z něj zase vypadl.

Celé hrdé oznámení o vyslání Radia Wave na VKV mi zkrátka a dobře zní, jako kdyby si vedení rozhlasu vzpomnělo na pořekadlo „Vlk se nažere a koza zůstane celá“. Tím jsme si odškrtli pomyslnou kolonku vysílání pro mladé na VKV a můžeme jít dál. Vážení pánové, kdybyste takto zkusili programovat jakékoli soukromé rádio, zřejmě byste se tam moc dlouho neohřáli.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: