Český rozhlas chce i nadále spolupracovat s BBC. Zvrátí převod licence?

bbc_world_serviceVedení Českého rozhlasu dnes prostřednictvím tiskové zprávy vyslovilo znepokojení nad chystaným převodem české licence BBC do rukou mediální skupiny Lagardere, která provozuje například stanice Frekvence 1 a Evropa 2. Podle rozhlasu by tím mohlo dojít k narušení hospodářské soutěže. Rozhlas je připraven spolupracovat s BBC i nadále.

Rozhlas podle zákona nemůže dodávat nezměněné pořady BBC

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale nemohla udělit vzájemné spolupráci Českého rozhlasu a BBC zelenou, jelikož to neumožňuje současný vysílací zákon. Vzájemná spolupráce tak funguje ještě podle předchozí úpravy zákona, která to umožňovala. Přebírání programu mezi českou BBC a soukromým subjektem ale zákon nezakazuje. Tudíž spolupráce BBC s mediální skupinou Lagardere se může uskutečnit.

Vedení Českého rozhlasu vyjadřuje nad žádostí, která by vedla k ovládnutí stávajícího vysílání dvou rozhlasových stanic veřejné služby komerčním subjektem, značné znepokojení a vyslovuje naději, že tento záměr nebude uskutečněn,“ uvedl rozhlas v oficiální tiskové zprávě. Ředitel odboru komunikace a vnějších vztahů Jakub Čížek zároveň dodal, že Český rozhlas nesouhlasí ani s případnou změnou platných licenčních podmínek, podle nichž musí stanice BBC vysílat pořady BBC World Service v angličtině (zpravodajství, publicistika, vzdělávání a sport) a pořady dodávané Českým rozhlasem. V praxi to znamená, že ČRo hodlá i nadále dodávat své pořady do vysílání BBC a tudíž není důvod, aby česká pobočka BBC spolupracovala s někým jiným.

Soukromá skupina hodlá zachránit české vysílání BBC. Rozhlas pochybuje

Výkonný ředitel české pobočky mediální skupiny Lagardere Miroslav Hrnko sice opakovaně ujistil média i posluchače, že česká BBC pod křídly Lagardere zůstane i nadále stanicí s informačně zpravodajským servisem a prvky zábavy. Podobný program by si ale vyžadoval značné investice, a není jasné, zda by se novému provozovateli vyplatil. Spolupracovník RadioTV Jakub Bouček navíc v našem redakčním komentáři koncem loňského roku připomněl, jak už jednou skupina Lagardere nedodržela svůj záměr vybudovat v Praze informačně-zpravodajskou stanici. Konkrétně šlo o pražské Inforádio, které se posléze změnilo v Info DJ rádio, následně v Rádio DJ a nakonec v Dance rádio. „Tři názvy, ale stále stejná frekvence, stále stejný provozovatel. Konkrétně jde o pražskou mini frekvenci, kterou Lagardere získala pro projekt pražského zpravodajského rádia a zároveň o krásnou ukázku toho, jak dlouho vydrží zpravodajsko-rozhlasová filantropie,“ napsal Bouček v článku Frekvence BBC? Dávám Lagardere rok, maximálně dva.

CRo - radio cesko - studio - velke

Stále existuje možnost záchrany spolupráce BBC s Českým rozhlasem

Ještě v srpnu loňského roku jsme se zabývali i možností, jak zachránit spolupráci BBC s Českým rozhlasem, aniž by byla nutná rychlá změna zákona. „Pokud už BBC nemůže přebírat program od ČRo, mohla by jej nakupovat. Pochopitelně, že by muselo jít o nákup, který by ve výsledku neznamenal pro BBC finanční závazky, spíš by řekněme mohl celý obchod probíhat na základě nějaké formy informační výměny, ale řešení by to bylo. Šlo by pravda o chytrohorákovské obcházení zákona, ale v tomto případě by si to zákon i celkem zasloužil. A skoro bych se vsadil, že by proti tomuto obchodu žádný z broadcasterů neprotestoval,“ napsal spolupracovník RadioTV Jakub Bouček v článku BBC a Český rozhlas – jak zachránit spolupráci?

Bouček zároveň připomíná, že by pochopitelně nešlo definitivní řešení, ale pouze a jakousi dočasnou záplatu pro případ, kdy by byla BBC donucena ukončit přebírání programu Českého rozhlasu. Jedině tak by totiž mohla naplnit znění licenčních podmínek o procentu mluveného slova v českém jazyce a udržet vysílání do té doby, než by se podařilo prosadit změnu zákona o Českém rozhlasu.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,