Tesaři a kováři žive na ČRo Ostrava

cro_ostravaStaré profese cechů tesařů a kovářů ožijí na frekvencích ČRo Ostrava. V sobotu 30. července zavítá do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm přenosový vůz.

Dvouhodinový přímý přenos s moderátorkou Dagmar Misařovou začne v 10:00 v sobotu 30. července. Na posluchače  ČRo Ostrava a příchozí se chystají ukázky starých profesí zpracování a opracování dřeva a mnoha dalších: „K vidění bude ruční výroba cihel a kachlí, různé opracování kamene, zasklívání oken, drátování, práce košíkáře, hrnčíře, klempíře, soustružníka, kartáčníka, oplétání demižónů, práce na tkalcovském stavu, pletení slaměných ošatek a mnoho dalších řemesel,“ přibližuje program jeho režisér Milan Gesierich z Valašského muzea v přírodě.

PŘEČTĚTE SI: Regionální stanice ČRo putují za posluchači

Program na místě bude slavnostně zahájen v 9:45 z pavlače fojtství písní „Stavěli tesaři“. Poté tesaře a kováře přivítají zástupci jednotlivých cechů. Do 18:00 se mohou posluchači ČRo Ostrava těšit na ukázky výroby ručního papíru, do provozu bude uveden stoletý parní stroj, ve fojtském dvoře se budou kout koně. Kováři po celý den budou předvádět různé techniky zpracování železa na několika výhních a kovadlinách. Ve stáncích budou prezentovány nejen tesařské a kovářské výrobky. Děti se mohou těšit na speciální soutěže. K poslechu budou vyhrávat Čertovka z Horní Lidče a soubor Jasénka ze Vsetína.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: