Programové tipy ČRo 3 – Vltava na 43. týden

hratkyscertemPřinášíme programové tipy Českého rozhlasu 3 – Vltava pro 43. týden 2009. Posluchači se mimo jiné dočkají legendárních Hrátek s čertem.

úterý 20. října se posluchači v rámci Klubu rozhlasové hry dočkají rozhlasové hry aneb Kabaretního semináře o podstatě humoru v Čechách Klauni a vlastenci z pera Jiřího Justa. Hra vypráví příběh o dvojici kabaretních komiků, kteří v podmínkách německé okupace volí odlišnou cestu občanského odporu. Klauni a vlastenci, kteří v roce 1982 působili jako zjevné podobenství komunistických pořádků, rozlítili tehdejší vedení rozhlasu natolik, že z ní odvodilo ideologickou kauzu a perzekuovalo její tvůrce. Nejhůře na svoji občanskou odvahu doplatil dramaturg Ivan Škapa, který byl z rozhlasu propuštěn. Touto hrou začíná Český rozhlas 3 – Vltava pod názvem Pražský podzim vysílat malou přehlídku rozhlasových natočených v době totality, jejichž autoři obcházeli tehdejší ideologická klišé a ve svých hrách zřetelně reagovali na zvrácené společenské a politické poměry normalizace i každodenní ideologický a policejní teror komunistických mocenských složek. Posluchači ve hře uslyší Václava Postráneckého, Jiřího Klema nebo Zdeňka Ornesta. Klauny a vlastence režírovala Alena Adamcová. Hra začíná ve 21:30.

Ve čtvrtek 22. října Vltava svým posluchačům nabídne v rámci Hry pro tento večer původní rozhlasové hry Andělský smích autorky Daniely Fischerové. Andělský smích se odehrává v Praze roku 1953. Hrdinové hry se ocitají v extrémní situaci: musí volit mezi pravdou a lží, ctí a zradou, životem a smrtí. Smrt paradoxně může zároveň znamenat svobodu. Hlavní postava, bezmocná invalidní Julie, však nakonec nachází naději. Hra Daniely Fischerové je neobyčejné jak svým poetickým a barvitým jazykem tak svou kompozicí s překvapivými dějovými obraty.  Inscenaci nastudovala režisérka Hana KofránkováTaťjanou Medveckou, Věrou Kubánkovou, Barborou Hrzánovou, Ondřejem Vetchým a Eduardem Cupákem v roce 1994. Hra pro tento večer začíná ve 20:00.

sobotu 24. října se od 14:00 mohou posluchači těšit na Hrátky s čertem od Jana Drdy. Známou pohádku režírovali Josef Bezdíček a František Salzer. V hlavních rolích posluchači uslyší Jaroslava Průchu, Jaroslava Vojtu, Františka Smolíka, Ladislava Peška, Lídu Plachou, Jiřinu Šejbalovou, Miloše Nedbala nebo Františka Filipovského. Rozhlasová nahrávka pochází z roku 1954 a zachycuje slavné nastudování Národního divadla s celou řadou dnes již legendárních herců.

Od 20:00 běží na Vltavě další opera z projektu Operní sezóna Eurorádia 2008-2009. Vltava nabídne dramatickou operu o třech dějstvích a čtyřech scénách na libreto Ferdinanda Lemaira Samson a Dalida, kterou složil francouzský skladatel Camille Saint-Saëns. Premiéru měla opera 2. prosince 1877 ve Výmaru. Na Vltavě poběží záznam představení z Vlámské opery v Antverpách z 8. května 2009. Osoby a obsazení: Samson, vůdce Hebrejců (Torsten Kerl), Dalila, Dagonova kněžka (Marianna Tarasova), Abimelech, místodržící v Gaze (Micho Borovinov), Dagonův velekněz (Nikola Mijailovic), První Filištín (Thorsten Büttner), Druhý Filištín (Onno Pels), Filištínský posel (Gijs Van der Linden), Hebrejský stařec (Tijl Faveyts). Vlámský operní sbor (sbormistr Yannis Pousporikas) a orchestr řídí Tomáš Netopil. Připravil a uvádí Ivan Ruml.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .