Liškova novela prochází, ale Wavu asi nepomůže

studioradiowavemalePoslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila novelu zákona o Českém rozhlasu, kterou jí předložil předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Původně se všeobecně mínilo (a je to i záměrem předkladatele novely), že novela, kterou už na konci června schválila vláda, je určena k tomu, aby se Rádio Wave mohlo vrátit do pásma VKV. Český rozhlas má však od včerejška nového generálního ředitele, které vše vidí poněkud jinak. Podle webu DigiZone.cz nemá Richard Medek v plánu Wave do analogu vrátit. Liškova novela totiž výslovně nezmiňuje Rádio Wave, pouze rozšiřuje počet stanic o jednu, která bude pokrývat nejvýše 40 procent obyvatel. „Spíše bych se klonil k té zpravodajsko-publicistické stanici mluveného slova,“ cituje DigiZone.cz Medka.

Autor článku:

Komentáře (11)

 1. changeit

  Málo odvahy dělá velké hrdiny. Alespoň u nás v Česku. Je to škoda. Škoda snahy Ondřeje Lišky. Kdyby v zákoně mělo být napsáno výslovně Radio Wave, zase by to neprošlo a tak pořád dokolečka dokola žvatlání o ničem. Šetření? Proč? Koncesionářské poplatky se platí pořád stejně a konkurence rozhlas nijak neohrožuje. Jediným viditelným cílem služby veřejnosti by právě mělo být (bohužel není) rozšiřování pokrytí (hudební stanice, t-dab), nikoliv kopírování celých forem již vzniklých stanic, zkvalitňování dopravního hlášení, nikoli toto nesrozumitelné. Bohužel se mi zdá, že máme v ČR příliš málo selského rozumu.

  1. Jose

   Spíše příliš mnoho zlodějů. Jistá Jaklová si prý po ČRo dělá své kšeftíčky. Jistý Jíša je na seznamu bývalých agentů StB. Tito lidé po té jako rada ČRo volí ředitele. Zvolili tam sobě poslušného tedy p.Medka. Bývalý ředitel tj. p.Kasík je totiž patřičně neposlouchal. Zřejmě jim příliš netrpěl některé jejich čachry. P.Medek nástup do funkce komentoval, že nyní s ním přestane v ČRo socialismus. Já to komentoval, že nyní teprve realný socialismus (rozuměj to patřičné rozkrádání) v ČRo začne. Když Wave ukončilo vysílání na FM, shodou okolností začala v Praze na FM vysílat privátní stanice jejiž majitel je členem stejných klubů jako pí.Jaklová. Dost se o tom psalo i v iDnes atd. Takže možná jistými kruhy není zájem mít silné ČRo. A mnoho psů, zajícova smrt. Snaha p.Lišky je sice chválihodná. A rada ČRo také není obsazena pitomci /tedy lotry z morálního hlediska ano, ale pitomci ne/ tedy vědí, jak mají tuto šachovou partii hrát tak aby jí uhráli. Když se objevila aktivita p.Lišky a začala vypadat nadějně ihned zaktivnili útoky na p.Kasíka a odstranili ho. Tím tam dostali Medka. A i kdyby jim Medek padl nebo se nepodřídil nebo jim nevyšel. Mají už druhé želízko v ohni, tedy rozpočet ČRo. Ten není dobrý a do záminky šetření se vejde cokoli, tedy i likvidasce Wave. Medek prohlásil, že pojede ČRo v DVB-T. To ho stojí 26 milionů ročně. Několik nicků to na spřáteleném webu komentovalo tak, že už vidí ty davy, co si ČRo budou hrát z STB DVB-T. A hned uváděli mnoho důvodů, co je to za blbost. Nick RYS tam po té uvedl, že za 26 milionů 4 vysílači pokryje celé ČR, včetně Slovenska v DRM. Takže asi tak. V této chvíli se také bude jednat o složení a volbě takových rad. Dosavadní systém nevyhovuje. Tak tedy pro změnu by bylo dobré aby ti kladní pro změnu zaútočili tam. Jinak to opravdu jednou dopadne s ČRo moc špatně.

  1. Jose

   Teď nevím přesně, co máte na mysli ? Jediný projekt, který existuje je o nové stanici mluveného slova. O tom se také p.Medek zmiňoval ihned po zvolení. Ovšem na něj nepřišel on a nepřišel na něj ani p.Kasík. Tedy existoval už před tím. Ovšem p.Kasík ho chtěl uvést v život a v podstatě rada ČRo mu ho zatrhla a odstavila. Aby ho tedy vzápětí, svému koni, tj. p Medkovi povolila. Ovšem p.Medek se zmínil hned o dvou velmi nepříjemných věcech. První je o tom, že by taková stanice měla být na FM. /To rozhodně úmysl p.Kasíka nebyl, ten ji chtěl mít na DV/SV…/ Já osobně jsem komentoval takovou informaci od p.Medka na spřáteleném webu tak, že by měl jít navšívit stejné zařízení jako před časem musela navštívit pí.Barbora Tachecí. Prostě pro mluvené slovo je FM škoda a něco takového mi přijde jako naprostá nehoráznost. Druhou věc, kterou řekl, že na stanici se bude podílet Radiožurnál, Česko, ČRo 6 a možná i Leonardo. To si dělá srandu ? Co to tedy je ? Zdvojení ? Totéž ? Jen přelívání pořadů ? Blbost ne. Má se šetřit.
   Nyní k Wave. Od začátku si myslím, že by situace šla řešit úplně jinak. K naprosté spokojenosti všech. Vezměte si otázku všech ČRo 5. Víte, že musí být ze zákona, tedy ne přirozené poptávce, ale protože tak rozhodli poslanci. Každý kraj musí mít své ČRo 5. Ale pokud si vzpomínáte, tak tato ČRo 5 vysílala většinou někde do 18 hodiny a pak se po nich pouštěla ČRo 2 Praha. Stále trpí většina z nich tím, že nemá zcela co vysílat. Odhazují se tam pořady z jiných atd. V noci jedou společnou noc z Brna. Takže, když by se po všech ČRo 5 pustilo od 18,00-6,00 Wave, bylo by po problému. Úplně klidně by to mohlo takto fungovat společně. Na víc si myslím, že ĆRo 5 zrovna vysokou oblibu u mladších generací nemají, defakto pro ně moc věcí tedy nedělají, tj. nedávají. Tímto by se v podstatě mladí přitáhli více do regionality, protože některý by to třeba zapnul dříve nežli by tam už bylo Wave, jiný třeba naopak vypnul později, když už by tam Wave nebylo. Takže by tam byly malé přesahy a poslechl by si občas i to druhé. Tohle osobně vidím už velice dlouho jako nejlepší cestu. Jinak existují i jiné. Např. Radiožurnál. Prahne se tu po lifestylové stanici, tedy takový tlak od veřejnosti je. Pokusem měla být právě pí.Barbora Tachecí. Nedopadlo to dobře. Ovšem některé pořady se měly z Wave objevit právě na RŽ, tedy trochu upravené v populárnější formě, tedy uslušněné pro větší veřejnost. V podstatě, když by se odsunulo z RŽ zpravodajství někam jinam, tedy na Česko např. ovšem nebylo by to na FM, ale jinde. Tak by z RŽ mohla být dobrá hudební stanice typu BBC 1 a pak by tam šly použít některé věci z Wave a to by mohlo klidně zaniknout. Ovšem domnívám se. To nevím, ale je to pouze domněnka. Toto je neprůchozí především asi díky naším politikům, kteří chtějí být IN tedy v hlavní linii a nedovolí aby zpravodajství opustilo FM, protože samozřejmě jinde by byla sledovanost nižší, čili by nebyli už potom tak důležití.

  2. Ivo Rottenberg

   Máte pravdu, je to takové schizofrenní, a už bychom si zasloužili dořešení pokusů s programy, a neškodily by přípravy na DAB. Nebo je DAB mrtvý?

  3. Jose

   No, DAB mrtvý není. Naopak Medek ho podpořil, ale v omezené míře. Co to přesně znamená pokusím se to shrnout, ale některé údaje budou dost nepřesné, jen, co jsem tak vyčetl jinde a co si z toho pamatuji. Chtělo by možná doopravit. Začnu takhle. TELEKO má od RRTV licenci na provozování převzatého vysílání ČRo pro asi(to je ta nepřesnost myslím 5 měst) je to na L-BAND, což se používá méně. Tedy nedávno sehnat přijímač na L-BAND mi přišlo docela problém. Nyní už ne. Tedy už je jich dost. Přesto někteří, kteří si to dovezli to mají jen na III a FM. Tak není řekně L-BAND až úplně na prvním místě, tedy to nejlukrativnější. I když samozřejmě je, funguje a použit bude, což je OK. Tak, co není OK, ale je dost logické. ČRa prohlásili, že do L-BANDU nikdy nepůjdou a že o to nemají zájem. Čekají na vypnutí NOVY a půjdou až do III a do FM. Ale půjdou a už se na to připravují, prodali veškeré netové aktivity a oddělení T-Mobile a uvolňují si ruce, peníze. kapacity atd. pro DVB-T (výstavba Muxu 5, pro DAB v III a DAB v FM)Ovšem III čeká, jak jinak, nežli na slavnou Novu. A u FM tu máme to Zelenkovo prodloužení licencí do roku 2025, což je taková doba, že se toho nemusíme dožít. Tak nyní zpět k L-BANDu, někde to někde zcela přesně vypočítal, pamatuji si jen útržky( takže to bude druhá nepřesnost) Prostě TELEKO má snad jeden vysílač v provozu, na nějakém že dělají testy, jeden snad ještě, že mají a dva by pořídily, na víc už nemají peníze. Nebo tak nějak plus/mínus velmi hrubě to je. Což by dalo těch 5. Já teď nevím jestli to nejsou jen 3 nebo ten součet není 4 nebo 6. To právě už teď nevím o které vysílače přesně v kterých městech jde. Ale je to prostě nějaké takovéhle omezené miničíslo. No tam mají pro stejný počet tu licenci v L-BANDU. No a tomhle se vyjádřil p.Medek ihned po zvolení, že to podpoří. Takže L-BAND takto najede. Takže je od něj hezké, že nepotopil TELEKO a je od něj hezké, že tedy v ČR pojede T-DAB. Ovšem problém je pro mne zásadní v tom, že je to to omezení té licence a těch pěněz/vysílačů/malost firmy TELEKO. A nejde o celoplošnost. Takže to pojede dejme tomu Praha/Brno/Ostrava a dál už právě nevím, Plzeń ? Ještě něco, nevím ? Ale vím, že u nás to nebude ! No a co s tím ? Mně to bude zase k úplonému prdu, nebudu v dosahu. Jinak si ten přijímač do konce příštího týdne koupím. Takto ne. Nemá to pro mne žádný význam. No a dále se samozřejmě p.Medek vůbec nikterak nevyjádřil, zda bude podporovat ČRa s III nebo FM po roce 2025. Takže dobře 2025 je v nedohlednu, tím se zabývat nebudeme, ale hlavně se prostě vůbec nikterak nevyjádřil, co bude po vypnutí Novy, vtupu ČRa do III a zda to ČRo podpoří a bude mít zájem. Prostě nevyjádřil. Vyjádřil se jen o tomhle vstupu na ten omezeňoučký počet prostoru L-Bandu od Teleka. To podpoří. Víc nevím. Tohle by měl být současný stav, pokud jsem něco zásadně nepomotal a pokud se něco zásadně nezměnilo.

  4. Jose

   Ještě maličko doopravím, v jednom místě, je to tam chaotické. Mux 5, vystavbu ČRa, myslím samozřejmě DVB-T. (Co se týče DVB-T, Mux 1, to naopak Medek podporovat chce, stojí ho to 26 milionů ročně, myslím si, že je to naprostý nesmysl a nick RYS uvedl na spřáteleném webu, že za 26 melounů by pokryl ČR, 4 vysílači v DRM a bylo by to daleko smyslplnější a lepší, viz. mobilta, příjem v práci atd. myslím si, že do DVB-T rádia nepatří.) Tak ještě k původnímu příspěvku. Ta Nova tedy uvolnění pasmá III, tedy vstupu respektive žádosti ČRa u RRTV o licenci pro III pásmo by tedy mělo dojít asi 2012. A to právě není zase až tak za dlouho a k tomu právě Medek mlčel. Tedy to neřekl, že bude ČRo podporovat, tedy, že do toho půjdou.

  5. Jose

   Ještě jednou to doopravím, tentokrát podstatněji, cituji ze spřáteleného webu:,,…300 milionů korun chce v následujících šesti letech ušetřit nový generální ředitel Českého rozhlasu Richard Medek na tom, že podrží start celoplošného digitálního vysílání stanic ČRo v zemském standardu T-DAB. „Místo celostátního vysílání bychom se soustředili jen na největší města,“ řekl Medek ve středu Radě Českého rozhlasu ve svém kandidátském projevu…“ Takže ano TELEKO podpořeno bude. Ale ČRa v III pásmu v roce 2012 nejspíše ne, takže ne, že se nevyjádřil, jak jsem špatně napsal, ale vyjádřil se negativně. Teď je podstatné, co s tím udělají ČRa. Tedy až bude vypnutá Nova a vypsáno od RRTV nějaké řízení na Muxy v III. Bandu. Tak zda ČRa půjdou nebo nepůjdou a zda si seženou tolik privátů aby se to uživilo atd. Nebo se na III. vykašlou a půjdou až poslušně podle Zelenkova plánu, mafie na FM 2025. To vše je otázka, ale Medek prostě, tedy ČRo to podpoří sporadicky, tedy pouze opatrně, tedy pouze lokálně, tedy zatím jen Teleko v L-Bandu. Takto jsem pochopil osobně to, co kolem toho, kde bylo napsáno.

  6. Jose

   A ještě možná zcela nejpodstatnější věc k tomu všemu. Když se loni několikrát v souvislosti právě s Wave objevil p.Medek na veřejnosti. Tj. byla s ním reportáž v televizi Z1, dával rozhovory novinářům, co se po té objevily v novinách atd. Choval se tak, že něco rezolutně prohlásil a za 3 dni tvrdil, zcela pravý opak, něco si dohodl a po té udělal, něco úplně jiného. Takto tam doslova a do písmene, vyměnil chování a názory asi 3x po sobě, během necelých 14 dnů. Takže je v podstatě úplně jedno, co kde bude tvrdit. Ale podstatné je, co opravdu udělá a co se stane a to se pozná až ve chvíli, kdy se to stane. Spekulovat se o něm objektivně nikterak nedá a zvláště se vůbec nedá ani trošičku spolehnout na to, co kde říká. Toliko poučení a poznatek o něm, zcela faktický a dokazatelný, z minulého roku a věcí kolem Wave. Ještě mě tak napadá, není Wave náhodou bez ředitele ? Tedy od toho vyhozeného, není tam jen zatím, pouze provizorní zástupkyně ? Že by mohl také někdo už konečně dát Wave stálého ředitele. To jen tak na okraj.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .