Americká rádia neplatila zpěvákům, vše se asi změní

radiomaleKongres USA rozhodne o budoucnosti hudebního byznysu. Návrh zákona nařídí platit rádiím za hudbu.

Tento nový zákon by měl s konečnou platností rozhodnout o sporu mezi rádii a nahrávacími společnostmi, trvá od sedmdesátých let. Na svých stránkách o tom informoval internetový portál Týden.cz. Přitom v odvolacím řízení v roce 1939 bylo stanoveno, že rádia nemají povinnost platit za hudbu, kterou vysílají. Vše se možná vyvine zcela opačným směrem.

Americký kongres projednává legislativní nařízení Performance Rights Act, to už má souhlas Bílého domu a podepsal jej už i soudní výbor amerického senátu. V případě kladného stanoviska se roční výdělky rádií sníží, momentálně ročně vytváří zisky ve výši 16 miliard dolarů a odhady hovoří o poplatcích za odehrané písně ve výši 500 milionů dolarů. Skutečnou výši však stanoví až úřad Copyright Royality Board, polovina peněz připadne zpěvákům, zbytek je určen pro nahrávací společnosti.

Zajímavé je, že od poplatků nejsou osvobozena například internetová rádia a platit musí i jiné platformy. Tvůrci písní však v současné době nepřichází v žádném případě zkrátka, ročně získají asi 550 milionů dolarů a více než 25 milionů dolarů jsou pak rádia nucena zaplatit Federální komunikační komisi. Společnosti provozující rádia argumentují porti návrhu tím, že by musela přistoupit ke změně programu spočívající v navýšení mluveného slova, utrpět by mohly i nové talenty. Hrály by totiž jen písně známých umělců, které by zajistily návrat investic.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Jose

    Bohužel se zdá, že do USA úspěšně, už několik let, pronikají manýry východních terrostů, typu OSA a zřejmě se Amerika, těm to východním, komunistickým, totalitním zvrhlostem a manýrům, nedokáže ubránit. Nu, co se dá dělat. První zařvou dobrá rádia a změní se, na stejné sračkomety, jako ty naše. Pak zařvou umělci, všeobecně a dojde ke komunistickému, ideálnímu, beztvarému a bezemočnímu a beztvářnímu, vypočítanému tvaru. No a trocha, slušné kultury, bude pak přežívat v několika, úzkoprofilových, clubech. Sociálně, socialistické, zmetkovitosti ZDAR. NAZDAR. Uráááá. Svoboda pomalu končí.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: