17.listopad v českém rozhlasovém éteru

17listopadAKTUALIZOVÁNO – K oslavám 17.listopadu chystá speciální vysílání nejen veřejnoprávní rozhlas.

Ačkoli je státní svátek věnován roku 1939, letos si připomínáme především 20.výročí sametové revoluce. Ve svém vysílání mu věnují prostor i soukromá rádia.

Patrně největší prostor z komerčních stanic věnuje oslavám Rádio Impuls. Po celý den (v době 7:30 – 19:00) zazní v půl autentické zpravodajské relace tehdejšího Československého rozhlasu. Dozvíte se, jaká byla předpověď počasí na 18.listopad 1989, či inforamce o sjízdnosti silnic. Připravena je též rubrika Čtení z novin (úderné články z Rudého Práva a Mladé  fronty z předrevoluční doby). To stále není vše: „Na Impulsu budou po celý den  vzpomínat na Sametovou revoluci i osobnosti: Václav Havel, Jiří Paroubek, Miroslav Topolánek, Taťana Wilhelmová, Helena Vondráčková a další,“ sdělilo dnes Rádio Impuls.

Rádio Blaník připravilo svým posluchačům cyklus Sametové vzpomínky. Každý den (počínaje právě 17.listopadem) si budeme moci připomenout atmosféru listopadových dní roku 1989. Dozvíme se, jak na tehdejší dobu vzpomínají známé osobnosti, které tehdy podpořily celý národ. A jak tehdejší dobu prožívali prožívali obyčejní lidé.

 


 

AKTUALIZOVÁNO:

Oslav se zúčastní i další soukromá rádia. Představme si jejich program.

Rádio Čas na internetových stránkách nabídlo možnost sestavit hitparádu retro výrobků. Výsledky Hitparády nejlepších retro výrobků vyhlásí stanice zítra a v čase mezi 12. a 14. hodinou nabídne i Hitparádu největších českých hitů posledních 20ti let.

S oslavami přispěje i Rádio Haná. Do vysílání je připraven speciální program „Procházka pamětí speciál„. Pořad je vysílaný denně mezi 9. a 10.hodinou a zakládá se vždy na jeden rok z minulosti, na který se vzpomíná. Celý den se navíc bude stanice ohlížet zatím, jaké to bylo za totality a dnes. Ke vzpomínkám přidává rádio i videa na svém webu.

Už 20 let jsme svobodní,“ motto Rádia Krokodýl. A co se chystá? „Připravujeme pro Vás na 17.11.2009 – na den 20. výročí sametové revoluce – Speciál. Zazní například i Vaše osobní vzpomínky na dobu před revolucí, vzpomínky významných osobností, které se na sametové revoluci podílely a mnohem víc. V úterý 17. listopadu.

Vzpomínat bude i Rádio Proglas.  Konkrétně si výročí připomene v pořadu Vzpomínky kardinála Korce na 17. listopad 1989 (8:35 a 13:40) a Ohlédnutí za listopadovými událostmi s P. Josefem Koláčkem (11:05). 

 


 

Nejvíce se oslavám bude věnovat Český rozhlas. Na svém webu dokonce zprovoznil speciální sekci.

ČRo 1 – Radiožurnál přinese aktuální informace z oslav nejen ve zpravodajských vstupech. V 10:00 uvede moderátor Tomáš Pancíř speciálního hosta – zpěvačku Martu Kubišovou. Ve zvláštním duchu se ponese i večerní diskuzní pořad Dvacet minut Radiožurnálu. Exkluzivním hostem bude dramatik, bývalý disident a prezident Václav Havel,  zcela výjimečně moderuje Hana Hikelová, ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu.

Oslavy nebudou chybět ani na ČRo 2 – Praha, na 14:30 připravil program Marta (vyznání a příběh Marty Kubišové) či v 17:05 Sametové variace Vladimíra Mišíka.

ČRo 3 – Praha v 8:00 představí pořad Sranda přestává, a to bohužel často, humor nikdy … Jedná se o kompozici dopisů V+W. K 20.výročí svržení komunistické diktatury uvede Vltava rozhlasový seriál Jana Vedrala s názvem Xaver. Jednás e o český rozhlasový příběh 20.století. Osoby a obsazení: reportér (Ivan Řezáč), editor (Jiří Ornest), elévka (Jana Stryková), Xaver (Tomáš Töpfer), esoterik Ludva (Michal Pavlata), remarka (Hana Maciuchová), hvězdička (Barbora Hrzánová), krásný hlas (Viktor Preiss), archivářka (Růžena Merunková), vydavatel (Miroslav Táborský), občanka (Jitka Sedláčková), vetchý posluchač (Antonín Hardt), mladice (Eva Kodešová) a občan (Tomáš Karger). Na středu 18.11. v 21:45 je připraven radiodokument: Máme toho dost? Jedná se o netradiční dokument o dvaceti letech demokracie v České republice.

A co nabízí regionální stanice Českého rozhlasu? (Připraveno s využitím webů regionálních stanic.)

ČRo Region Střední Čechy: Atmosféru v divadlech v Kladně a Mladé Boleslavi připomene krátce po 11. hodině dokument Jana Zítky Na forbíně revoluce. Za tehdejšími středoškoláky – studenty gymnázia v Kutné Hoře – se Jan Zítka vypraví v dokumentu Sametová Kutná Hora krátce po 14. hodině.

ČRo Liberec: Od 13. do 27. listopadu vysílá jedenáctidílný seriál Listopad 1989 na severu Čech. Každý díl vždy z jednoho okresu ústeckého nebo libereckého kraje. Za každý okres budou v seriálu hovořit historici, pamětníci, aktéři událostí, každý den připomeneme citáty z tehdejšího regionálního i celostátního tisku. Seriál budeme vysílat každý všední den v 9:40 a v repríze pak v 14:40.

ČRo Olomouc: Krátce po 10. hodině nás čeká Svědectví, zn. 1989. Rozhlasový dokument Jan Sulovského, který vznikl ve spolupráci s Univerzitou Palackého a který mapuje názory těch, kteří v listopadu 1989 stáli u pádu komunismu v naší zemi. Ve Větrníku s datem 17. listopadu bude hostem Šárky Chovancové socioložka Jiřina Šiklová.

ČRo Regina: Od 7.00 do 10.00 odvysílá Dobré ráno s Reginou. Redakce zpravodajství v něm pro vás kromě tradičních aktualit z metropole připravila také reportáže reflektující listopad 1989. Poslední změna svátečního vysílání na Regině se týká času od devatenácté hodiny do půl osmé večer, kdy budete moci naladit Hudební doplněk. Příjemný poslech přeje Český rozhlas Regina.

ČRo Plzeň: Listopadové příběhy – nový cyklus minipříběhů na vlnách ČRo Plzeň – vypráví o tom, jak se před dvaceti lety začala psát naše nová svobodná historie. Jak prožili 17. listopad 1989 někteří jeho hlavní aktéři? Jak vzpomínají na události před dvaceti lety v západočeském regionu? Odpověď nejen na tyto otázky vám přináší cyklus minipříběhů, který připravila redakce zpravodajství Českého rozhlasu Plzeň. Mimořádnou rubriku Listopadové příběhy, která na frekvencích ČRo Plzeň poběží až do 20. listopadu, můžete poslouchat od pondělí do pátku krátce po 11. hodině.

Foto: zdroj Český rozhlas

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .