Tak nám zrušili „Na vlastní oči“, paní Müllerová

navlastniocinormomalyHostem středečního Interview na Z1 byl reportér a moderátor pořadu Na vlastní oči Josef Klíma. Pořad má být dočasně pozastaven kvůli plánovaným inovacím. Už jen málo ze zaměstnanců televize Nova může o sobě říci, že pracuje v TV Nova od počátků stanice, odešly ikony nesmrtelně s Novou spojené, po Radku Johnovi a Janku Kroupovi odešel i Pavel Poulíček. Bude to pokračovat dál?

Ale neděsme se, může se jednat o bublinu, která rychle splaskne stejně jako mnohé jiné. Publicistický program měl být v minulosti zrušen již několikrát. Nakonec se jednalo jen o letní přestávku. Přesto se zrušení může jevit jako reálnější než kdy dříve. Josef Klíma zvažoval odchod kvůli zdravotním komplikacím. Navíc pořad byl obměňován relativně nedávno. Další inovace se tedy konat nemusí. Zrádné slovíčko „pozastavení“ získává na jiném významu. Pozastavené projekty se často ukládají k ledu, kde setrvají celou věčnost. Divák na ně mezitím zapomene a televize už nemusí řešit, jak formát obnovit. V tomto případě to půjde jen stěží, tradice „Na vlastní oči“ je nezapomenutelná.

Ze svých počátků Nova uchovává snad jen několik málo pořadů, napadají mě snad Televizní noviny, Snídaně s Novou či Eso. Moderátorské židle třímají zejména Pavel Svoboda (přežívající častá zemětřesení na moderátorských postech v ranním bloku) či Rey Koranteng. Komerční lídr si libuje v akvizicích a původních českých seriálech. Pamatujete si doby, kdy Nemocnici na kraji města po 20 letech na ČT1 sledovaly až 4 miliony diváků? V dnešní době nemyslitelné, jen s velkými obtížemi by 3 největší televizní provozovatelé dali dohromady tolik diváků. Generální ředitel TV Nova Petr Dvořák argumentuje, že novináři zkreslují data. Pokles sledovanosti (ano, vím, že rating a share jsou jiné pojmy) je zřejmý. Podíl na publiku sice neklesá tak strmě, přesto je také patrný.

Důkazem toho, že ne vždy je původní seriálem jednoznačným trhákem jako v minulosti, je také slovenský trh. I zde jsou diváci již přesyceni (Ordinácia, Panelák, Mafstory, Súsedia, Profesionáli a další). První varovnou vlaštovkou se stal veřejnoprávní seriál „Obchod so šťastím“. Po pompézním příchodu nastala záhy ledová sprcha. Zadlužená veřejnoprávní instituce hlásila návrat původní tvorby. Denní seriál se dostal do nezáviděníhodné situace, ve slotu začínajícím 21.30 neobstál, konkurence jej rozdrtila. Podíl na trhu v jednotkách procent je doslova ostudou. Rehabilitace seriálu proběhla přesunutím do dřívějšího času (kolem šesté večerní), tímto přesunem ale přerušila divácký návyk na soutěž 5 proti 5 a rázem byly na světě propadáky hned dva, pohyby vysílacího času soutěži tak ublížily, že namísto blýskavých 30% podílu na publiku klesaly až k deseti. Seriál byl „dočasně přerušen“, s tím, že se upraví a zdynamizuje děj a denní periodicita poklesne na dva díly týdně. Po dlouhých týdnech čekání je stále patrnější definitivní konec seriálu. Nepomohla mu ani jména jako Ján Króner.

Dalším propadákem s velkým „P“ je seriál komerčního lídra a sesterské stanice TV Nova – Markízy. Opět velkolepá kampaň na seriál Rádio nezabrala. Nasazení dvakrát týdně (úterý a čtvrtek) hned po slovenské mutaci Ordinace (navíc bez reklamy mezi oběma seriály) bylo marné. První díl začal podprůměrně, Markíza oplývá hodnotami okolo 35% podílu na trhu, seriál mez nepřekročil. Čtvrtý díl měl diváků jen 13%! Generální ředitel označoval projekt seriálu Rádio jako seriál, který „si nemůže dovolit být neúspěšný“. A ejhle! Velice drahý seriál, v němž hraje i česká herečka Markéta Hrubešová se odstěhoval na nedělní jedenáctou hned po taneční show Let’s Dance (ČT uvedla pod názvem Star Dance) a podíl na trhu? Asi pětina všech diváků u televize, opět propadák. Takhle se Markíza nespálila od dob reality-show Big Brother.

Seriály nás diváky už dávno přesytily, inu sladkosti Vám také chutnají jen, když jich je poskrovnu. Jíte-li je však ve velkém množství, přejí se a nechcete je. Z televizí mizí zábavné programy a pohlcují ji seriály. Netvrdím, že jsou špatné, ale ono je méně někdy více. Snad se pořad „Na vlastní oči“ opět po létě objeví. Nechme se překvapit.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .