Svěží digitální vítr zafičí i v chebském příhraničí – přinese TV Barrandov i Primu Cool

zelenahora1V posledních dnech a týdnech se pozornost médií i veřejnosti v oblasti digitalizace upíná na vypnutí analogového signálu tří celoplošných stanic z pražského vysílače Žižkov. Trochu ve stínu této metropolitní záležitosti zaniká informace, že západ Česka se ve stejném termínu – tedy 30.dubna –  dočká spuštění druhé digitální sítě z vysílače Zelená hora.Věc je to zásadní, Chebsko se tak dočká po půlroce od spuštění prvního veřejnoprávního multiplexu obohacení digitální nabídky o očekávané komerční programy. Právě až teď začíná být pozemní digitální vysílání (DVB-T) pro obyvatele větší části Karlovarského kraje opravdu zajímavé. Teď – když je komplexnější alternativou pro stávající analogové vysílání či třeba základní nabídky kabelových či IPTV operátorů.

Zelená hora se stává třináctým místem v Česku, odkud je signál druhého multiplexu s programy Nova, Prima, Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool šířen. A právě ta třináctka se zdá být pro tuto oblast příznačná. Druhá síť totiž začíná vysílat na prozatímních kmitočtech a to není pro nové příjemce moderní technologie šťastným řešením. Po dalším necelém půlroce budou muset opět upravovat zařízení pro pozemní příjem. V domácnostech, které mají individuální příjem se širokopásmovou anténou, bude stačit jen znovu přeladit set-top-box. Tam, kde je nutno pro příjem užít speciální antény, které jsou schopny zachytit jen úzké kanálové pásmo, hrozí, že po přesunu na definitivní kmitočet bude muset být vyměněna za novou a s ní i část rozvodu (např. u společných televizních antén).

Několik postupných technických kroků ve zhruba půlročních intervalech, které jsou nutné pro stoprocentní zajištění digitálního signálu, nové technologii na popularitě nepřidá. V poslední dubnový den se tedy druhý multiplex objeví na prozatímním 66.kanálu, aby se později přesunul na definitivní 35.kanál. Ten prozatím blokuje Český telekomunikační úřad. Zdá se, že zásadním datem pro Chebsko bude záříjové vypnutí analogu ze Zelené hory. O analogovou ČT2 zdejší diváci přišli již loni na podzim, další tři kanály se odmlčí po letošních prázdninách. V tom okamžiku by mělo být jasno v digitálních kmitočtech a zdejší obyvatelé tak budou muset mít příjem televizního signálu do svých domácností již definitivně zajištěný.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .