Původní formáty nejsou in, frčí licencované

122635_99952718.jpgPodíváme-li se do programové nabídky českých televizí zjistíme, že opravdu původních nápadů je v nich jen poskrovnu. Většinu formátů si nevymyslely české televize, nýbrž zahraniční autoři. Jsou zahraniční licencované programy o tolik lepší? Levnější? … Zřejmě méně náročnější. Proč namáhat mozky?

Pověstné české hlavičky a ručičky poslední dobou zlenivěly. Už jen málokdo vymyslí pořad původní. Podle našeho trhu by se zdálo, že všechny nápady se snad již vyčerpaly. Prima v současné době upřednostňuje pouze zahraniční licencované pořady (Nic než pravda; Nepodceňuj blondýnky; Ano, šéfe!; Hádej, kdo jsem…). Ani ostatní televize nezůstávají pozadu (Výměna manželek, Den D, Kniha mého srdce,…). Proč nevymyslíme původní námět? Vědomostní soutěže z našich obrazovek vymizely úplně. Ano, Riskuj! je také licencovaným pořadem, fantazii se meze nekladou!. Pamatujete si ještě na „Pálí Vám to?“. Na licenci světového pořadu se dokonce podílela i televize Nova a jako první ji také uvedla.

Ale i zahraničí polevuje v úsilí. Ilustrujme na pár příkladech. „Horké křeslo“, už samotný název napovídá, že vědomostní hra vychází z pořadu „Chcete být milionářem?“. Mírně pozměněná pravidla a nový formát je na světě. Ostatně podobně si televize Prima před léty vyhrála se soutěží Prima rána. V době vysílání Formule 1 ji moderoval Jan Kovařík. Princip hry kopíroval Milionáře, jen otázky byly zaměřeny na sport. Když následně Nova uvedla Milionáře, diváci se divily, vždyť podobný pořad už jsme viděli. Slovenská komerční televize JOJ slavila úspěchy s pořadem Inkognito. Když ji ale Fremantle Media zažalovala za kopírování formátu Hádej, kdo jsem!, pořad i přes velkou nelibost stáhla, stejně jako Prima.

Spory o práva probíhají také u „Wipeout“. Kombinace japonské hry Takeshiho hrad a anglické Pevnosti Boyard (točeno ve Francii) se kromě Spojených států vysílá i v Německu. Podobnost čistě náhodná? Nikoli. Soutěžící překonávající zdánlivě nemožné úkoly. K obrazovkám diváky táhnou. I u nás by mohla být soutěž velmi populární. Vždyť dodnes mluvíme o nezapomenutelný „Hrách bez hranic“. Stále probíhají, bohužel Česká televize kvůli přílišným finančním nákladům od dalšího zapojení upustila. Když zavzpomínám na jedinečné chvíle u soutěže, na moderátory jako Martina Adamcová, Martin Dejdar, Marcela Augustová, Petr Vichnar, Bára Kroužková,… ukápne mi slza. Nejsem sentimentální, ale upřímně, není tato soutěž nadčasová a jedinečná? Nikdy jsem si nenechal ujít ani reprízy, jež šly až po letech od premiéry.

Kromě skvostů se však najdou i opravdu bláznivé nápady, upřímně řečeno až nevkusné. Finanční krize asi ovládla hlavy šéfů televize FOX. Společnost si objednala výrobu formátu, v němž účastníci mohou přijít o práci. Zaměstnanci vybrané firmy dostanou k dispozici rozpočet firmy a osobní složky spolupracovníků. V rámci šetření mezi sebou pak vyberou toho, kdo „si zaslouží padáka“. Kruté. Soutěž, v níž nic nezískáte, jen můžete ztratit. Ušetří se a televize vydělá.

Nechci tvrdit, že šéfové programových oddělení nejsou schopni nic vymyslet. Jen by občas neškodilo zamyslet se a předložit nějaký svůj vlastní neotřelý program (ne seriál prosím, těch tu je už dost). Jak se zatím zdá, pro české stanice je výhodnější nakoupit licence. No, když tak přemýšlím, na druhou stranu je lepší koupit licenci k dobrému programu než vymyslet nesmysl srovnatelný s vyhazováním zaměstnanců. Ovšem rád bych se ještě dočkal pořadů typu Magion, Vega a tak dále. Zřejmě jsem ve svých touhách naivní a bláhový.

Znělka populární mezinárodní soutěže „Hry bez hranic“
(název v originálu: Jeux Sans Frontieres)

Záznam z roku 1994, to se Hry bez hranic konaly v ČR…
a vyhrávali jsme. Naše stonožka je oranžová.

Znělka soutěže „Pevnost Boyard“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .