Pane Moravče, před Vámi já smekám

vm_box24Najít schopnějšího moderátora politických debat v České republice by asi dalo člověku pořádnou fušku a naděje na úspěch by byla mizivá. Václav Moravec, kromě četných zkušeností, srší vtipem a jen tak lehce se nedá zastrašit.

Proto mi bylo ctí, že jsem se mohl zúčastnit živého přenosu Otázek VM Speciál, prvního a posledního dílu v letošním podzimu. Jak jsem vám slíbil včera, zvu vás dnes na krátký výlet do zákulisí předvolebních speciálů Otázek VM (Václava Moravce). Měl jsem to štěstí, že jsem měl možnost zhlédnout jediné krajské Otázky Speciál. První jihočeské z Českých Budějovic byly zrušen kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, druhý speciál z Olomouce se konal, no a včerejší (úterý 15.září) živý přenos z Ústí nad Labem opět nic… televize v tyto dva dny zvolila jiný přístup – štáb přesídlil do Prahy, kde se diskutovalo k nastalé situaci. Pojďme ale na skok do zákulisí.

Nebudu vás zatěžovat seznamem vystoupivších politiků, pokud máte zájem, najdete záznam v archivu ČT (odkaz zde). Ačkoli jsem nikdy neuznával Facebook, pár dní před Otázkami VM jsem jej ocenil. Stal jsem se fanouškem pořadu (zde) a mohl si tak zajistit VIP rezervaci, jíž jsem si náležitě užil. Snad budete mít to štěstí i Vy někdy příště… a tak jsem si jednoduše mohl dát s příchodem na místo na čas.

Otázky začaly v 21:35, na místo natáčení jsem přišel něco málo po osmé. A dobře jsem udělal. Nebýt rezervace, pravděpodobně by mne předběhlo 200 dalších návštěvníků. Generální příprava začala něco před devátou hodinou. Zajímavé bylo pozorovat pobíhajícího ředitele zpravodajství Milana Fridricha dohadující se štábem poslední detaily přímého přenosu. Posléze přišel samotný pan moderátor s velkým „M“. Publikum se mohlo bavit jeho vtipnými glosami a milým přivítáním.

9033_256221635219_96451455219_8702702_1859814_n

9033_256225530219_96451455219_8702780_7845544_n

9033_256229535219_96451455219_8702883_4349093_n

Zdroj fotografií: www.facebook.com/otazkyvaclavamoravce. Pro zvětšení klikněte myší.

Opravdu jedinečným zážitkem se stal moment, kdy se nacvičovala choreografie. Pod taktovkou Václava Moravce se učili politici, jak mají nastupovat a usedat za své stolečky. „Židle jsou přimontované. To proto, aby nám lídři nepřepadli dozadu,“ vtipně glosuje pan Moravec chvíli, kdy se sám pokouší dostat se za jeden ze stolků.

Nezbytností je také vyzkoušení techniky a mikrofonů v publikum. Divák Slepička je prvním ostříleným, kdo si mikrofon zkouší. Shodou okolností pokládá stejnou otázku jako při posledním olomouckém speciálu: „Jak zajistíte ekonomický a vědeckotechnický pokrok národa, když národ neustále upadá a hloupne?„. Václav Moravec si po tomto dotazu láme hlavu, u koho začít, aby se neurazil. Tazatel Slepička hbitě odpovídá: „No, všeci!„. „To jste mi to teda ulehčil,“ zní od moderátora.

Otestovat se musí i akustika v sále, slyšet dobře totiž musí i publikum v sále. A protože dámská část osobností kraje mluví ne příliš zřetelně, dostane se jim rady od moderátora, především pak kantorce z litovelského gymnázia: „Paní Svozilová, na děti taky určitě ve škole občas zvýšíte hlas, tak to zkuste i tady.“

peterakresbaKdyž zbývá do začátku přenosu asi pět minut, ozve se podivný šramot znějící jako bouřka: „To nám padá ta železná dekorace?“ táže se moderátor. Z publika se ozve: „To byla bouřka.“ – „Počkejte, to byla vážně bouřka?„. Následně se strhne salva smíchu a publikum je „nažhaveno“ na přímý přenos. Svítí červená, znělka běží a Václav Moravec se stále směje: „Máme asi 10 vteřin, tak prosím ticho,“ a s úsměvem dodá: „musíme se tvářit seriózně, vždyť jsme veřejnoprávní.“ Dvě vteřiny do živého obrazu, Václava nahazuje kamennou tvář a v tu chvíli je z něj ten známý profesionál. Smekám, před Vámi!

Opravdu jedinečným zážitkem se stal tento přímý přenos. Budete-li mít někdy možnost rozhodně přímý přenos navštivte. Už jen generální zkoušky a zákulisí stojí za vysílání. Skupina fanoušků z Facebooku měla po přenosu možnost promluvit si s panem Moravcem osobně. Václav Moravec na mne zapůsobil na první dojem. Milý člověk, který se nepřetvařuje a nepovyšuje. Vstříčně a s nepředstíraným zájmem chtěl znát naše dojmy z natáčení. Ještě jednou Vám, pane Václave Moravče, upřímně děkuji za nezapomenutelný zážitek.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .