Je opravdu Jan Kraus tak důležitý?

jan-krausOblíbený moderátor a herec Jan Kraus končí se svou talkshow Uvolněte se, prosím, na obrazovkách České televize. Pro mnohé je to událost roku, neboť Krausův pořad patří na veřejnoprávní obrazovce mezi nejsledovanější. Jenže je tato osobnost pro ČT opravdu tak důležitá? Nebo se její význam jen přeceňuje, byť jde o zajímavého a na trhu velice žádaného moderátora?

Jan Kraus už léta vede s Českou televizí zákopovou válku. I přesto je pořád vidět na obrazovce. V minulosti už několikrát demonstrativně odešel, aby se za několik měsíců znovu vrátil. Kromě učinkování na obrazovce ale vždycky vystupoval vůči svému chlebodárci (nechci říct přímo zaměstnavateli protože Česká televize neplatí Krause přímo ale přes produkční společnost) značně kriticky. Cokoliv se v televizi šustlo, a nebylo to známému komikovi po vůli, k tomu se jednoduše musel vyjádřit. Ať už šlo o nepohodlnou osobu ve vedení České televize (Jiří Hodač, Jiří Janeček), nebo o nepohodlného vedoucího sekretariátu (Radim Hreha). Nepohodlná se dokonce stala i programová ředitelka Kateřina Fričová, jejíž tým měl jinou představu o vysílání repríz než samotný Kraus.

Mediální přestřelky Krause s tiskovým oddělením České televize se staly koloritem doby a námětem části jeho výroků v samotné show Uvolněte se, prosím. Vedení ČT tyto výstupy tiše tolerovalo protože nechtělo přijít o nejsledovanější pořad. Nakonec Jan Kraus stejně odchází, a lidé v televizi budou muset přemýšlet o náhradě.

jan-krausJan Kraus, foto: Česká televize

Nedá se ale očekávat, že by populární moderátor odešel z ČT nadlouho. V komerčních televizích by měl totiž náročnější život. Nemohl by jen tak kritizovat vedení, a nemohl by spoléhat na to, že mu komerční televize dá stejnou prioritu jako ta veřejnoprávní. Proto se dá spíš očekávat, že se Jan Kraus do České televize jednou vrátí. Možná se stejným formátem, který je mimochodem pouhou levnější kopii předloh ze zámoří, a možná vymyslí úplně nový formát, se kterým prorazí. Ani v jednom případě to ale nebude mít jednoduché.

A Česká televize? Nemusí si lámat hlavu nad tím, kdo by měl Krause nahradit. Možností je víc než dost. Na svou šanci čeká mnoho vysloužilých moderátorů a komiků, kteří si v komerčních televizích neškrtnou, ale na veřejnoprávní obrazovce ještě mohou zaujmout. Za všechny uveďme třeba Jiřího Krampola a téměř zapomenutý formát Nikdo není dokonalý. Případně se může ČT pokusit o hvězdný comeback Petra Novotného… stačí jen mít odvahu.

Autor článku:

Komentáře (11)

 1. Maxx

  Nevím no, Kraus za porotcování v Talentu dostane několikanásobně víc, než si kdy mohl na ČT představit. Navíc má už na Primě za sebou několik vlastních talk show – Saunu a předchůdce Uvolněte se, pořad Další, prosím! Ani bych se nedivil, kdyby na Primě zůstal a to později s vlastním pořadem. Protože Kraus se ohrazoval proti vedení ČT hlavně z toho důvodu, že je to veřejnoprávní televize, kterou si platí lidi. Kroky Primy a dalších komečních tv by mu tak v žaludku neležely. A ještě jedna věc, psali to sice v bulváru, ale Nikdo není dokonalý a Krampol se vrací na Primu. Takže ani to by nešlo. ČT teď zkusí Mamba show s Halinou Pawlowskou. Nevím no, tehle pořad se pokusí navázat na Banánové rybičky, ale Halina už po skončení tohodle pořadu několikrát pohořela. Bude to mít stěží půlku sledovanosti Krausovy právě končící show.

 2. jerabek

  Uvolněte se,prosím jsem sledoval skoro od začátku,co to začalo vysílat.Bylo to někdy od léta roku 2005.Málokdy jsem byl nějakým dílem zklamaný.Ten pořad se mi osobně dost líbil.Jan Kraus byl výborný moderátor.Mám ho rád.je mi líto,že tento pořad skončí.Zajímalo by mě,co je za tím ve skutečnosti.Doufám,že se Jan Kraus zase brzy někde objeví,s tím svým specifickým humorem.Je škoda,že takový pořad,který měl velmi slušnou sledovanost,najednou končí.Co se dá dělat?Vůbec nic!!!

 3. Barka

  Tak takhle je to . Tam šlo o humor. Takže , pane Horníček, pane Werich,Pane Satinský
  a s omluvou Vám mistrům nepíši další. Prosím Vás , až se z nebíčka budete dívat na
  talkshow pana Krause , prosím Vás nenadávejte , nahoře se to nesmí.

  1. SETI72

   Lépe bych to nenapsal!

 4. jerabek

  Já si nemyslím,že Jan Kraus by byl lepší než Horníček,nebo pan Werich.Ale rozhodně je lepší,než takový trapáci,jako jsou Genzer,Suchánek a jiné novácké srágory,které tady otravují.Hlavně,že za takové hovadiny inkasují velmi tučné honoráře!!!To už ani nemluvím o těch přiblblých Silvestrech!!!z toho je jednomu na zvracení.Tohle kdyby viděl pan Horníček,nebo Werich,Menšík aj.tak by se museli skutečně otáčet v hrobě.To je vše.

 5. Ivo Rottenberg

  Kraus je bezpochyby vtipný a chytrý. Když mé nadšení z jeho pořadu opadlo, začal jsem sledovat, proč se tolik líbí. Byl, resp. je to výběrem hostů, které nezpovídá tradičně, ale s určitou mírou podbízení se publiku, hosty zesměšňuje. Jsou tací, kteří jsou ve své bezvýznamnosti rádi, že se na obrazovce vůbec objeví, a někdy mi to připadalo jako levné vtipy. K Horníčkovi bych ho nepřirovnával, ba ani k Werichovi – Krausův humor je velmi „levný“, ale protože v současném pojetí humoru s mnoha vulgaritami, je Kraus noblesní, i když si tak trochu „zabulváruje“, vybočuje z řady. Fričovou nemám rád, je z Primy, a připadá mi, že televizi účelově a pomalu škodí. Nyní budou muset, nebo nebudou(?), naplnit Krausův vysílací čas něčím podobným, což je asi ptákovina, nebo něčím úplně rozdílným. Nemyslím, že Kraus byl jediný. Jen měl prostor, do kterého jiného nepustili.

  1. Ivo Rottenberg

   Já si dokonce myslím, že Kraus není z těch, kdo chrlí stále nové nápady, tak to bude asi Primácký standard. Těch talk-showw je už nějak moc:-))))))

 6. pevy

  No já už jsem se lekl, že to tady bude (jako mnohde jinde) zahlceno pouze nekritickými fanoušky Krause. Těší mne, že nejsem sám, kdo si myslí, že Krausův humor je „velmi levný“. Navíc tohoto pána nemusím z důvodu jeho postoje a angažovanosti při někdejší „krizi“ v ČT (ale takových je víc).

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .