Odchod Óčka z DVB-T: Milióny jako když najdeš

ocko

Jako blesk z čistého letního nebe, tradičně slabšího na události v mediální sféře, zapůsobila informace o odchodu hudební televize Óčko z pozemního digitálního vysílání. Přitom tato vysílací platforma (DVB-T) se zdála ještě před několika měsíci býti páteří, na kterou jsou navěšeny další způsoby distribuce jejího signálu. Nečekaně rychlý vzestup obliby satelitního příjmu v kombinaci s kabelovými a IPTV službami dokázal dostat Óčko do zhruba dvou milionů domácností, což je pro tuto menší stanici dostatečný počet pro oslovení její cílové skupiny, kterou jsou mladí lidé, k nimž se navíc dokáže dostat i prostřednictvím internetu.

Óčko také bylo jedním z nejvíce viditelných a slyšitelných zájemců – bojovníků o licenci k pozemnímu digitálnímu vysílání v době před více než čtyřmi lety, kdy se o ně sváděl tuhý boj. V jeho rámci tehdy téměř na rok celý proces zavádění digitálního vysílání v tuzemsku ochromily obstrukce neúspěšných zájemců o licence. Kdo by tehdy řekl, že o několik málo let později se taková licence stane pro komerční subjekt spíše těžkým okovem na noze než vybojovanou výhodou v konkurenčním boji. Úspěšná hudební stanice podobně jako její digitální souputníci Z1, TV Barrandov, Febio Tv, RTA a TV Pohoda měla po dlouhodobých tahanicích právo na kompenzační licenci, která se měla stát jakousi vstupenkou do pozemních multiplexů, jejichž prostřednictvím se nové stanice měly postupně dostat k většině českých diváků.

baborkresbaVývoj trhu nabral jiný směr a oklikou přes zmíněné další platformy se nové stanice dostaly ke svým divákům jinak, rychleji – a co je podstatné – levněji. Proto o ony kompenzační licence není dříve očekávaný zájem a k zahájení svého vysílání ji využily zatím jen TV Barrandov a Z1. RTA jí má také, ale její projekt regionálního vysílání TV7 zatím neodstartoval. Óčko paradoxně v DVB-T mohlo doteď vysílat také a to na základě převzatého satelitního vysílání. Do konce července je součástí programové nabídky multiplexu 3 společnosti Czech Digital Group. Přistoupilo-li by k přijmutí kompenzační licence, muselo by pozemně povinně vysílat i do budoucna. Podle všeho vedly ekonomické propočty management stanice k rozhodnutí, že se tato platforma k cestě za divákem Óčku nevyplatí. V nynější nelehké době ušetří desítky miliónů korun za poplatky operátorovi sítě v dalších měsících a letech. A ty v období krize jako když najdeš…

Rozhodnutím Óčka o odchodu z DVB-T tak nepřibydou vrásky na čele překvapivě jejím manažerům z možné ztráty určitého okruhu diváků, ale zejména provozovateli multiplexu CDG, který měl doteď problém s obsazením programových pozic. Z pěti možných dokázal zaplnit celoplošně jen tři. Po ztrátě hudební stanice tak divákům nabídne jen zpravodajskou Z1 a life-styleovou Public TV. A to se v nynější situaci jeví jako hraničící s ufinancovatelností celého projektu.

Autor článku:

Komentáře (3)

 1. *Beny*

  Cože?? Očko odejde z DVB-T? Vždyť to byla jedna z nejlepších televizí co přes digitál vysílá. Je to škoda, tak sem si na tuto hudební tv zvykl, nu co se dá dělat, když se jim to oplatí,ale o šást diváků přijdou určitě, třeba o mě, ptz nemam jinou možnost ji sledovat.

  1. Jose

   Ale to snad ne ? Věřil bych ještě, že nemáš satelitní přijímač, ale, když by ti nešel net, tak by jsi zde nepsak, takže ten ti jde…

   http://ocko.idnes.cz/stream.asp

  2. *Beny*

   Ano, logické,kdybych neměl net, nepíšu sem :) ale tam kde se vyskytuji nejvíce mám omezený tok dat a rychlost netu :(

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .